Jūsų emocinis gyvenimas
Supratimas, kokį vaidmenį emocijos vaidina mūsų psichikos sveikatai, yra pagrindinis bendros gerovės komponentas. Mes paprastai skirstome jausmus į dvi pagrindines kategorijas: „ pirminės ir antrinės emocijos“. Konsultuodamas terapeutas ištirs šiuos emocinius sluoksnius, kad padėtų klientui suprasti, kodėl jis patiria konkrečias emocijas, kaip ir kur jas jaučia savo kūne, ir būdus, kaip susieti savo emocijas, kad jie neužgrobtų situacijos. Bet kas iš tikrųjų yra emocijos ir kaip jos veikia mūsų veiksmus?
Emocijos yra vidinė signalų sistema mūsų kūne, siunčianti mums žinutes apie mus supantį pasaulį. Tai yra užuominos, kurios skatina mus link dalykų, kurie mums teikia džiaugsmo, ir kaip mes pastebime situacijas, dėl kurių jaučiamės nepatogiai. Emocijos daro didelę įtaką mūsų gyvenimui, nes jos daro įtaką mūsų mąstymui, priimant sprendimus ir bendravimui su kitais. Pavyzdžiui, jaučiamės laimingi, galbūt norėsite pasidalyti geromis naujienomis su draugais, o dėl nerimo gali norėti išvengti tam tikrų situacijų. Emocijos padeda suprasti save ir užmegzti ryšį su kitais, tačiau kai kuriems jos taip pat gali būti didžiulės ir gluminančios.
Pirminių emocijų pavyzdžiai:
Pirminės emocijos yra mūsų instinktyvi ir tiesioginė reakcija į situacijas, dažnai kylančios be sąmoningo mąstymo.
Laimė / džiaugsmas: teigiama emocija, susijusi su jausmais, pasitenkinimu ir pasitenkinimu.
Staigmena : staigi ir netikėta reakcija į naujus ar netikėtus įvykius ar dirgiklius.
Malonumas : malonumo ir pasitenkinimo jausmas dėl malonios veiklos, patirties ar stimulų.
Liūdesys : neigiamos emocijos, dažnai susijusios su praradimu, nusivylimu ar nepatenkintais lūkesčiais.
Baimė : emocinis atsakas į suvokiamas grėsmes ar pavojų, sukeliantis „kovok arba bėk reakciją“.
Pyktis : stipri emocinė reakcija į suvokiamą neteisybę, nusivylimą ar grėsmę savo gerovei.
Antrinių emocijų pavyzdžiai:
Antrinės emocijos dažnai laikomos sudėtingesnėmis, nes jos atsiranda dėl mūsų pirminės emocijos interpretacijos.
Įkvėpimas: būti kažkieno ar kažko motyvuotai ir pakylėtai, vedantis į kūrybingus ar pozityvius veiksmus.
Pasididžiavimas: teigiama emocija, susijusi su pasiekimais, sėkme ar savivertės jausmu.
Viltis: optimistinė perspektyva arba teigiamų rezultatų lūkesčiai ateityje.
Kaltė: kyla iš suvokimo, kad padarėte ką nors blogo arba pažeidėte asmenines vertybes ar visuomenės normas.
Gėda: gilus gėdos ar pažeminimo jausmas, dažnai susijęs su numanomu trūkumu ar nesėkme.
Pavydas: sudėtinga emocija, apimanti nesaugumą, praradimo baimę ir pasipiktinimą kitiems.
Svarbu žinoti skirtumą tarp pirminių ir antrinių emocijų, nes tai leidžia mums priimti sprendimus, atitinkančius mūsų vertybes. Pirminės emocijos yra tiesioginis mūsų kūno atsako mechanizmas, įspėjantis apie galimas grėsmes ar atlygį. „Kita vertus, antrinės emocijos suteikia vertingos informacijos apie pagrindinius sluoksnius, kodėl mes reaguojame į emocinę reakciją. Jie suteikia mums galimybę ištirti gilesnes mūsų jausmų šaknis, atskleisti modelius, įsitikinimus ir veiksnius, turinčius įtakos mūsų reakcijai.
Emocinio gyvenimo supratimo pranašumai
Emocinis reguliavimas: gebėjimas suprasti ir valdyti savo emocijas padeda reguliuoti savo reakciją į įvairias situacijas. Tai reiškia, kad galite efektyviau valdyti stresą, konfliktus ir iššūkius.
„Pagerėję santykiai: emociškai protingi asmenys geriau perteikia savo jausmus ir supranta kitų emocijas. Tai veda į sveikesnius santykius tiek asmeniniu, tiek profesiniu požiūriu.
Geresnis sprendimų priėmimas: emocijos gali aptemdyti sprendimus, todėl priimami impulsyvūs sprendimai. Suprasdami ir valdydami savo emocijas, galite priimti racionalesnius ir apgalvotesnius sprendimus.
Padidėjusi empatija: Suprasdami savo emocijas, galite labiau įsijausti į kitų jausmus ir patirtį. Tai skatina užuojautą ir ryšį santykiuose.
Streso mažinimas: gebėjimas reguliuoti emocijas gali sumažinti streso lygį ir paskatinti atsipalaiduoti. Tai taip pat gali turėti teigiamą poveikį fizinei sveikatai.
"Konfliktų sprendimas: supratimas, kodėl jaučiate stiprias emocijas, suteikia geresnių konfliktų sprendimo įgūdžių." Užuot reaguoję impulsyviai, galite ramiai ir konstruktyviai reaguoti į konfliktus, todėl pasieksite daugiau teigiamų rezultatų.
Gera psichinė sveikata reiškia, kad patiriame pirmines ir antrines emocijas ir skiriame laiko apsvarstyti, ką šie jausmai bando signalizuoti. Mūsų reakcijos į emocijas daro įtaką tam, kaip mes sutariame su kitais, darome pasirinkimą ir apskritai jaučiamės. Jei nepaisysime šių svarbių signalų siuntėjų, emocijos gali peraugti į dideles reakcijas ir sukelti problemų. Tačiau jei mes priimame ir suprantame savo emocijas, jos gali tapti savotiška signalizuojančia supergalia.
Pavyzdžiui, jei po pokalbio su draugu jaučiate liūdesį, po paviršiumi gali būti kažkas, į ką reikia atkreipti dėmesį. Pastebėjote, kad labiau pasitikite savo darbu? Emocijos nukreipia jūsų energiją link teigiamų minčių apie save ir savo situaciją. Neišspręstos sveikatos problemos gali sukelti padidėjusį nerimą, o tai yra jūsų proto būdas užtikrinti, kad skirtumėte laiko apsilankyti pas gydytoją ir pasirūpintumėte savo kūnu.
Skirdami laiko pirminėms ir antrinėms emocijoms įvardyti ir aptarti, galime suprasti save, santykius ir elgesio modelius. Kitą kartą, kai jausitės užvaldyti stiprių emocijų, trumpam sustokite giliai įkvėpti, apmąstyti ir pagalvoti, kodėl emocijos atsiranda.
Štai keletas klausimų, kuriuos galite apsvarstyti:
Pirminės emocijos:
„Ką aš dabar jaučiu? Kokia yra tiesioginė emocinė reakcija į šią situaciją?
„Kodėl aš taip jaučiuosi? Kas sukėlė šią emocinę reakciją?
„Kokia ši emocija stipri? Ar tai neįtikėtina, ar suvaldoma?
„Kokius fizinius pojūčius patiriu kartu su šia emocija? Kaip tai jaučiasi mano kūne?
„Ar ši emocija man pažįstama? Ar aš tai jaučiausi anksčiau panašiose situacijose?
„Kokia žinutė ar pamoka slypi už šios emocijos? Ką tai bando man pasakyti apie save ar situaciją?
Antrinės emocijos:
„Kokios mintys ar įsitikinimai gali prisidėti prie šios antrinės emocijos?
„Kaip ši antrinė emocija veikia mano elgesį ar reakcijas?
„Ko aš galiu pasimokyti iš šios antrinės emocijos apie savo poreikius, vertybes ar ribas?
„Kaip galiu išreikšti ir apdoroti šią antrinę emociją sveikai?
„Ar yra kokių nors pagrindinių veiksnių ar praeities patirties, kurios gali sustiprinti šią antrinę emociją?
Terapija yra puiki vieta atlikti šiuos veiksmus. Licencijuotas psichikos sveikatos konsultantas turi ekspertų patirtį pastebėdamas ir įvardydamas emocijas, taip pat mokydamas padėti jums atskleisti, kas gali turėti įtakos jūsų emociniams atsakams . Praktikuodami ir vadovaudamiesi galite panaudoti savo emocinio gyvenimo supergalią!
Paruošė Tomas Kregždė
dėl HUMAN RACE SUPPORT