Emocinio skausmo patirties poveikis
Skausmo patyrimui įtakos turi daug veiksnių, kurie kiekvienam gali būti skirtingi. Skausmo patirtis gali būti labai asmeniška, tačiau ją taip pat gali paveikti didesni visuomenės veiksniai. Kai kurie veiksniai, galintys paveikti šią patirtį, yra šie:
- amžiaus
- Lytis
- kultūra
- etniškumas
- dvasiniai įsitikinimai
- gyvenimas iki skausmo atsiradimo
- emocinė reakcija
- medicininės priežiūros patirtis
- palaikymo sistemos
- prieiga prie priežiūros
- socialiniai sveikatą lemiantys veiksniai
- sveikatos skirtumai
Kitas veiksnys gali būti išmoktas atsakas, susijęs su konkrečiais ankstesniais jūsų šeimos narių atsakymais. Pavyzdžiui, tėvai gali tam tikru būdu reaguoti į vaiko skausmą. Tai gali nustatyti pagrindinį vaiko skausmo atsaką, kuris gali turėti įtakos jo atsakams ateityje patiriant skausmą. Be to, visuomenės ir medicininės priežiūros sistemos gali turėti įtakos skausmo patirčiai. Pavyzdžiui, jūs negalite gauti gydytojo, kuris yra skausmo valdymo ekspertas, priežiūros.
Be to, chroniško skausmo atsiradimo priežastimi gali būti veiklos, vaidmens (visuomeninio, socialinio ar šeimos), kasdienybės, darbo statuso ir miego sutrikimų pokyčiai. Šie veiksniai gali sukelti nerimą, kuris taip pat gali padidinti skausmą.
Asmenys, patiriantys lėtinį skausmą, gali jaustis prislėgti ar nerimauti. Jiems taip pat gresia piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis ir kiti psichikos sveikatos sutrikimai. Kitos dažnos emocinės reakcijos į skausmą gali būti liūdesys, nusivylimas, pyktis arba nesuprastas ir demoralizuotas jausmas.
Svarbu atpažinti ir stebėti emocines reakcijas, kurios dažnai pasireiškia jūsų gyvenime dėl lėtinio skausmo. Jei pastebėsite, kad šie atsakymai nuolat veikia jūsų nuotaiką ar gebėjimą veikti, turėtumėte pasikalbėti su savo pirminės sveikatos priežiūros gydytoju arba paprašyti siuntimo pas skausmo specialistą. Taip pat gali būti naudinga kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistą, pavyzdžiui, socialinį darbuotoją.
Emocijos ir lėtinio skausmo ciklas
Skausmui įtakos turi emocijos, o skausmo ir emocijų ciklas yra tarpusavyje susiję. Emocijos taip pat gali tiesiogiai paveikti fizinius pokyčius. Pavyzdžiui, kai esate sunerimęs ar piktas, jūsų raumenys gali įsitempti ir dėl fizinių pokyčių gali padidėti skausmas. Kitas iššūkis gali būti tas, kad pacientai gali jaustis stigmatizuoti, kai gydymo metu demonstruoja tokias intensyvias emocijas.
Tikėjimas, kad jūs kontroliuojate savo gyvenimą ir galite toliau veikti, nepaisant skausmo ar vėlesnių gyvenimo pokyčių, daugelis žmonių gali pagerinti jų nuotaiką.
Skausmo įtaka tapatybei
Tai, kaip identifikuojate save kitiems, yra svarbus jūsų individualumo elementas. Lėtinis skausmas ir nežinojimas, ar jis gali išnykti, gali turėti įtakos tam tikroms jūsų tapatybės dalims, pvz., jūsų veiksmingumui ir savivertei.
Jei jaučiate lėtinį skausmą, galbūt negalėsite atlikti tam tikrų užduočių. Be to, jums gali būti sudėtinga atlikti tam tikrus vaidmenis, kurie buvo svarbi jūsų tapatybės dalis, ir tai gali atleisti.
Kur ir kaip žmonės įgyja vertę savo tapatybei, kultūriškai informuoja socialinės tapatybės grupės, įskaitant lytį, etninę kilmę ir socialinę ir ekonominę padėtį. Priklausomai nuo to, kokius vaidmenis ar savybes labiausiai vertinate savyje, kai kuriose srityse galite intensyviau reaguoti į iššūkius nei kitose.
Pavyzdžiui, asmuo, kuris kultūriškai jaučia, kad fizinė jėga ir gebėjimai yra labai vertinami, gali pajusti skausmo poveikį dar labiau, jei jis pablogina šį gebėjimą ir nebegali atlikti tų pačių fizinių užduočių.
Panašiai ir lėtinio skausmo „nematomumas“ gali būti izoliuojantis, ypač tais atvejais, kai žmogaus išvaizda išlieka tokia pati.
Skausmo poveikis šeimai
Kai jaučiate ūminius ar lėtinius skausmo simptomus, tai gali pakeisti šeimos dinamiką. Pavyzdžiui, vienas iš tėvų gali nesugebėti atlikti tam tikrų vaidmenų, kuriuos kažkada galėjo atlikti, o bendravimas tarp šeimos narių gali pasikeisti dėl to, kad vienas narys nenori „varginti“ paveikto nario.
Kiti veiksniai, galintys turėti įtakos šeimos sistemai, yra padidėjęs stresas, finansinė našta, poveikis seksualumui ir kitiems intymiems santykiams bei galimas pasipiktinimas santykiuose. Žmonių, kenčiančių nuo lėtinio skausmo, šeimos narių tikslas yra rasti pusiausvyrą tarp asmens skausmo ir patirties patvirtinimo, taip pat padėti jiems susitvarkyti su šiuo nauju iššūkiu.
Skausmo gydymo įtaka paciento patirčiai
Kai pacientų skausmas nereaguoja į tam tikrą gydymą ar intervenciją, jie gali atrodyti kaip simptomų didintojai ir skundikai. Dėl to pacientai gali jaustis demoralizuoti arba jaustis, kad jie nėra išgirsti arba į juos žiūrima rimtai, o tai savo ruožtu gali padidinti paciento kančią.
Lėtinį skausmą kenčiančių pacientų tyrimas parodė, kad jie neigiamai suvokė savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo paramą. Jie taip pat pranešė, kad jų paslaugų teikėjai yra pasirengę aptarti savo lėtinio skausmo simptomus neigiamai.
Yra dar daugiau sudėtingumo tarp spalvotų žmonių ir jų emocinės patirties, susijusios su lėtiniu skausmu. Mažumos, kurios patiria lėtinį skausmą ir kreipiasi dėl jo gydymo, dažnai susiduria su numanomu šališkumu ir neigiamais stereotipais. Pavyzdžiui, egzistuoja stereotipas, kad juodaodžiai pacientai gali toleruoti daugiau fizinio skausmo nei baltieji. Tyrimai parodė, kad juodaodžiai pacientai, palyginti su bendraamžiais baltaodžiais, yra nepakankamai gydomi ir jų skausmas neįvertinamas.
Lėtinį skausmą patiriančių juodaodžių pacientų emocijoms įtakos gali turėti praeities nesąmoningo šališkumo ir sisteminio nepakankamo gydymo buvimas. Mažas pajamas gaunančių juodaodžių pacientų tyrimas parodė, kad gydant juodaodžius ambulatorijoje, gydytojai ir pacientai išreiškė nusivylimą. Šis nusivylimas dažnai sukelia prastus paciento ir gydytojo santykius ir blogą pacientų lėtinio skausmo valdymą.
Bendravimas su gydytoju
Daugeliui paslaugų teikėjų sunku suprasti jūsų skausmą, todėl svarbu pasisakyti už save ir būti kiek įmanoma aiškesnis. Jūsų aprašymas gali apimti tokius dalykus kaip jo dažnis, aktyvikliai ir intensyvumas, taip pat tai, kas jį pagerina ar blogina. Namų žurnalo vedimas gali padėti jums būti labiau aprašomas, tikslesnis ir geriau prisiminti, nes skausmas kiekvieną dieną gali skirtis.
Daugeliu atvejų žmonėms gali būti naudinga gauti antrą nuomonę iš kito teikėjo. Jei nejaučiate, kad gaunate tinkamą pagalbą, padedančią sumažinti lėtinį skausmą, yra paslaugų teikėjų, kurie specializuojasi skausmo valdymo srityje.
Svarbu būti aktyviam ieškant:
- išteklius iš savo gydytojo ar kitų sveikatos priežiūros specialistų
- pagalba, kuri padės jums susidoroti su skausmu
- veiksmingų būdų pripažinti savo jausmus ir perteikti juos kitiems
Norėdami padėti paslaugų teikėjui geriau suprasti jūsų skausmą, susipažinkite su įprastomis skausmo skalėmis. Susipažinimas su šiomis skalėmis ir numatymas, kaip skausmas matuojamas mediciniškai, gali padėti objektyviausiu būdu perduoti šią labai asmeninę patirtį.
Įprastos skausmo vertinimo priemonės
Trumpas skausmo aprašas (BPI)
BPI matuoja ir skausmo intensyvumą, ir skausmo trukdžius paciento gyvenimui. Taip pat klausiama paciento apie skausmo malšinimą, skausmo kokybę ir paciento suvokimą apie skausmo priežastį. BPI yra pagrįstas skalėmis:
- „0“ reiškia „nėra skausmo“, o „10“ reiškia „skausmą tiek, kiek galite įsivaizduoti“.
- „0“ reiškia „netrukdo“, o „10“ reiškia „visiškai trukdo“
Wong-Baker veido skausmo skalė
Šioje skalėje, kuri svyruoja nuo 0 iki 10 lygio, skausmą kenčiančio asmens prašoma pasirinkti iš daugybės veidų, kurie geriausiai parodo jo patiriamo skausmo lygį.
0 lygis yra laimingas veidas, pažymėtas kaip „Neskauda“, o skalė siekia 10 lygį, ty liūdną / skausmingą veidas su ašaromis, pažymėtas kaip „Skauda blogiausiai“.
Skaitmeninės žodinės veido skausmo svarstyklės
Šioje skalėje taip pat naudojamos veido nuotraukos ir vertinimo skalė nuo 0 iki 10. Lygis „0“ reiškia „Jokio skausmo“, o lygis „10“ reiškia „Skausmas, koks tik gali būti“.
Skausmo patirties aprašymas
Kas yra skausmas? Kiti dažniausiai vartojami terminai: skausmai, skausmas, diskomfortas.
Būkite aprašomasis: įtraukite vietą, laiką ir intensyvumą. Vartojant aprašomuosius žodžius, medikų komanda bus geriau informuota apie skausmo tipą, kur yra jo šaknys ir pan. Pavyzdžiai: deginimas, skausmas, dūrimas, vėrimas, tvinkčiojimas.
Nenaudingi skausmo įsitikinimai ir būdai juos pašalinti
Remiantis tyrimais, tai, kaip žmogus susidoroja su skausmu, turi įtakos jo prisitaikymui prie skausmo. Turėdamas patirti lėtinį skausmą, žmogus sukuria įveikos mechanizmus, siekdamas padėti valdyti ar sumažinti skausmą. Kitaip tariant, kai kurie įveikos ir prisitaikymo mechanizmai, kuriuos naudoja sergantieji lėtiniu skausmu, gali būti ne patys fiziškai ar psichologiškai naudingiausi. Tiesą sakant, kai kurie įveikos mechanizmai gali padidinti skausmą. Todėl svarbu žinoti, kaip reaguojate į skausmą ir kaip susidorojate.
Nenaudingų įsitikinimų, susijusių su skausmu, pavyzdžiai:
- Katastrofiškas: neigiamos reakcijos į tikrą ar numatomą skausmo potyrį, kuris gali apimti didėjimą, atrajojimą ir bejėgiškumą. Pacientams, sergantiems lėtiniu skausmu, dažnai sunku prisitaikyti prie skausmo, dažnai padidėja stresas, nerimas, depresija ir kartais mintys apie savižudybę.
- Skausmas yra žalos požymis. (Ūminio sužalojimo atvejais tai gali būti. Tačiau lėtinės ligos atveju tai yra apgailėtinas, bet nekenksmingas simptomas.)
- Skausmas reiškia, kad reikia vengti veiklos.
- Skausmas veda į negalią.
- Skausmas nevaldomas.
- Skausmas yra nuolatinis.
- Viskas arba nieko mąstymas.
Savo gyvenimo kontrolės jausmo išlaikymas ir tikėjimas, kad galite toliau veikti, nepaisant skausmo, gali turėti teigiamos įtakos jūsų gyvenimo kokybei. Jei surastumėte daugiau išteklių, kad sužinotumėte daugiau apie lėtinį skausmą ir įveikos strategijas, kurios jums gali būti naudingos, galite jaustis labiau įgalinti. Jie gali apimti pacientų mokymą apie tai, kaip gyventi su skausmu, bendravimą su gydytoju apie jūsų rūpesčius ir iššūkius, aptarimą, ar skausmas yra žalos požymis, ar galima tęsti veiklą, remiantis tolerancija.
Dvasingumas ir susidorojimas su skausmu
Daugelis žmonių mano, kad jų dvasingumo aspektai padeda jiems susidoroti su skausmu. Tyrimai rodo, kad dvasinis tikėjimas gali sumažinti su skausmu susijusių stresorių poveikį, pagerinti skausmo toleranciją ir sumažinti skausmo intensyvumą. Paslaugų teikėjams svarbu suprasti, kaip jūs visapusiškai susidorojate su savo skausmu. Todėl gali būti naudinga pasidalinti, ar jūsų dvasingumo komponentai yra naudingi jūsų skausmo išgyvenimui.
Viename tyrime dvasingumas buvo apibrėžiamas kaip tai, kiek žmogus turi ar ieško gyvenimo tikslo ar prasmės, kaip ryšio su aukštesnėmis jėgomis jausmas ir vilties šaltinis susidūrus su sunkumais. Įrodyta, kad maldos naudojimas padidina skausmo toleranciją ir padeda pacientams kitaip galvoti apie skausmą.
Proto-kūno technikos ir kitos intervencijos
Proto ir kūno terapijos yra metodai, kuriais siekiama pakeisti žmogaus psichinę ar emocinę būseną, arba intervencijos, kurių metu fizinė veikla padeda atsipalaiduoti. Tai apima kognityvinę elgesio terapiją (CBT), atsipalaidavimo strategijas, meditaciją, vadovaujamus vaizdus ir pratimus, tokius kaip joga ar tai chi.
Atsipalaidavimo technikos ir meditacija
Atsipalaidavimo metodai turi įvairių privalumų, kurie padeda toleruoti skausmą. Kai kurie iš šių privalumų apima uždegimo mažinimą, raumenų atsipalaidavimą ir žmogaus nuotaikos gerinimą. Atsipalaidavimo technikų pavyzdžiai yra kvėpavimo pratimai, masažas, dailės ir muzikos terapija.
Sąmoninga meditacija, padedanti sumažinti stresą ir skausmą, apima minties sutelkimą į esamos akimirkos suvokimą. Šis metodas, padedantis susidoroti su skausmu, gali būti lengvai naudojamas bet kur, net ir autobuse.
Sąmoningos meditacijos pavyzdys būtų sėdėti tiesiai, užmerkti akis ir atidėti visas mintis apie ateitį ir praeitį. Būdami vietoje, sąmoningumo dėmesys lieka jūsų kvėpavimui.
Šį pratimą galima atlikti vos kelias minutes, leidžiant mintims ateiti ir eiti, žinant savo dabartinę būseną. Tai gali būti labiausiai naudinga streso metu, pavyzdžiui, per atostogas ar sunkių gyvenimo įvykių metu.
Gali būti naudinga skirti kelias minutes per dieną sąmoningai meditacijai. Atlikdami tokį pratimą galite sukurti kontrolės jausmą, kuris yra labai svarbus norint, kad jūsų skausmas būtų lengviau valdomas.
Kitas naudingas metodas yra vadovaujami vaizdai. Ši technika nukreipia dėmesį į skausmą ir sutelkia dėmesį į terapinį psichinį įvaizdį, egzistuojantį nesant jūsų skausmo. Devynių klinikinių tyrimų apžvalgoje aštuoni reiškė, kad vadovaujami vaizdai padeda žymiai sumažinti raumenų ir kaulų skausmą. Sužinokite daugiau apie tai, kaip vadovaujami vaizdai gali būti naudojami kūnui gydyti:
Kai kurie tyrimai parodė, kad tam tikri pratimai, tokie kaip joga ir tai chi, taip pat gali būti naudingi. Teigiamas pratimų, tokių kaip joga, poveikis lėtiniam skausmui gali būti siejamas su tuo, kad jie akcentuoja priėmimą, meditaciją ir atsipalaidavimą.
Kognityvinė elgesio terapija
CBT yra įrodymais pagrįstas terapijos modelis, kuriuo siekiama pakeisti jūsų neigiamus mąstymo modelius, dėl kurių gali pasikeisti jūsų elgesys, o tai savo ruožtu turės įtakos jūsų jausmams ar emocijoms.
Skausmo valdymo programa, kurią sudaro asmenys, kenčiantys nuo lėtinio skausmo, parodė, kad depresija sumažėjo tiems, kurie dalyvavo CBT gydymo programoje. Asmenys, patiriantys lėtinį skausmą, gali išmokti metodų, kurie padės valdyti jų skausmą.
Svarbiausia, kad skausmo poveikis yra visiškai individuali patirtis.Paruošė Tomas Kregždė
dėl HUMAN RACE SUPPORT