10 patarimų, kaip ištverti švenčių maratoną

SPECIALUS ŠVENTINIS LEIDINYS
Vieniems kalėdinis laikotarpis yra vakarėlių, draugų lankymo metas ir proga pasidžiaugti akimirkomis su mylimais žmonėmis. Kitiems šventės – tikras iššūkis. Jie trokšta, kad kuo greičiau jos prabėgtų. Kaip padėti sau per šventes jaustis ne tokiam vienišam?
Galbūt žmogus neseniai patyrė artimojo netektį, gal pats serga ar išgyvena skyrybas, gal yra nutolęs nuo šeimos ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. O gal tiesiog jaučiasi vienišas ir vis labiau artėjant Kalėdoms tas jausmas stiprėja.Tamsias nuotaikas gali kelti ir pasirengimas šventėms. Pavyzdžiui, fizinis nuovargis dėl lakstymo pametus galvą po parduotuves ir dovanų ieškojimo, stresas dėl plonėjančios piniginės ar nerimas, kad nežinai, ką kitiems dovanoti, nespėsi pasiruošti, pridegs kalakutas, pateksi į automobilių spūstis.
Tad net ir nelinkę į prieššventinę depresiją žmonės gali jausti tokias įtampos pasekmes kaip galvos skausmas, besaikis alkoholio vartojimas, persivalgymas, nemiga, panikos priepuoliai.
Tačiau yra būdų, kaip iš anksto save apsaugoti nuo varginančio sezoninio liūdesio ir kitų nemalonių jausmų. Įvairių sričių specialistai ragina žengti šiuos žingsnius, kad šventes ištvertumėte kuo lengviau, o gal net pajustumėte džiaugsmą. Išsirinkite sau tinkantį patarimą ir veikite.
1. Nebandykite visiškai atsiriboti nuo švenčių. Kad ir kaip stipriai norėtumėte išvengti švenčių, nepavyks. Bandykite susitaikyti su tuo žinodami, kad atsiribojimas tiktai sustiprins vienišumo jausmą ir kitus depresijos simptomus.
Užtuot tūnoję namuose, išeikite į miestą. Jei nenorite, nebūtina lankytis vakarėliuose, masiniuose renginiuose, kur daug žmonių. Juk galite tiesiog susitikti su vienu draugu ir pasiūlyti nuveikti tai, kas labiau patinka jums.
Siūlome susivienyti į komandą su panašiai besijaučiančiu žmogumi ir abiem sugalvoti, ką galima nuveikti kartu.
Nebūtina sėsti kartu prie Kalėdų stalo, galite į šventes pažvelgti paprasčiau – prisėskite kavinėje puodelio kavos ir pyrago. Tai joks stebuklas. Tik kartais reikia pirmam imti telefoną ir pakviesti žmogų prisidėti. Paaiškės, kad jums abiem to ir trūko.
2. Planuokite iš anksto. Jei jau žinote, kad, pavyzdžiui, nepraleisite Kalėdų savo šeimos rate, imkite planuoti susitikimą su draugais ar kaimynais – iš anksto nuspręskite, kur būsite per šventes.
Išsiaiškinkite, kas dar per šventes neketina vykti pas tėvus, neturi kitų planų. Gal tokiems draugų draugams pavyktų susirinkti vienuose namuose ir įžiebti naują tradiciją.
O gal taip užsimegztų nauja draugystė ar artimesni santykiai tarp ten susitikusios poros. Niekada negali žinoti.
Ir jei pats gausite tokį kvietimą net iš nelabai artimo žmogaus, surizikuokite ir priimkite jį.
Iš savo darbo patirties žinome, kad žmonės niekada nedalija kvietimų, jei nesitiki, jog gali jus sudominti. Suteikite aplink esantiems žmonėms galimybę jus šiek tiek stumtelėti ir padėti.
3. Surenkite vakarėlį patys. Galbūt jus baugina tai, kad šventiniame vakarėlyje, į kurį gavote kvietimą, dalyvaus daugiausia įsimylėjėlių poros ar sutuoktiniai? O jūs antrosios pusės neturite ir ten jausitės dar blogiau nei būdamas vienas namuose?
Mes tokiu atveju patariame suorganizuoti šventinį pasisėdėjimą savo namuose.
Jei esate vienišas ar vieniša ir neturite jokio noro linksmintis mieste, pabandykite suburti tokius pat vienišus bičiulius, pažįstamus ir nuveikite ką nors smagaus
Tai gali būti merginų ar moterų vakaras arba vien vaikinų ar vyrų pasisėdėjimas, o gal mišri popietė, per kurią galėsite pasigaminti vakarienę. Juokais pavadinkite vakarėlį vienišių vakariene. Jau vien tai suteiks džiugesio.
4. Priverskite kūną pajudėti. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad vienišumas gali sukelti įvairių sveikatos problemų, netgi padidinti riziką susirgti širdies ligomis. O judėjimas gali pagerinti ir fizinę, ir psichikos sveikatą.
Vienišumo sukeltus neigiamus jausmus patariame išlieti per prakaitą. Būtų idealu, jei tai darytumėte ne savo rūsyje, o viešumoje, pavyzdžiui, miesto parke ar sporto klube.
Jei per šventes turite kelias laisvas dienas, bandykite suderinti fizinės sveikatos gerinimą ir bendravimo naudą. Kodėl neužsirašius į kokį nors žygį po apylinkes ar garsius miesto objektus arba nenuėjus pasimankštinti į jogos pamoką?
5. Padėkite kitiems. Išsirinkite sritį, kurioje galėtumėte padirbėti savanoriu. Pavyzdžiui, benamių gyvūnų prieglaudoje ar maisto banke. Rūpinimasis kitais padės išsklaidyti susitelkimą į tai, ko jums pačiam trūksta.
Savanoriškai paskyręs savo laiką kitiems sulauksite padėkos iš tų, kuriems padėjote.
Dėl kitų dėkingumo pats išgyvensite malonius jausmus – pasijusite reikalingas, pakils jūsų savivert.
Tyrimai rodo, kad pagalba kitiems kelia pasitenkinimo savimi lygį. Netgi jei tai – mažmožis.
Patikimiausias būdas pačiam gauti meilės – ją duoti kitam. O ta meilė gali būti išreikšta skiriant savo laiką ir energiją. Gal aplink yra silpnų žmonių, kuriems reikia jūsų fizinės pagalbos? Apsidairykite, galbūt seniai žadėjote kam nors padėti sutvarkyti garažą.
6. Laikykitės tradicijų arba sukurkite naujų. Kalėdinis laikotarpis kai kuriems gali sukelti prisiminimus apie šventimo tradicijas, ritualus, kurie buvo atliekami su jau mirusiais artimaisiais, maistą, kuris buvo kartu gaminamas.
Drąsiname nebijoti tokių jausmų ir juos nukreipti į anapilin išėjusių žmonių pagerbimą.
Pavyzdžiui, pagaminti tokį patiekalą, kokį anksčiau gamino artimas žmogus. O gal atvirkščiai – sukurti kokią nors naują tradiciją to žmogaus garbei. Toks būdas netgi labiau padėtų sumažinti gedėjimą ir vienišumo jausmą.
7. Įtikinkite save, kad nieko tokio jaustis blogai. Žiemos šventės gali būti sunkios, jei neseniai jums teko išgyventi netektį arba negalite būti kartu su šeima.
Būkite kantrus ir švelnus sau, jei neturite noro linksmintis. Duokite sau erdvės apdoroti emocijas. Nieko tokio, jei jums nėra gerai. Normalu jaustis vienišam, gedėti ar ko nors ilgėtis
Patariame skirti dėmesio sau ir vis paklausti savęs: kaip aš jaučiuosi? Savianalizė, meditacija gali padėti atskirti susipainiojusius jausmus ir artėti ramybės link.
8. Ribokite laiką naršydami po socialinius tinklus. Nuolatinis lindėjimas internete, ieškojimas neaišku ko jums nepadės. „Facebook“ ir „Instagram“ neišvengiamai bus pripildyti šventiškų nuotraukų bei įrašų apie tai, kaip gera būti šeimos rate, mylimųjų apsuptyje.
Esame įsitikinę, kad besaikis laiko leidimas socialiniuose tinkluose gali dar labiau sustiprinti vienišumo jausmą, paskatinti kitus depresijos simptomus.
9. Praktikuokite dėkingumo terapiją. Liūdesio ir vienatvės akimirkomis sunku susitelkti į dėkingumą, tačiau verta. Tuo labiau kad mes visi turime kam padėkoti.
Tyrimai rodo, kad dėkingumo terapija naudinga sveikatai, mažina įtampą ir slogumą. Galima pačiam mokytis atpažinti, už ką esate kam nors dėkingas.
Pavyzdžiui, pradėkite pildyti dėkingumo sąrašą – užrašykite žmones, kuriems esate dėkingas už naudingas gyvenimo pamokas, situacijas, dėl kurių jaučiate dėkingumą.
10. Padarykite sau ką nors gero. Niekur nebėkite, geriau sustokite ir šventiniu laikotarpiu skirkite kiek nors laiko vien tik sau.
Pavyzdžiui, keletą valandų užsiimkite tokia veikla, kuri jus atpalaiduoja. Gal tai galėtų būti valanda karštoje vonioje, popietė su gera knyga rankose ar įtraukiantis filmas.
O gal norite išmokti ką nors naujo, kam iki švenčių vis trūkdavo laiko? Pavyzdžiui, išsinuomokite snieglentę ir eikite čiuožinėti nuo kalno arba pagaliau atsiverskite ispanų kalbos vadovėlį.
Mes skatiname per šventes įsiklausyti į save beigi atkreipti dėmesį į tuos, kuriems sunku. Taip pat primename, kad visuomet galima kreiptis į HUMAN RACE SUPPORT Facebook grupę ar tiesioginiu nuotoliniu būdu, kur emocinę paramą suteiksime ar tiesiog pasikalbėti gali kiekvieną dieną, beveik visą parą, įskaitant Kūčias, Kalėdas ir Naujuosius metus.
Parengta HUMAN RACE SUPPORT