Kaip pastebėti ir susidoroti su pavydo jausmu

Pavydas yra sudėtinga emocija, susijusi su realia arba numanoma grėsme tarpasmeniniams santykiams. Asmuo gali piktintis trečiuoju asmeniu, kad jis atėmė arba atrodo, kad atima savo mylimojo meilę.
Šią emociją dažnai lydi pasipiktinimas, pyktis, priešiškumas, neadekvatumas ir kartumas. Kiekvienas žmogus tam tikru momentu patiria pavydą, tačiau emocijos gali tapti nesveikos ir neigiamai paveikti jų santykius. Jis gali būti įvairaus intensyvumo. Kai jis stiprus, neracionalus pavydas gali sukelti nepasitikėjimą, paranoją , prievartą ar net fizinį smurtą.
Šiame straipsnyje aptariamos pavydo ypatybės , kas sukelia šiuos jausmus ir galimi jų padariniai. Taip pat nagrinėjama, ką galite padaryti, kad suvaldytumėte šiuos jausmus ir kada gali būti laikas ieškoti pagalbos.
Pavydo ypatybės
Nors tai paprastai suvokiama kaip neigiama emocija, natūralu, kad artimuose santykiuose patiriamas pavydas. Galite jausti įtartiną pavydą arba reaktyvų pavydą.
Pirmasis yra pagrįstas suvokimu ir dažnai yra susijęs su žema savigarba ir nesaugumu , o antrasis yra pagrįstas situacijomis, kurios iš tikrųjų kelia grėsmę santykiams ir dažnai yra susietos su veiksmais ar situacijomis, kurios lemia arba sukelia pasitikėjimo išdavystę.
Pavydas gali sukelti kitų emocijų ar jausmų. Pavydas gali pasireikšti santykiuose:
- Elgiasi įkyriai
- Kritikuoti
- Gedimų nustatymas
- Kaltinimas
- Jaučiamas nepasitikėjimas
- Pernelyg saugus arba įtarus
- Patiriamas greitas nusiteikimas
- Žodžiu įžeidimas
Pavydo komplikacijos
Sveikomis dozėmis pavydas gali būti priminimas branginti santykius arba suteikti jiems pirmenybę. Tačiau didelis pavydo laipsnis gali turėti įtakos bendrai santykių kokybei.
Kai patiriate pavydą, tai gali sukelti jūsų kūno pokyčius. Kilus pavydui gali pasireikšti šie fiziniai simptomai:
- Skrandžio skausmai
- Galvos skausmai
- Krūtinės skausmas
- Aukštas kraujospūdis
- Palpitacija esant dideliam nerimui
- Svorio padidėjimas ar sumažėjimas
- Nemiga arba miego sutrikimai
- Prastas apetitas
- Susilpnėjęs imunitetas
Pavydas gali atsirasti bet kuriuo metu, ypač situacijose, kuriose jaučiama grėsmė, tačiau emocijos taip pat gali kauptis laikui bėgant.
Pavydo atpažinimas
Pavydą gali būti sunku suprasti ir apdoroti. Priklausomai nuo situacijos, galite jaustis sugniuždyti, būti grasinami, nesaugūs ar palikti.
Dėl to galite nuspręsti ką nors pasakyti savo mylimam žmogui, pranešdami jam apie savo jausmus, rūpesčius ar baimes. Arba galite reaguoti neracionaliau šaukdami, atimdami iš jų telefoną, reikšdami reikalavimus, kaltindami, kaltindami tuo, kas neįvyko, arba audraudami.
Net jei kyla reali grėsmė, pavydas gali sukelti ekstremalų elgesį, ypač jei jaučiatės nesaugūs dėl savęs ar santykių. Dėl savo psichinės sveikatos norėsite rasti sveikų būdų, kaip suvaldyti pavydą.
Pavydo priežastys
Įvairūs psichologiniai ir socialiniai ekonominiai veiksniai gali prisidėti prie pavydo. Priklausomai nuo jūsų asmenybės ir prisirišimo stiliaus , galite būti labiau linkę patirti emocijas. Didelis tarpusavio priklausomybės lygis santykiuose gali padidinti pavydo riziką.
Daugelis situacijų gali sukelti pavydą. Kai kurie dažniausiai naudojami:
- Partneris, daug laiko praleidžiantis bendraudamas su žmogumi, kuris jaučia grėsmę santykiams
- Naujas kūdikis prisijungia prie šeimos arba vienas iš tėvų atkreipia dėmesį į brolį ir seserį, o ne į jus
- Atrodo, kad konkurentas (pvz., brolis, sesuo ar bendradarbis) žengia į priekį
Galite jausti pavydą, kai mylimas žmogus daug laiko praleidžia būdamas su konkrečiu draugu ar ilgai kalbėdamas su priešais jus esančiu bendradarbiu, arba galite pavydėti, kai partneris pripažįsta kažkieno pasiekimus, bet ne jūsų arba bendradarbis. paaukštinimas, o tu ne.
Pavydas ir psichinė sveikata
Tam tikros psichinės sveikatos sąlygos taip pat gali turėti įtakos pavydo jausmams. Sąlygos, kurios gali būti susijusios su šia emocija, yra šios:
- Nerimo sutrikimai
- Pririšimo problemos
- Pasienio asmenybės sutrikimas (BPD)
- Depresija
- Obsesinis-kompulsinis sutrikimas (OCD)
- Paranoja
- Psichozė
- Šizofrenija
Jei jaučiate stiprų pavydą ir kitus simptomus, kurie sukelia nerimą arba trukdo normaliai funkcionuoti, svarbu pasikalbėti su gydytoju arba psichikos sveikatos specialistu.
Pavydo rūšys
Nors yra daug pavydo formų, yra dvi pagrindinės kategorijos: normalus ir nenormalus pavydas. Šeši pagrindiniai tipai, yra šie:
- Racionalus pavydas: kai kyla tikros, pagrįstos abejonės, ypač kai myli partnerį ir bijai jį prarasti, gali kilti racionalus pavydas.
- Šeimos pavydas : tai paprastai atsiranda tarp šeimos narių, pavyzdžiui, brolių ir seserų. Gimus naujagimiui, brolis ir sesuo gali jausti pavydą, nes, pavyzdžiui, tėvų dėmesys nukrypsta į naujagimį.
- Patologinis pavydas : Šio tipo pavydas yra neracionalus. Nesveiki jausmai gali atsirasti dėl psichikos sveikatos sutrikimų, tokių kaip nerimo sutrikimas , obsesinis-kompulsinis sutrikimas arba šizofrenija . Patologinio pavydo požymiai gali būti itin didelis nesaugumas, taip pat noras kontroliuoti ir manipuliuoti.
- Seksualinis pavydas : kai baiminatės, kad partneris buvo neištikimas ir fiziškai neištikimybės, galite tapti įtarus.
- Romantiškas pavydas : tai gali kilti dėl realios arba įsivaizduojamos grėsmės romantiškiems santykiams, dėl ko gali kilti pavydo minčių ar reakcijų.
- Stiprus pavydas : Šio tipo pavydas kyla iš asmeninio nesaugumo. Galite pavydėti tam, kuris turi tai, ko norite. Pavyzdžiui, kai bendradarbis gauna paaukštinimą ar atlygį, kurį norite gauti, galite pavydėti.
Heteroseksualių romantiškų santykių tyrimai parodė, kad vyrai linkę jausti pavydą dėl trečiosios šalies dominavimo ir labiau nerimauja dėl seksualinės neištikimybės, o moterys linkusios pavydėti trečiosios šalies patrauklumo ir labiau nerimauja dėl emocinės neištikimybės.
Pavydas prieš pavydą
Pavydas ir pavydas dažnai vartojami pakaitomis, tačiau jie turi skirtingas reikšmes ir savybes. Kai pavydas apima baimę, kad trečioji šalis sutrikdys santykius, pavydas apima norą turėti tai, ką turi kažkas kitas.
Nors pavydas ir pavydas yra skirtingi, jie turi bendrų bruožų, todėl jie dažnai painiojami. Abu gali kilti iš nesaugumo jausmo, o pavydas gali paskatinti žmogų pavydėti žmogui, kurį laiko varžovu.
Su pavydu žmogus gali jaustis nesaugus dėl savo santykių, o pavydas gali apimti nesaugumą dėl savęs.
Gydymas nuo pavydo
Pavydas yra normali žmogaus emocija, tačiau nenormalus pavydas gali kelti pavojų jums ar kitiems. Jei patiriate liguistą pavydą, kai jūsų mintys, emocijos, elgesys yra neracionalūs, ekstremalūs ar įkyrūs, jums gali prireikti gydymo.
Jei patiriate kitą psichikos sveikatos būklę, pvz., nerimo sutrikimą, obsesinį-kompulsinį sutrikimą ar šizofrenija, tuomet norėsite pasikonsultuoti su psichikos sveikatos specialistu ir aptarti pritaikytas gydymo galimybes.
Dažniausiai naudojami gydymo būdai:
Psichoterapija
Psichoterapija gali padėti pakeisti mintis, kurios prisideda prie pavydo jausmo. Dvi terapijos rūšys, kurios gali būti ypač veiksmingos, yra:
- Kognityvinė-elgesio terapija (CBT) : sutelkia dėmesį į neigiamų minčių, kurios sukelia pavydą, nustatymą
- Kognityvinė-analitinė terapija (CAT) : dėmesys skiriamas santykių modeliams ir žmonių santykiams su kitais
Konkretūs metodai, kurie gali būti naudingi, yra kognityvinis pertvarkymas ir pažinimo pertvarkymas. Abu susiję su jūsų požiūrio į situacijas ir santykius keitimu. Pertvarkymas yra metodas, kurį galite naudoti patys, tačiau pertvarkymas yra labiau formalus ir struktūrizuotas požiūris, kuriam vadovauja apmokytas terapeutas.
Vaistai
Taip pat gali būti paskirti vaistai, padedantys valdyti kai kuriuos simptomus, kurie gali būti susiję su pavydu, ypač jei taip pat turite tokią būklę kaip nerimas, depresija, bipolinis sutrikimas ar ribinis asmenybės sutrikimas. Kai kurie dažniausiai skiriami vaistai:
- Antipsichoziniai vaistai
- Vaistai nuo nerimo
- Selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI)
Gydymas skirsis priklausomai nuo jūsų patiriamo pavydo tipo ir jo pasireiškimo. Neįmanomas nenormalus pavydas gali sukelti nepasitikėjimą, paranoją ar piktnaudžiavimą.
Susidoroti su pavydu
Jei neišmoksite susidoroti su pavydu, tai gali įtempti ar pakenkti jūsų santykiams. Jei jūsų pavydas neigiamai veikia jūsų psichinę sveikatą ar santykius, turėtumėte naudoti šiuos rekomenduojamus įveikos mechanizmus:
- Susipažinkite su savo baimėmis : pavydas gali kilti dėl nesaugumo ar prasto savęs įvaizdžio, todėl taip svarbu susidoroti su savo baimėmis. Tai gali apimti baimę prarasti partnerį arba nesėkmės baimę. Kai atpažįstate šias baimes, galite jas pripažinti ir jas išspręsti, nes jos dažnai yra pagrindinė pavydo priežastis.
- Atsižvelkite į savo lūkesčius : bet kokiuose santykiuose labai svarbu realiai tikėtis, kiek laiko kas nors gali praleisti su jumis. Jei jie negali pateisinti jūsų lūkesčių, stenkitės nekaltinti. Pažiūrėkite, ar galite dirbti kartu, kad išsikeltumėte daugiau pagrįstų lūkesčių.
- Praktikuokite dėkingumą : priminkite sau apie visus gražius dalykus, kuriuos gyvenimas jums suteikė, sako dr. Gonzalez-Berrios.
- Būkite atviri ir sąžiningi : sveiki santykiai priklauso nuo tvirto bendravimo. Jei kyla pavydas, daktaras Gonzalezas-Berriosas siūlo atvirai ir nuoširdžiai pasikalbėti apie tai, kaip jaučiatės. „Pabandykite išspręsti nesusipratimus su užuojauta ir abipusiu pasitikėjimu“.
- Praktikuokite sąmoningumą : neigiamos emocijos gali turėti įtakos jūsų fizinei ir psichinei sveikatai. Pabandykite praktikuoti sąmoningumo meditaciją , kai jaučiate pavydą ar kitą neigiamą emociją, pavyzdžiui, pyktį ar pasipiktinimą.
Norėdami išlaikyti sveikus santykius, norėsite išreikšti savo jausmus, atsižvelgti į lūkesčius ir sukurti abipusio pasitikėjimo ir supratimo pagrindą. Jei pavydas tampa problema, pokalbis su psichikos sveikatos specialistu gali padėti.
Autoriaus žodis
Išmokti atpažinti pavydą yra įgūdis. Kai tai patiriate, pabandykite naudoti vieną iš daugelio jums prieinamų įveikos mechanizmų. Tačiau supraskite, kad pavydas nepateisina manipuliavimo ar piktnaudžiavimo.
Jei įveikos mechanizmai neveikia arba grėsmė trukdo santykiams (nesvarbu, ar ji reali, ar įsivaizduojama), galbūt norėsite pasikonsultuoti ir aptarti problemą su tarpininku. Galite pastebėti, kad santykiuose yra pagrindinė problema, kurią reikia išspręsti.
Paruošė Tomas KregždėHUMAN RACE SUPPORT