Kodėl mes visi turėtume išlaikyti viltį
Sunkiais laikais, kasdienybe ir problemomis, su kuriomis susiduriame savo gyvenime, išlikti pozityviam ir ryžtis pokyčiams gali būti tikras iššūkis. Štai čia ateina viltis.Kad ir ką gyvenimas jums atmestų – ar tai būtų praradimas, bloga sveikata, problemos darbe ar santykių pakilimai ir nuosmukiai – svarbu išlaikyti viltį. Tai padeda mums pasiekti savo tikslus, išlikti ramiems, išlikti laimingiems – ir netgi gali padėti pasveikti.
1. Viltis padeda mums pasiekti savo tikslus
Viltis nėra tas pats, kas optimizmas – ji veikiau aktyvi, o ne pasyvi. Viltis skatina mus imtis teigiamų veiksmų, kurie gali duoti teigiamų rezultatų. Vilčių jausmas leidžia spręsti problemas ir iššūkius vadovaujantis sėkmės strategija, padidinant tikimybę, kad iš tikrųjų pasieksime savo tikslus.
Knygos „Vilties anatomija“ autorius Jerome'as Groopmanas teigia, kad nors „klaidinga viltis gali lemti nesaikingus pasirinkimus ir klaidingų sprendimų priėmimą“. Tikroji viltis atsižvelgia į tikras grėsmes, kurios egzistuoja, ir siekia jas apeiti geriausiu keliu.
2. Viltis padeda mums suvokti nesėkmes kaip galimybę tobulėti
Mes visi žlugsime ir patirsime nusivylimą gyvenime. Tačiau viltis padeda mums bet kokias nesėkmes vertinti kaip galimybę augti ir tobulėti – įžvelgti galimybę iššūkiuose, su kuriais susiduriame. Kodėl viskas klostėsi ne taip? Ar galime ką nors padaryti, kad kitą kartą sulauktume sėkmės?
3. Viltis didina mūsų laimę
Nėra jokių abejonių – viltis turi gerą savijautą.
Shane'as Lopezas yra knygos „Padaryti viltį“ autorius ir jis paaiškina, kaip viltis apsaugo mus nuo streso, nerimo ir neigiamų įvykių įtakos mūsų gyvenime. „Pažvelgti į šviesiąją gyvenimo pusę“ padidina mūsų laimę, sumažina bejėgiškumo jausmą ir iš tikrųjų pagerina mūsų psichinę sveikatą.
4. Viltis neleidžia mums „katastrofuoti“
Vilties priešingybė yra beviltiškumas ir neviltis. Be vilties yra baimė. Viltis ne visada gali pakeisti rezultatą, tačiau ji gali padėti mums susidoroti su kelione – net mėgautis ja.
Autorius Marian Zimmer Bradley sakė: „Kelias, nutiestas viltimi, yra malonesnis keliautojui nei kelias, nutiestas iš nevilties, net jei jie abu veda į tą patį tikslą“.
5. Viltis gali padėti mums pasveikti
Gerai įrodyta, kad viltis gali mums turėti teigiamą fiziologinį poveikį – ryšys tarp proto ir kūno yra labai tikras.
Jerome'as Groopmanas teigia, kad „Mokslininkai mokosi, kad mąstymo pasikeitimas gali pakeisti neurochemiją“. Jis mano, kad viltis gali netgi palengvinti mūsų skausmo jausmą: „Tikėjimas ir lūkesčiai – pagrindiniai vilties elementai – gali blokuoti skausmą, išskirdami smegenų endorfinus ir enkefalinus, imituodami morfino poveikį“, – sako Groopmanas. Ir "Kai kuriais atvejais viltis taip pat gali turėti svarbų poveikį pagrindiniams fiziologiniams procesams, tokiems kaip kvėpavimas, kraujotaka ir motorinė funkcija."
Groopmano tyrimai parodė, kad ligos metu viltis turėjo įtakos nervų sistemai, todėl pagerėjimas ir atsigavimas yra labiau tikėtini. Tai iš dalies paaiškina „placebo efektą“ – apčiuopiamą fizinį pagerėjimą, kurį sukuria vien viltis.
Paruošė Tomas Kregždė
dėl HUMAN RACE SUPPORT