Kodėl svarbi viltis?
Viltis svarbi dėl daugelio priežasčių, nes tikėjimas yra varomoji jėga, skatinanti motyvaciją, savęs tobulėjimą ir sėkmę. Be šio optimizmo žmonės gali tapti sustingę, atsiriboję ir beviltiški. Jie praranda pasitikėjimą savimi ir pasauliu, todėl dažnai jaučiasi nepajėgūs daryti teigiamus pokyčius. Viltis yra galingas dalykas, stumiantis mus tobulėjimo link.
Kas yra Viltis?
Viltis yra tikėjimas, kad kažkas teigiamo įvyks per asmeninį įsikišimą. Žmonės labiau linkę daryti teigiamus pokyčius ir siekti tikslų, kai tiki savimi ir savo pastangomis. Viltis skatina sveiką motyvacijos, pasiekimų ir papildomos sėkmės troškimo ciklą.
Ar viltis yra emocija?
Nors žmonės viltį dažnai vadina emocija, daugelis teoretikų teigia, kad viltis yra mąstymo modelis. Remiantis šia teorija, žmonės gali nukreipti savo mintis į tikslą. Be to, viltis nuo noro skiriasi tuo, kad žmonės imasi veiksmų sėkmės link. Kažko norėjimas priklauso nuo išorinių veiksnių, kad paskatintų pokyčius. 1
Kodėl viltis svarbi gyvenime?
Vilties svarba yra gerai žinoma. Nors iššūkiai gyvenime yra neišvengiami, viltis suteikia motyvacijos ir tikėjimo, kad ateina teigiami pokyčiai ir kiekviena problema turi sprendimą. Šie lūkesčiai taip pat apsaugo nuo depresijos.
Be to, žmonės yra atsparesni stresui, kai turi vilties. Jaučiamasi įstrigęs gyvenime, dažnai kyla dėl tikėjimo ateitimi stokos, o tai prisideda prie bejėgiškumo ir kančios, kai susiduriama su sudėtingomis situacijomis. Tačiau turėdami ką nors, ko tikėtis, lengviau įveikti kliūtis.
Vilties svarba santykiuose
Kaip viltis būtina norint pasiekti tikslus, viltis taip pat būtina norint užmegzti ir palaikyti sveikus santykius ir socialinius ryšius. Viltingi žmonės bendradarbiauja, užjaučia ir bendrauja su kitais. 5 Tikslo jausmas ir pasitikėjimas savimi padeda jiems pamatyti teigiamus kitų aspektus, net ir tarpasmeninių konfliktų ir streso akivaizdoje . Be to, jie gali geriau išspręsti nesutarimus naudodami į problemą orientuotas įveikos strategijas ir sveiką tikslų nustatymą.
Vilties psichologija
Teoretikai apibrėžė viltį kaip „suvokimą, kad galima pasiekti norimus tikslus“. Psichologas Charlesas R. Snyderis panaudojo šios koncepcijos tyrimus, kad sukurtų Vilties teoriją. Jis pripažino, kad viltis yra susijusi su tikslo kryptimi, keliais, kryptimis, agentūromis ar valios jėga.
Žemiau pateikiami Vilties teorijos komponentai:
- Tikslai: žmonės kelia sveikus tikslus dėl daugelio priežasčių, tačiau šie siekiai paprastai yra pakankamai svarbūs, kad į juos investuotų savo laiką, energiją ir pastangas.
- Keliai : Vilties teorijoje keliai yra planai, kuriuos žmonės kuria siekdami savo tikslų. Daugiau galimų kelių yra tiesiogiai susiję su didele viltimi.
- Agentūra : Valios jėga arba agentūra yra tikėjimas, kad žmogus gali siekti tikslo ir įgyvendinti pokyčius.
Vilties pavyzdžiai
Kiekvienas tikisi skirtingų dalykų, priklausomai nuo situacijos, sveikatos, santykių ir kitų veiksnių. Nepaisant to, pagrindiniai vilties komponentai yra nukreipti į tikslų nustatymą ir planavimą.
Žemiau pateikiami vilties pavyzdžiai:
1 pavyzdys
- Atspirties taškas: Rebeka turi antsvorio. Ji žino, kad jausis geriau ir sveikiau, jei geriau rūpinsis savo kūnu.
- Tikslas: Rebecca siekia įtraukti sveikesnį maistą į savo mitybą ir mankštintis į savo kasdienybę.
- Valios jėga: Rebeka save motyvuoja įsivaizduodama, kaip geriau jausis numetusi svorio.
- Keliai: Rebecca planuoja kiekvieną rytą pirmiausia mankštintis ir stebėti savo maistą naudodama kūno rengybos programą.
2 pavyzdys
- Atspirties taškas: Jonas pastebi, kad dažnai pameta būtiniausius daiktus netvarkinguose namuose. Jis žino, kad tvarkydamas aplinką gali pagerinti savo nuotaiką ir produktyvumą.
- Tikslas: Jonas planuoja sutvarkyti savo namus su paženklintais konteineriais.
- Valios jėga: Jonas žino, kad gali nuosekliai ir lanksčiai organizuoti savo erdvę.
- Keliai: Jonas planuoja kas savaitę organizuoti dalį savo namų, parinkdamas vietą kiekvienam daiktui ir išmesdamas nereikalingus.
3 pavyzdys
- Atspirties taškas: Sara nori sumažinti lengvabūdiškas išlaidas ir sutaupyti didelėms atostogoms.
- Tikslas: Sara sutaupys pakankamai pinigų, kad galėtų planuoti savo svajonių atostogas per ateinančius šešis mėnesius.
- Valios jėga: Sara žino, kad pasakyti „ne“ priverstiniam apsipirkimui bus sunku, tačiau įsivaizduodama save atostogaudama skatina sveikus finansinius įpročius.
- Keliai: Sara planuoja ateinančių šešių mėnesių biudžetą. Ji kas savaitę peržiūrės savo finansus, kad įsitikintų, jog laikosi savo tikslų. Ji atitinkamai pakoreguos biudžetą, jei vieną savaitę išleis per daug.
Viltis ir psichinė sveikata
Vilties nauda yra padidėjęs atsparumas ir mažesnis depresijos bei nerimo lygis . Žmonės jaučiasi mažiau bejėgiai ir priklausomi nuo išorinių jėgų, kai tiki savo sugebėjimais palengvinti pokyčius. Šis pasitikėjimas savimi palaiko sveiką energijos lygį, socializaciją ir net imuninės sistemos funkcionavimą.
Psichologinė vilties nauda
Tyrimai rodo ryšį tarp vilties ir teigiamos psichinės sveikatos. Žmonės, turintys didelių vilčių, suvokia save kaip galinčius pasisekti, o tai reiškia, kad jie yra atviresni gyvenimo patirčiai, naujiems santykiams ir galimybėms. Jie gali ieškoti sveikų asmeninio tobulėjimo galimybių ir išlikti motyvuoti, kai susiduria su stresu. Šie veiksniai taip pat gali padėti apsisaugoti nuo psichinės sveikatos sutrikimų.
Vilties nauda psichinei sveikatai gali būti tokia:
- Teigiamos emocijos
- Stiprus tikslo jausmas
- Mažiau vienatvės
- Padidėjusi koncentracija
- Didesnis energijos lygis
- Padidėjusi motyvacija
- Padidėjęs pasitikėjimas savimi
- Pagerintas gebėjimas bendrauti ir bendrauti
Fizinė vilties nauda
Viltis taip pat buvo teigiama fizinei gerovei. Tyrimai rodo, kad vilties turintys žmonės labiau linkę rūpintis savo kūnu mankštindamiesi ir užsiimdami vėžio prevencija, pavyzdžiui, naudodami apsaugos nuo saulės priemones, vengdami nikotino ir sveikai maitindamiesi.
Vilties nauda fizinei sveikatai gali būti tokia:
- Sumažėjusi lėtinių ligų rizika
- Sumažėjusi vėžio rizika
- Padidinti imuninę sistemą
- Didesnis gebėjimas išgydyti po traumų
- Mažiau gydytojo paskyrimų
- Mažiau skausmo pojūčių
Kaip panaudoti viltį kaip įveikos mechanizmą
Viltis gali būti sveikas įveikos mechanizmas susidūrus su iššūkiais. Žmonės, kurie įsivaizduoja laimingesnę ateitį, labiau linkę imtis būtinų pokyčių, kai susiduria su liga, praradimu ar gyvenimo pokyčiais . Jie gali vengti jaustis įstrigę ar pratęsti savo problemas, nukreipdami savo mintis į tikslus.
Galite panaudoti viltį kaip įveikimo įgūdį, nustatydami svarbius, išmatuojamus tikslus ir įsivaizduodami, kad juos įgyvendinsite. Net kai iškyla iššūkiai, susitelkite ties strategijų kūrimu, kaip tęsti savo numatytą sėkmę. Priimkite nenumatytus iššūkius ir prireikus kurkite sprendimus.
Kodėl sunku ugdyti viltį?
Vienas iš pagrindinių iššūkių ugdant viltį yra rasti stiprybės tarp sunkumų. Sukurti pasitikėjimą savimi ir pradėti pokyčius gali atrodyti neįmanoma, kai susidoroja su depresija arba situacija, kuri atrodo nepakeliama.
Dėl šios priežasties ugdyti viltį per mažus tikslus yra realiau ir logiškai pasiekiama, kai kovojama. Tokiu būdu viltis turi galimybių augti, kai įgyjate įžvalgų apie sprendimus. Suteikite šiek tiek lankstumo, kai susiduriate su naujais stresiniais veiksniais, situacijomis ir iššūkiais.
Kada kreiptis profesionalios pagalbos, jei trūksta vilties
Kartais atrodo, kad vilties rasti neįmanoma. Tokiais atvejais labai svarbu rasti tinkamą terapeutą . Apsvarstykite galimybę prašyti paramos, jei sunku apibrėžti pasiekiamus tikslus ar motyvaciją. Be to, gyvendami sergant ilgalaike depresija ar nerimu, galite jaustis nepajėgūs sukurti vilties. Nepriklausomai nuo jūsų situacijos, terapija gali padėti jums ieškoti tikslo, savimonės ir veržlumo.
Paruošė Tomas Kregždė
dėl HUMAN RACE SUPPORT