Motyvacija ir nepasidavimo galia
Ar kada nors išsikėlėte sau tikslą, pavyzdžiui, pagerinti fizinę formą, patekti į garbės sąrašą ar būti pasirinktam į komandą? Kaip ir daugeliui žmonių, galbūt iš pradžių sekėsi puikiai, bet paskui praradote dalį ryžto ir jums buvo sunku vėl įsitvirtinti.
Tu ne vienas!
Visiems sunku išlikti motyvuotiems ir pasiekti savo tikslus. Tik pažiūrėkite, kiek žmonių laikosi dietų, numeta svorio ir vėl jį priauga!
Realybė tokia, kad perorientavimas, pokyčiai ar naujos pradžios kažkas, kad ir koks mažas tai būtų, yra didelis dalykas. Tačiau tai nėra neįmanoma. Tinkamai pasirinkus, tikrai galite tai padaryti.
Motyvacija
Taigi, kaip išlikti motyvuotam ir siekti savo tikslo? Viskas priklauso nuo gero planavimo, realių lūkesčių ir atkaklaus požiūrio. Štai ką jums reikia padaryti:
Pirmiausia žinokite savo tikslą. Pradėkite užsirašydami savo pagrindinį tikslą. Jūsų pagrindinis tikslas yra galutinis dalykas, kurį norėtumėte, kad išsipildytų. Pavyzdžiui, „Noriu patekti į garbės sąrašą“, „Noriu sustiprėti tiek, kad patekčiau į kroso komandą“ ar net „Noriu žaisti olimpinėse žaidynėse“ – tai pagrindiniai tikslai, nes tai yra galutinis dalykas, kurį tikslo siekėjas nori, kad išsipildytų (žinoma, kai kurių tikslų siekimas užtrunka ilgiau ir reikalauja daugiau darbo nei kitų). Svajoti plačiai yra normalu. Štai kaip žmonės pasiekia dalykų. Tiesiog reikia atsiminti, kad kuo didesnis tikslas, tuo daugiau darbo reikia jam pasiekti.
Apibrėžkite tikslą konkrečiai. Lengviau suplanuoti ir pasiekti konkretų tikslą nei neaiškų. Tarkime, jūsų tikslas yra pagerinti fizinę formą. Tai gana neaišku. Apibrėžkite, ko norite pasiekti (pvz., raumenų tonusą ir apibrėžimą ar ištvermę), kodėl norite pagerinti fizinę formą ir iki kada. Tai padės jums sudaryti planą tikslui pasiekti.
Tegul tai būna realistiška. Žmonės dažnai atsisako savo tikslų, nes jų lūkesčiai yra nepagrįsti. Galbūt jie tikisi, kad pilvo presą gaus per kelias savaites, o ne mėnesius, arba lengvai mes rūkyti po daugelio metų, kai rūkė cigaretes.
Tarkime, norite bėgti maratoną. Jei rytoj bandysite nubėgti visą 26,2 mylios (42,1 km) atstumą be jokių treniruočių, vargu ar jums pavyks. Vidutiniam žmogui reikia 4 mėnesių treniruočių, kad nubėgtų tokį atstumą! Tačiau didesnė rizika yra ta, kad taip nusiminsite, jog visiškai atsisakysite savo svajonių apie maratoną – ir bėgimą.
Išlikti motyvuotam reiškia realistiškai vertinti tai, ką galite pasiekti per suplanuotą laiką. Varžytis olimpinėje slidinėjimo komandoje yra įgyvendinamas tikslas, jei jums 15 metų ir jau esate žvaigždė slidinėjimo srityje. Tačiau jei jums 18 metų ir tik pradedate pirmąją pamoką, laikas nėra jūsų pusėje.
Užsirašykite. Užsirašykite savo konkretų tikslą. Tada užsirašykite jį dar kartą. Ir dar kartą. Tyrimai rodo, kad tikslo užsirašymas yra psichinio pasiryžimo jam proceso dalis. Užsirašykite savo tikslą kiekvieną dieną, kad išliktumėte susikaupę ir primintumėte, kaip stipriai jo norite.
Suskaidykite tai į dalis. Bet kokiems pokyčiams reikia savikontrolės. Turite nuolat būti atidūs, kad nenukryptumėte nuo temos. Vienas iš būdų tai palengvinti – didelį tikslą suskaidyti į mažus žingsnelius. Pavyzdžiui, tarkime, kad norite nubėgti maratoną. Jei dabar vasaris, o maratonas – rugpjūtį, tai realus pasiruošimo laikotarpis. Pradėkite planuodami nubėgti 2 mylias ir palaipsniui didinkite atstumą iki reikiamo.
Tada nusistatykite konkrečias dienos užduotis, pavyzdžiui, suvalgyti penkias porcijas vaisių ir daržovių bei nubėgti tam tikrą kiekį bėgimo takelių per dieną. Įsirašykite jas į kalendorių arba planuoklį, kad galėtumėte jas pažymėti. Paprašykite trenerio padėti jums nusistatyti įgyvendinamus mini tikslus, kaip nubėgti daugiau mylių ir atlikti užduotis, kurios pagerintų jūsų rezultatus, pavyzdžiui, pratimus, kurie lavintų jėgą ir ištvermę, kad išliktumėte motyvuoti bėgti toliau.
Dažnas mažesnių tikslų siekimas yra švenčiamas dalykas. Tai suteikia pasitikėjimo savimi, drąsos ir motyvacijos toliau bėgioti – arba daryti tai, ko siekiate. Todėl apdovanokite save!
Išlaikyti motyvaciją
Patikrinkite savo tikslą. Dabar, kai suskaidėte savo tikslą į keletą mažų tikslų ir kasdienių užduočių, patikrinkite jį kiekvieną dieną.
Naudinga užsirašyti savo mažus tikslus taip pat, kaip užsirašėte savo didelį tikslą. Taip galėsite sekti, ką reikia padaryti, pažymėti užduotis jas atlikus ir džiaugtis žinodami, kad artėjate prie savo didžiojo tikslo.
Kai atliekate užduotį, pažymėkite ją savo sąraše. Pasakykite sau: „Ei, nubėgau 16 kilometrų, beveik įveikiau pusę savo tikslo!“ Apdovanokite save tuo, ką pažadėjote sau, kai išsikėlėte tikslą. Jauskitės sėkmingi – tikrai taip ir yra! Dabar pagalvokite apie likusios tikslo dalies įgyvendinimą: „Ką turiu padaryti, kad pasiekčiau 42 kilometrus? Kaip rasiu laiko treniruotėms?“
Užsirašyti konkrečius žingsnius turi dar vieną privalumą: jei jaučiate silpną valią, galite peržiūrėti savo sąrašą, kad galėtumėte susikaupti iš naujo!
Jei suklydote, iš naujo įsipareigokite savo tikslui. Jei suklydote, nepasiduokite. Atleiskite sau ir sudarykite planą, kaip grįžti į teisingas vėžes.
Pagirkite save už viską, ką padarėte teisingai. Nekaltinkite savęs, kad ir kiek nukryptumėte nuo kurso. Dauguma žmonių suklysta bandydami ką nors pakeisti – tai natūrali proceso dalis.
Kasdienių užduočių ir mini tikslų užsirašymas taip pat padeda. Stebėdami viską, greitai atpažinsite, kada suklydote, todėl bus lengviau iš naujo susitelkti ir vėl įsipareigoti savo tikslui. Taigi, užuot jautęsi nusivylę, galite tiksliai žinoti, kur nuklydote nuo kelio ir kodėl.
O kas, jei nuolat suklysite? Paklauskite savęs, ar tikrai esate pasiryžę siekti savo tikslo. Jei taip, iš naujo įsipareigokite ir užsirašykite. Visko užsirašymas taip pat gali padėti atrasti, kada nesate iš tikrųjų pasiryžę siekti tikslo. Pavyzdžiui, galbūt labiau mėgstate fantaziją būti žvaigždės sportininku nei realybę ir yra kažkas kita, kuo mieliau būtumėte ar ką nors kita darytumėte.
Klydimus laikykite pamokomis ir priminimais, kodėl bandote ką nors pakeisti. Kai suklystate, tai nėra kaltė – tai galimybė sužinoti apie save kažką naujo. Pasakykite, kad jūsų tikslas – mažiau ginčytis su broliu ar seserimi. Galite išmokti, kad geriau pasakyti: „Aš negaliu apie tai dabar kalbėti“ ir skirti laiko nusiraminti, kai pajusite, kad jūsų pyktis tampa nevaldomas.
Išlikite ryžtingi. Įsivaizduokite save siekiantį savo tikslo: stangrų jus su išleistuvių suknele arba sėkmingą jus, pelnantį pergalingą futbolo įvartį. Savęs vizualizacija padeda nepamiršti to, ko bandote pasiekti. Ji padeda patikėti, kad tai įmanoma. Taip pat galite prisiminti savo tikslą, kai valios ir motyvacijos trūksta.
Pozityvus savęs kalbėjimas taip pat stiprina jūsų požiūrį ir motyvaciją. Pasakykite sau: „Nusipelniau patekti į garbės sąrašą, nes tikrai sunkiai dirbau“ arba „Jaučiuosi puikiai plaukdamas – man gerai sekasi su mano mankštos planu!“
Pasidalinkite su draugu. Dar vienas postūmis – jus supantys palaikantys žmonės. Susiraskite bėgimo draugą, draugą, kuris meta rūkyti, ar kitą asmenį, turintį panašų tikslą, kad galėtumėte vienas kitą palaikyti. Tikslo siekimo draugo turėjimas gali labai padėti tais atvejais, kai nejaučiate motyvacijos, pavyzdžiui, atsikėlus rytinio bėgimo.
Jei negaunate iš ko nors palaikymo, kai jums jo tikrai reikia, gali tekti padaryti pertrauką nuo tos draugystės ir apsupti save žmonėmis, kurie nori padėti jums pasiekti sėkmės. Pavyzdžiui, jei kiekvieną ketvirtadienį po pamokų eidavote pas draugą mokytis kartu, bet dabar jūsų draugas įjungia televizorių, rašo žinutes draugams arba plepa telefonu ir ignoruoja jūsų prašymus kibti į darbą, laikas susirasti kitą mokymosi draugą. Negalite išlikti susitelkę ties savo tikslu, jei jūsų draugas to paties tikslo nepritaria arba, dar blogiau, bando jus stabdyti. Ieškokite kitų, kurie eina tuo pačiu keliu kaip jūs, ir dirbkite su jais.
Nepasiduok!
Nutraukti nesveiką elgesį arba sukurti naują, įdomų elgesį reiškia prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą. Rasti motyvaciją tai daryti nebūtinai lengva, bet visada įmanoma. Motyvaciją galite išlaikyti užsirašydami savo tikslus, laikydamiesi savo tvarkaraščio ir primindami sau, kas iš pradžių paskatino jus išsikelti šį tikslą. Pokyčiai yra įdomūs – be jų mums visiems būtų labai nuobodu.
Sėkmės siekiant savo tikslų!
#Motyvacija #NepasidavimoGalia #TikslųSiekiu #NiekadaNepasiduok #Įkvėpimas #KasdienTobulėju #StiprusRyžtas #KeliasĮSėkmę #AšGaliu #Pasiryžimas #StayMotivated #NeverGiveUp #GoalSetting #InnerStrength #MindsetMatters #PersistencePays #KeepPushing #DisciplineOverMotivation #YouCanDoIt #BelieveInYourself
Paruošė Tomaxs Kregždė
HUMAN RACE SUPPORT