15 dalykų, kurių niekada nesakyti suaugusiam vaikui, kuriam sunku gyvenime
Tai pasakius suaugusiam vaikui, gali pablogėti jūsų santykiai.
Gyvenimas gali būti neįtikėtinai sudėtingas ir sudėtingas, ypač suaugusiems vaikams, kovojantiems su „suaugusiu“. Natūralu, kad kaip tėvai nori patarti ar pasidalinti savo išmintimi, tačiau kartais tai, ką sakome, gali padaryti daugiau žalos nei naudos.
Šiame straipsnyje bus nagrinėjama penkiolika frazių, kurių neturėtumėte sakyti savo suaugusiam vaikui, susiduriančiam su sunkumais, ir kodėl jos gali būti nenaudingos ar žalingos.
Kodėl suaugęs vaikas gali kovoti
Norint suteikti tinkamą paramą ir empatiją, labai svarbu suprasti pagrindines priežastis, kodėl suaugusiam vaikui gali kilti sunkumų. Suaugimas yra sudėtingas ir susijęs su iššūkiais, kai kurie iš jų gali būti didžiuliai.
Štai keletas įprastų gyvenimo situacijų, kurios gali sukelti problemų suaugusiems vaikams:
Jūsų suaugęs vaikas gali susidurti su finansiniais sunkumais
Vienas iš labiausiai paplitusių suaugusiųjų streso veiksnių yra finansinė įtampa . Tai gali kilti dėl nedarbo, nepakankamo užimtumo, studentų paskolų ar tiesiog pragyvenimo išlaidų. Finansinis stresas gali sukelti daugybę problemų, įskaitant nerimą, depresiją ir jausmą, kad esate įstrigę ar negalite tobulėti gyvenime.
Jūsų suaugęs vaikas romantiškai išsiskyrė
Reikšmingų santykių pabaiga gali būti didžiulis kančios šaltinis. Romantiški išsiskyrimai gali sukelti vienatvę, tapatybės praradimą ir suabejoti planais. Emocinis išsiskyrimo krūvis gali paveikti kitas gyvenimo sritis, įskaitant darbą ir socialinę sąveiką.
Jūsų suaugęs vaikas darbo vietoje patiria spaudimą
Darbo vieta gali būti nemenkas streso šaltinis. Tokį spaudimą gali lemti daug pastangų reikalaujantis darbas, konfliktai su kolegomis ar viršininkais, darbo nesaugumas arba nepasitenkinimo jausmas renkantis profesiją. Spaudimas siekti sėkmės ir kilti karjeros laiptais gali būti didžiulis, o tai gali sukelti perdegimą ir psichinės sveikatos problemas.
Suaugęs vaikas gali susirgti fizine ar psichine liga
Kova su fizine ar psichine liga gali būti neįtikėtinai sudėtinga. Tai gali turėti įtakos kiekvienam gyvenimo aspektui – nuo kasdienės rutinos iki ilgalaikių planų. Visų pirma psichikos sveikatos problemos gali sekinti, paveikti jų gebėjimą veikti, palaikyti santykius ir patenkinti visuomenės lūkesčius.
Taip, jūsų suaugęs vaikas gali susidurti su bendraamžių spaudimu
Net ir suaugę asmenys gali susidurti su bendraamžių spaudimu . Tai gali pasireikšti įvairiais būdais, pvz., spaudimu laikytis socialinių normų, išlaikyti tam tikrą gyvenimo būdą arba pasirinkti, atitinkančią jų bendraamžių grupę. Tai gali lemti žemesnio lygio jausmą, žemą savigarbą ir nerimą.
Suaugęs vaikas gali blogai susidoroti su gyvenimo pokyčiais
Suaugusiųjų gyvenimas kupinas perėjimų, tokių kaip persikėlimas į naują miestą, šeimos kūrimas ar karjeros keitimas. Nors šie perėjimai dažnai yra jaudinantys, jie taip pat gali būti streso ir netikrumo šaltiniai. Spaudimas priimti „teisingus“ sprendimus gali būti bauginantis ir gali sukelti nepasitikėjimą savimi bei nerimą.
Šių bendrų sunkumų atpažinimas gali padėti suprasti ir empatiškai suprasti suaugusį vaiką. Svarbu atsiminti, kad šie iššūkiai yra įprasta gyvenimo dalis ir kad jūsų parama gali labai pakeisti tai, kaip jūsų vaikas įveikia šiuos sunkumus.
Štai kaip šios frazės gali pakenkti jūsų santykiams su suaugusiu vaiku
Žodžiai, kuriuos vartojame su suaugusiais vaikais, ypač kai jiems sunku, yra labai svarbūs. Mūsų aptartos frazės gali netyčia pakenkti subtiliems tėvų ir vaikų santykiams. Norint išlaikyti sveiką, palaikantį ryšį, labai svarbu suprasti galimą šių žodžių poveikį .
Ardomas pasitikėjimas ir atvirumas
Kai vartojate frazes, kurios sumažina arba atmeta jo jausmus, jūsų vaikas gali pradėti jausti, kad jo emocijos ir išgyvenimai yra neteisingi ar svarbūs jūsų akimis. Tai gali sukelti visišką pasitikėjimo ir atvirumo žlugimą, nes jie gali nebesijausti saugūs ar patogiai dalytis savo sunkumais su jumis.
Emocinio atstumo kūrimas
Frazės, kurios lygina, menkina ar sumenkina jų patirtį, gali sukurti emocinę kliūtį. Jūsų vaikas gali jaustis nesuprastas ir vienišas savo kovose, o tai gali sukelti izoliacijos jausmą, net kai fiziškai dalyvaujate jo gyvenime.
Pasipiktinimo skatinimas
Kritika, net jei ji yra gerų ketinimų, gali sukelti pasipiktinimą. Jei jūsų vaikas jaučiasi nuolat vertinamas arba lyginamas su kitais, jis gali jausti jums neigiamus jausmus. Šis pasipiktinimas gali būti reikšminga kliūtis palaikant sveikus santykius.
Trukdo savigarbai ir augimui
Neigiama ar atmetanti kalba gali turėti įtakos jūsų vaiko savigarbai ir asmeniniam augimui. Tarkime, jiems nuolat sakoma, kad jie per daug reaguoja, tingi arba nepakankamai stengiasi. Tokiu atveju jie gali pradėti įsisavinti šią kritiką, trukdydami jiems susidoroti su savo sunkumais ir augti iš savo patirties.
Veiksmingo problemų sprendimo prevencija
Kai vaikas jaučia, kad į jo problemas žiūrima rimtai, ateityje jis gali būti mažiau linkęs prašyti jūsų patarimo ar paramos. Kritinė kalba atima iš jų vertingą šaltinį – jūsų patarimus ir patirtį – kurie gali būti naudingi jiems padedant įveikti iššūkius.
Žalinga ilgalaikių santykių dinamika
Pakartotinis šių frazių vartojimas gali iš esmės pakeisti jūsų santykių su vaiku pobūdį. Jie gali vertinti santykius kaip streso šaltinį, o ne paramą, o tai gali turėti ilgalaikį poveikį jų bendravimui su jumis ir kitais šeimos nariais.
Niekada nesakykite šių žodžių suaugusiam vaikui
Štai penkiolika frazių, kurių niekada nesakykite savo suaugusiems palikuonims:
1 – „Kai buvau tavo amžiaus...“
Palyginę jų kovas su savo praeities patirtimi, galite sumažinti jų jausmus. Kiekviena karta susiduria su unikaliais iššūkiais, o tai, kas jai pavyko, gali būti neaktualu. Pripažinti, kad jų kovos yra pagrįstos ir unikalios jų aplinkybėms, yra naudingiau.
2 – „Tereikia labiau dirbti“
Liepus kam nors dirbti sunkiau, nepaisoma sudėtingos jų padėties. Tai reiškia, kad jų kovos kyla dėl pastangų stokos, o tai gali būti demoralizuojanti. Pripažinkite, kad sunkus darbas yra svarbus, tačiau tai ne visada yra vienintelis gyvenimo iššūkių sprendimas.
3 – „Turėtum būti panašesnis į savo brolį/draugą“
Lyginimas su kitais gali sukelti netinkamumo ir pasipiktinimo jausmą. Svarbu įvertinti savo vaiko kelionę ir stiprybes, o ne vertinti jas pagal kažkieno pasiekimus.
4 – „Tu tiesiog tingi“
Vaiko žymėjimas tinginiu yra žeidžiantis ir atmestinas. Ji nepripažįsta realių problemų, su kuriomis jie gali susidurti, pavyzdžiui, psichikos sveikatos kovos ar išorinių iššūkių. Skatinimas ir supratimas yra produktyvesni nei sprendimas.
5 – „Tu turėjai manęs klausytis“
Ši frazė gali pasirodyti taip, kaip aš tau pasakiau ir gali nutraukti bendravimą. Sutelkti dėmesį į dabartį ir tai, kaip galite padėti jiems ieškant sprendimų, yra naudingiau nei mąstyti apie praeities sprendimus.
6 – „Tiesiog nusiteikite“
Jei liepsite kam nors nudžiuginti, kai jam sunku, galite jaustis atmestinai. Svarbu pripažinti savo jausmus ir leisti jiems žinoti, kad gerai, kad nėra gerai. Užuot pernelyg supaprastinę savo emocijas, pasiūlykite klausymą ir palaikymą.
7 – „Tai nėra toks didelis sandoris“
Sumažinus jų problemas jos neišnyksta; tai tiesiog priverčia jūsų vaiką jaustis neišgirstas. Į jų rūpesčius žiūrėkite rimtai ir pasiūlykite empatiją bei paramą.
8 – „Tu įveiksi“
Nors ši frazė dažnai turi nuraminti, suaugusiam vaikui ji gali pasirodyti nejautrinta. Labiau naudinga pripažinti, kad jų kova yra reikšminga, ir pasiūlyti padėti vaikui ją įveikti.
9 – „Nežinau, kodėl tu taip sunkiai“
Šis teiginys reiškia, kad jų kova yra jų kaltė. Konstruktyviau pripažinti, kad gyvenimas gali būti sudėtingas, ir pasiūlyti savo paramą sprendžiant šiuos iššūkius.
10 – „Visi tai išgyvena“
Nors tiesa, kad daugelis žmonių susiduria su iššūkiais, ši frazė gali sumenkinti jūsų vaiko patirtį. Svarbu pripažinti, kad jų kova yra unikali ir nusipelno individualaus dėmesio bei supratimo.
11 – „Tu tiesiog per daug reaguoji“
Pasakydami kam nors, kad jie per daug reaguoja, atmetami jo jausmai ir patirtis. Labai svarbu patvirtinti savo emocijas ir suprasti, kad jų reakcija į situaciją atspindi jų dabartinę proto būseną.
12 – „Tu turi tiek daug už ką būti dėkingas“
Nors dėkingumas gali būti naudingas, jo naudojimas nustelbti jų kovas gali jaustis atmestinai. Labiau padeda pripažinti jų sunkumus prieš švelniai nukreipiant juos į pozityvesnę perspektyvą.
13 – „Tai tik etapas“
Jų kovos kaip etapo žymėjimas gali sumenkinti jų patirties rimtumą. Labiau naudinga pripažinti, kad tai, ką jie išgyvena, yra svarbi jų gyvenimo kelionės dalis ir nusipelno dėmesio bei pagarbos.
14 – „Nustok savęs gailėti“
Ši frazė gali pasirodyti šiurkšti ir nesijaučianti. Svarbu skatinti užuojautą ir supratimą, o ne priversti juos jaustis kaltais dėl savo emocijų.
15 – „Kodėl negalite būti pozityvesni?
Reikalavimas pozityvumo gali panaikinti jų tikrąjį kančios jausmą. Naudingiau pripažinti jų jausmus ir pasiūlyti paramą susidoroti, o ne spausti juos priimti teigiamą fasadą.
Ką daryti savo suaugusiam vaikui
Jūsų tikslas turėtų būti paguodos ir patarimo šaltinis, o ne kritika. Išklausykite visus rūpesčius, pripažinkite jų jausmus ir pasiūlykite pagalbą tokiu būdu, kuris juos įgalintų. Jūsų parama gali labai pakeisti jų kelionę sunkiais laikais. Kartais jūsų mylimam žmogui tiesiog reikia ko nors, kad jis galėtų „galvoti garsiai“ be sprendimo.
Paruošė Tomas KregždėHUMAN RACE SUPPORT