Kas yra laimė?
Atrodytų, kad laimės sąvoka yra sunkiai apibrėžiama, nes galimybė patirti laimę visiškai priklauso nuo konkretaus žmogaus. Tuomet išeitų, kad laimė, kaip lietus – „užeina“ ir „baigiasi“, o galimybių patirti daugiau laimės išvis nėra. Tačiau iš patirties žinome, kad yra – pajuntame tą būseną kažką prasmingo nuveikę ar patyrę ką nors ypatingo arba visiškai paprasto. Tad žvilgtelėkime į laimės temą atidžiau.
Pirmiausia – eksperimentas. Pagalvokite, kas asmeniškai jums yra laimė. Vardydami tai žmonės paprastai įvardija tai, kas jiems tuo metu aktualiausia ir ko labiausiai trūksta. Kartais net patys nustebsime ką įvardijame savo laimės sąraše.
Dažnai atrodo, kad laimės būseną nulemia išorinės aplinkybės, tačiau ar išties taip yra?
Ką sako autoritetai?
Pasidomėjome ką apie laimę mąstė didieji skirtingų epochų mąstytojai. Pavyzdžiui, Buda įžvelgę laimę kelyje, teigė, kad nėra jame konkretaus taško, kuriame žmogus tampa laimingas. Laimė yra pats keliavimas siekiant laimės.
Bertranas Raselas laime laikė tikrą meilę, kurioje nėra baimės, abejonių ir jausmų „tramdymo“. Nihilistas Nyčė laimę lygino su valdžia ir visų pirma žmogaus valdžia pačiam sau. Tik kontroliuodami save žmonės gali pasiekti didžiausių rezultatų ir tapti laimingi.
Sokratas laime laikė gebėjimą tenkintis „mažu“. Jei žmogų apima godumas jis norės vis daugiau ir visad bus nelaimingas. Platonas ir jo mokinys Aristotelis kalbėjo apie tai, kad laimės šaltinis yra pačiame žmoguje.
Psichologų nuomonė
Būtent psichologų kabinetuose klausimas apie tai, kaip tapti laimingu yra vienas dažniausių. Čia daugiausiai ir individualumo – prisimink ką apie tai skaitėte straipsnio pradžioje.
Nepaisant to, psichologai gali išvardyti tam tikrų laimės kriterijų sąrašą. Visų pirma jame yra asmens gerovė, gyvenimo kokybė, pasitenkinimas. Būtent tai žmonės įvardija kaip savo laimės būsenos dedamąsias. Konkrečiau tai yra ir sėkminga santuoka, gebėjimas būti savimi, karjera, santykiai su kitais žmonėmis – nuo to priklauso ar žmogus vertina gyvenimą kaip gerą ar tik kaip patenkinamą.
Vertinimas vėl yra labai subjektyvus. Kažkam atrodo gerai, kai darbas adekvačiai apmokamas, o vyras ar žmona gero charakterio, o kiti džiaugiausi, kai tai apskritai yra jų gyvenime.
Amerikiečių psichologai net sukūrė tam tikrą laimės formulę, pagal kurią galima nustatyti kiek žmogus apskritai geba būti laimingas. Įdomu, kad net 50 proc. tas gebėjimas priklauso nuo paveldimumo, 10 proc nuo išorinio pasaulio (žmonių, situacijų, aplinkybių) Likusieji 40 proc. priklauso nuo tos veiklos, kurią turime kasdien – t.y. nuo mūsų pačių.
Klaidingi keliai į laimę
Jeigu laikysimės nuomonės, kad laimė yra mūsų viduje, tai klaidinga manyti, jog tai priklauso nuo daiktų, kurie gali paversti laimingu žmogų, kuris savimi yra nepatenkintas. Pats puikiausias daiktas suteikia malonumo vos kelias akimirkas, o paskui žmogus sugrįžta į tą pat būseną, kurioje buvo prieš tai. Tai gali trukti iki begalybės.
Pojūčiai taip pat negarantuoja laimės. Maistas, seksas, masažas, maudynės šiltoje jūroje malonumo suteikia, tačiau irgi ne ilgam. Tas pats su įvairiomis net ir įdomiausiomis žiniomis-sukaupta informacija.
Kita vertus, tam tikras komforto lygmuo, malonūs santykiai bei pojūčiai laimės galimybę padidina. Taip būna tuo atveju, kai žmogus tai vertina pats, nelygindamas su tuo, ką turi ir kaip gyvena aplinkiniai.
Laimės niekas neatims
Sutikę, kad kiekvieno laimė yra jo paties viduje, išsivaduojame iš baimės, kad ją gali kas nors atimti arba suteikti.
Tai reiškia ir tai, kad laimės būseną galime susikurti – būti laimingi dėl visko ką turime ir ką galėtume nuveikti. Ką žmonės paprastai jaučia, kai sako – esu laimingas? Pradėkim nuo paprasčiausių dalykų – aš laimingas, nes prabudaiu ir galiu matyti, girdėti ir kalbėti. Galiu priimti save su visais trūkumais ir turiu teisę jausti viską – teigiama ir neigiama, todėl jaučiuosi sąžiningas su savimi ir aplinkiniais. Turiu teisę pasirūpinti savo kūnu – skaniai maitinti, gražiai aprengti, prižiūrėti ir puoselėti. Mane supa geri ir padorūs žmonės, nes aš juks galiu pasirinkti su kuo bendrauti.
Laimės receptai
Laimės nereikia laukti, link jos reikia eiti ir tai yra lengviau tiems, kurie yra geresniame santykyje su pačiais savimi.
Neverta per daug savyje kapstytis, ieškoti trūkumų, mėginti įvertinti iš šalies. Geriau būti dėkingam gyvenimui už tai, kas yra. Tai nėra kliūtis siekti daugiau, jei panorėsite.
Jums tiesiog nereikia įtikti kitiems, jų mėgdžioti, juk suprantate, kad kiekvienas žmogus unikalus ir būtent tai yra jo vertė.
Beje, tai yra ir meilės sau požymiai. Asmenybė, neturinti sau pretenzijų, sąžininga su savimi, gebanti save palaikyti sunkiomis akimirkomis, gyvena harmonijoje su savimi ir pasauliu. Tai ir yra laimė.
Paruošė Tomas KregždėHUMAN RACE SUPPORT