Optimizmas, viltis ir pozityvaus mąstymo galia

Viltis suteikia mums kryptį mūsų gyvenime. Kai būsime viltingi – optimistiški – dėl ateities, greičiausiai būsime laimingesni. Tačiau kaip lengva šiais labai sunkiais laikais tikėtis?
Kaip žmonės, mes turime įgimtą gebėjimą įsivaizduoti ir kurti mintis apie tai, kaip viskas galėtų būti, todėl mus traukia ateitis. Taigi tai, kaip mes galvojame ir jaučiame ateities galimybes ir tikslus, lemia, kokie laimingi esame šiandien. Iš tiesų, gebėjimas išlaikyti optimistišką požiūrį neabejotinai yra mūsų, kaip rūšies, bruožas.
„Tai, kaip mes galvojame apie ateitį – kaip tikimės – lemia, kaip gerai gyvename. Shane'as J. Lopezas, „Padaryti viltį: kurkite ateitį, kurios nori sau ir kitiems“
Ar kada nors sutikote laimingą žmogų, kuris nesitikėjo? Arba optimistiškas žmogus, kuris nebuvo laimingas? Tačiau psichologai manė, kad būti optimistu ar viltimi buvo naivu arba klaidinga. Juk daugumai žmonių gyvenimas gali būti sunkus ir tikriausiai toks yra dabar. Tačiau dabar tyrimai rodo, kad optimistiškai žvelgiantys žmonės iš tikrųjų atrodo laimingesni ir mažiau linkę manyti, kad nėra vilties dėl geresnės ateities.
Galimi optimizmo pranašumai yra keli:
- Santykiai – optimistiškas jausmas gali padėti mums geriau klostyti santykius, kurie yra mūsų laimės pagrindas. Optimistai mažiau linkę būti vieniši ir konstruktyviau sprendžia problemas. Jie suvokia, kad turi didesnį socialinį palaikymą ir įrodyta, kad turi platesnius, įvairesnius socialinius tinklus, o tai savo ruožtu padeda išlaikyti, net padidinti jų optimizmą.
- Atsparumas (o tai ypač svarbu dabartinėmis sąlygomis) – viltis ir optimizmas padeda mums sukurti ir išlaikyti mūsų psichologinių išteklių „rezervuarą“, taigi padeda mums geriau susidoroti sunkiais laikais. Tai reiškia, kad mažiau patirsime stresą ar perdegsime ir patirsime mažiau nerimo. Manoma, kad optimistai, spręsdami savo problemas, dažniau imasi aktyvaus, o ne pasyvaus požiūrio ir rečiau sprendžia problemas, todėl jie tampa emociškai atsparesni.
- Laiko ir pastangų valdymas – atrodo, kad optimistai geriau valdo prieštaringus tikslus, teikia pirmenybę svarbesniems, o ne mažiau svarbiems, ir subalansuoja pastangas tarp jų. Jie labiau linkę atkakliai atlikti užduotis, todėl yra linkę geriau atlikti visas savo gyvenimo sritis.
- Fizinė sveikata – viltingi žmonės labiau rūpinasi savo sveikata ir gerove, todėl yra linkę būti fiziškai sveikesni ir turi stipresnį imuninį atsaką, net ir esant labai sudėtingoms situacijoms.
Jei iš prigimties neturite teigiamo požiūrio į gyvenimą, kaip tai pasiekti?
Nors mūsų prigimtinis požiūris gali skirtis, galime išmokti, kaip išlikti realistais ir pozityviai vertinti ateitį. Štai keletas idėjų:
- Tikslai yra svarbus būdas pasiekti laimę. Jie susieja tai, kur esame dabar, su mūsų ateitimi. Todėl nenuostabu, kad užsibrėžtų tikslų turėjimas ir siekimas yra naudingas gerovei. Tikslai suteikia mums kryptį ir kasdienio gyvenimo kontrolės jausmą, jie padeda struktūrizuoti laiką tiek trumpuoju, tiek ilguoju laikotarpiu, sustiprina pasitikėjimą ir gali būti kažkas, ko reikia laukti.
- Teigiamų emocijų galia – galime ugdyti savo gebėjimą pastebėti, kas mūsų gyvenime yra gera, ir rasti būdų, kaip daugiau puoselėti, padedant jaustis gerai ir geriau susidoroti su tuo, kas nesiseka taip gerai. Įvairių geros savijautos ir vilties šaltinių nustatymas jūsų gyvenime taip pat gali atskleisti užuominas apie tai, kas jums yra prasminga ir malonu, ir padėti nustatyti ateities tikslus. Teigiamų emocijų poveikis yra svarbus kasdieniame gyvenime, bet ką daryti, kai laikai tikrai sunkūs? Nors galime manyti, kad džiaugsmo akimirkos gali būti nereikšmingos, kai viskas yra sunku, arba netgi ženklai, kad mes neigiame, iš tikrųjų jos padėjo susidoroti su kai kuriomis nelaimingiausiomis gyvenimo situacijomis. Galimybių patirti teigiamų emocijų radimas gali padėti sušvelninti kai kuriuos neigiamus nemalonių emocijų padarinius ir praplėsti mąstymą net ir sunkiomis aplinkybėmis. Tai padeda, nors ir tik šiek tiek, kaupti mūsų išteklius, leidžiančius rasti įveikos strategijas ir ieškoti būdų, kaip judėti geresnės ateities link. Tai padeda ugdyti mūsų atsparumą.
- Kiti žmonės yra svarbūs paramos, padrąsinimo ir motyvacijos šaltiniai – mes taip pat galime būti už juos – todėl paprašykite pagalbos, kai jos reikia, kad išliktumėte pozityvūs ir viltingi siekiant savo tikslų. Tai gali suteikti postūmį ne tik mums, bet ir mūsų pagalbininko gerovei.
Šio kūrinio rašymą įkvėpė „Action for Happiness“ knyga „ 10 raktų į laimingesnį gyvenimą – praktinis laimės vadovas“, kurią parašė Vanessa King, taigi, jei norite sužinoti daugiau, kodėl gi neapsilankius jų svetainėje: „Action for Happiness“
Paruošė Tomas Kregždė
HUMAN RACE SUPPORT