Jausti pavydą santykiuose yra sunku. Štai kaip susitvarkyti
Pavydas yra nepatogi emocija, bet tai gana normalu. Mes visi turime nedidelių nesaugumo ir jautrumo jausmų, dėl kurių kartais galime pavydėti. Kartais tai iškyla, kai žmogus jaučiasi nesaugus dėl savo santykių.
Santykiuose patirti pavydą yra gana normalu, ypač užmezgus naujus santykius arba jei santykiai keičiasi.
Vienas tyrimas, kuriame dalyvavo susituokusios poros, kurios ieškojo konsultacijos santykių klausimais, parodė, kad 79% vyrų ir 66% moterų apibrėžė save kaip pavydus. Nors šis jausmas yra paplitęs, problemų gali kilti, kai pavydas iš sveikos emocijos pereina į nesveiką ir neracionalų.
Žvilgsniu
Pavydas yra sudėtinga emocija, kuri gali būti sveika ir normali iki tam tikro momento. Kai pavydas tampa pernelyg dominuojančia emocija jūsų santykiuose, tai gali sukelti rimtų problemų ir netgi baigtis jūsų santykiais, jei nesprendžiate šių emocijų savyje. Svarbu nustatyti sveiko ir nesveiko pavydo skirtumus ir pasikalbėti su savo partneriu, iš kur kyla šie jausmai.
Pavydas santykių kontekste
Kai tai susiję su mūsų santykiais , pavydas yra reakcija į suvokiamą grėsmę – realią ar įsivaizduojamą. Pavydus partneris greičiausiai baiminasi, kad pašalinis asmuo bandys užkariauti jų mylimojo meilę.
Pavydas taip pat dažnai siejamas su pykčio, paniekos, nerimo ir depresijos jausmu, todėl pavydas gali būti destruktyvus ir potencialiai pavojingas
Šiek tiek pavydo gali nuraminti santykius ir netgi gali būti mums užprogramuotas. Tačiau daug pavydo yra didžiulis ir baisus, ypač todėl, kad jis gali sukelti pavojingą elgesį, pvz., persekiojimą, smurtą skaitmeninėse pažintyse ir fizinę prievartą .Nėra jokios priežasties manyti, kad pavydas pagerės, jei į jį nebus kreipiamasi. Pavydas nėra emocija, kurią galima išvyti svajojant. Tai eina tiesiai į „aš“ šerdį ir turi gilias šaknis, todėl norint įveikti šiuos jausmus reikia sąmoningumo ir pastangų.
Pavydas prieš pavydą
Santykiuose svarbu atskirti pavydą nuo pavydo. Kuo jie skiriasi? Pavydėti reiškia jaustis piktam, nusivylusiam ar atstumtam, nes kažkas turi kažką, ko neturite jūs. Pavydėti reiškia baimę prarasti ką nors (arba, paprastai, ką nors), ką turite, trečiajam asmeniui.
Pavydas reiškia savęs lyginimą su kitais ir nepasitenkinimą, o pavydas apima nesaugumą ir grėsmės jausmą.Normalus vs nesveikas pavydas
Retkarčiais atsirandantis pavydas yra natūralus, tačiau kai jis tampa intensyvus ar neracionalus, jis gali rimtai pakenkti santykiams. Gebėjimas atskirti sveiką pavydą nuo nesveiko pavydo yra svarbus jūsų partnerystės sėkmei.
Sveikuose santykiuose tarp dviejų sveikų žmonių šie jausmai gali būti išreikšti ir apdoroti gana greitai ir lengvai. Jei pavydo jausmas užsitęsia ir (arba) pablogėja arba atrodo, kad būtų nesaugu iškelti savo jausmus savo partneriui. , šie jausmai tikrai gali pakenkti santykiams.
Normalus pavydas
Santykiuose, kuriuose pavydo jausmas yra lengvas ir retkarčiais, tai primena poroms, kad nelaikytų vienas kito savaime suprantamu dalyku. Pavydas taip pat gali paskatinti poras vertinti vienas kitą ir sąmoningai stengtis užtikrinti, kad jų partneris jaustųsi vertinamas.
Pavydas taip pat sustiprina emocijas, todėl meilė jaučiasi stipresnė. Mažomis, valdomomis dozėmis, pavydas gali būti teigiama jėga santykiuose.
Kai sveiki santykiai patiria pavydą, jis ateina iš apsaugos vietos. Vienas žmogus mato galimą grėsmę santykiams ir reiškia susirūpinimą ar pavydą. Kartu pora racionaliai aptaria šį klausimą ir susitaria, kaip judėti į priekį. Jie abu yra įsipareigoję santykiams ir nėra tikri dėl to, kas jie yra kaip asmenys.
Nesveikas pavydas
Kai pavydas yra stiprus arba neracionalus, istorija yra labai skirtinga. Neracionalus ar per didelis pavydas dažnai yra įspėjamasis potencialiai įžeidžiančių santykių ženklas .
Galiausiai pavydūs žmonės jaučiasi taip priblokšti savo emocijų ir nesaugumo, kad jie kontroliuoja savo partnerius. Jie gali imtis finansinės prievartos , žodinių patyčių ir smurto, kad išlaikytų kontrolę ir palengvintų arba užmaskuotų savo jausmus.
Nesveikas pavydas kartais kyla iš baimės būti apleistos ir nerimo, kad nebūsi tikrai mylimas. Nesveikas pavydas pasižymi:
- Paranojiškas dėl to, ką partneris daro ar jaučia
- Reikalauti sąskaitos apie tai, kur buvo partneris
- Neįprasto nesaugumo ir baimės demonstravimas
- Užsiima istorijų pasakojimu ir meta kaltinimus, kurie nėra tiesa
- Pernelyg abejojantis partnerio elgesiu ir motyvais
- Partnerio sekimas ar persekiojimas siekiant patvirtinti jo buvimo vietą
- Partnerio laisvės pažeidimas arba draudimas susitikti su draugais ar šeima
- Skaityti el. laiškus ir žinutes arba klausytis balso pašto žinučių, tikintis sužinoti neištikimybę ar melą
- Nepertraukiamai rašykite žinutes partneriui, kai pora skiriasi
Pavydo priežastys
Susidūręs su situacija, kuri gali sukelti pavydą, žmogus, kovojantis su šia emocija, gali atsakyti baime, pykčiu, sielvartu, nerimu, liūdesiu, abejonėmis, skausmu, gailesčiu ir pažeminimu. Jie taip pat paprastai gali jaustis įtartini ar grasinti, arba gali kovoti su nesėkmės jausmu.
Pavydas gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, įskaitant:
- Nesaugus ar blogas savęs įvaizdis
- Bijoma palikti ar išdavystės
- Intensyvaus savininkiškumo jausmas arba kontrolės troškimas
- Klaidingas partnerio nuosavybės jausmas
- Nerealių lūkesčių dėl santykių apskritai
- Nerealių lūkesčių iš partnerio išlaikymas
- Iš naujo išgyventi skaudžią praeities apleidimo patirtį
- Nerimas dėl ko nors ar kažko svarbaus praradimo
Kas sukelia nesaugumą santykiuose?
Nesaugumas santykiuose gali kilti dėl to, kad partneris nepasitiki savimi (jaučiasi, kad nėra vertas partnerio pagarbos ir meilės). Numanoma ar reali grėsmė (pvz., neištikimybė) taip pat gali sukelti pavydą ir nesaugumą. Taip gali būti ir intymumo ar prisirišimo praradimas arba nesugebėjimas iki galo užmegzti šių ryšių.
Pavydas gali turėti realių pasekmių
Jei pavydas nėra apdorojamas sveikai, Schubertas teigia, kad jis gali paveikti beveik visus santykių aspektus. „Tikėtina, kad nukentės bendravimas , seksas, pasitikėjimas ir partnerystės jausmai.
Deja, neretai poros klaidingai supranta pavydą dėl meilės, ypač jei ji apskritai sveika ir pasitaiko retai. Tačiau nenormalus pavydas yra ne kas kita, o meilė. Nenormalus pavydas sugriauna santykius, nes pavydus žmogus tampa vis labiau baisus, piktas ir kontroliuojantis.
Galiausiai pavydas gali sukelti pasipiktinimą ir gynybą. Tai taip pat griauna pasitikėjimą santykiais ir sukelia daugiau ginčų, ypač jei pavydus žmogus kelia reikalavimus ir nuolat klausinėja kito žmogaus.
Intensyvūs emociniai išgyvenimai taip pat gali sukelti fizinius simptomus. Kartais pavydūs žmonės kovoja su fizinėmis reakcijomis, tokiomis kaip drebulys, galvos svaigimas, depresija ir miego sutrikimai.
Seksualinis intymumas taps sunkesnis, jei į pavydą nebus sprendžiama sveikai. Seksas gali būti labai pažeidžiamas, o jei santykiuose jaučiatės nesaugūs dėl pavydo jausmo, gali būti sunku užmegzti pažeidžiamą ryšį su savo partneriu.
Kaip susidoroti su pavydu santykiuose
Jei jaučiate pavydą, svarbu jį išspręsti, kol jis neišnyks. Ir jūs, ir jūsų partneris galite išmokti sveikai tvarkytis su pavydu.
Supraskite, kad tam tikras pavydas yra normalus
Bus žmonių ir situacijų, kurios kelia grėsmę jūsų santykių saugumui. Nesvarbu, ar tai būtų flirtuojantis bendradarbis, ar darbas, reikalaujantis daug kelionių – normalu patirti šiek tiek pavydo. Svarbu tai, kad skirsite laiko pasikalbėti apie savo rūpesčius ir susitarti dėl tam tikrų ribų , kurios apsaugos jūsų santykius ir jūsų širdis.
Pavyzdžiui, jūs abu galite susitarti, kad ryšių su flirtuojančiu bendradarbiu apribojimas yra svarbus santykių sveikatai. Arba galite nuspręsti, kad kalbėjimas prieš miegą, kai vienas sutuoktinis yra kelyje, sumažins rūpesčius. Svarbiausia, kad problemas aptartumėte ramiai ir kartu rastumėte sprendimus.
Pasiekite pavydo šaknį
Kai vienas partneris nuolat jaučia pavydą, svarbu išsiaiškinti, kodėl taip nutinka. Pavyzdžiui, ar pavydus partneris jaučiasi nesaugiai, nes kartu praleidžiate mažai laiko kaip pora? Arba santykiai turi pasitikėjimo problemų dėl neištikimybės ?
Sukurkite pasitikėjimo atmosferą
Vienas geriausių būdų apsisaugoti nuo pavydo – sukurti pasitikėjimo atmosferą. Šis procesas prasideda tuo, kad abu partneriai yra patikimi. Kitaip tariant, jie yra ištikimi, įsipareigoję ir sąžiningi.
Patikimi žmonės nemeluoja, kaip leidžia laiką. Jie taip pat neapgaudinėja savo sutuoktinių. Jei abu apsisaugosite nuo šių spąstų, pasitikėjimas santykiais augs ir išstums pavydą.
Ugdykite sveiką prieraišumą
Santykiai apima meilės demonstravimą, laiko praleidimą kartu ir prisirišimo vienas prie kito kūrimą. Bet kokie grasinimai jūsų prisirišimui turėtų kelti susirūpinimą. Pavydas tinka tada, kai tai signalas, kad santykiams gresia pavojus.
Atpažinkite, kai pavydas yra įžeidžiantis
Pavydas reaguojant į realią grėsmę santykiams yra normalu. Bet jei vienas partneris pavydi be priežasties, tai gali būti raudona vėliavėlė, ypač jei pavydas apima didžiulį pyktį, nerealius lūkesčius ir nepagrįstus kaltinimus. Be to, tokio tipo pavydas nėra vienkartinis. Tai pasikartojantis elgesio modelis.
Kitas įžeidžiančio ar nesveiko pavydo požymis yra bandymas kontroliuoti kitą asmenį, taip pat keistų kaltinimų pateikimas. Jei reguliariai ginatės nuo nepagrįstų ar kaltinančių partnerio klausimų, tai yra raudona vėliavėlė. Jums reikia nedelsiant gauti pagalbą, kol viskas taps nekontroliuojama.
Susidoroti su savo pavydu
Jei santykiuose jaučiate pavydą, galbūt norėsite pagalvoti, kodėl. Pavyzdžiui, ar jūs kovojate su savigarba, ar bijote, kad jūsų partneris jus paliks? O gal jūsų partneris praeityje buvo neištikimas ir nerimaujate, kad tai pasikartos?
Bet kuriuo atveju su savo jausmais reikia susitvarkyti. Geriausias būdas tai padaryti yra susirasti konsultantą ar terapeutą , kuris padėtų jums išmokti sveikai valdyti pavydą.
Kaip ir dauguma kitų sunkių emocinių išgyvenimų, tinkamai elgiamasi, pavydas gali paskatinti augimą. Spręsti pavydą gali tapti pirmuoju žingsniu siekiant didesnio savęs ir jūsų partnerio supratimo.
Veiksmai, padedantys įveikti pavydo jausmus, dažnai apima:
- To pavydo priėmimas kenkia jūsų santykiams
- Pripažinti, kad esi pavydus
- Sutikęs nesnipinėti savo sutuoktinio
- Aptarkite savo pavydo jausmų šaknis
- Priimti sprendimą pakeisti savo elgesį
- Suprasdami, kad negalite kontroliuoti kito žmogaus, bet galite kontroliuoti savo reakciją
- Jei reikia, ieškome profesionalios pagalbos kaip pora
- Sąžiningų taisyklių, su kuriomis galite sutikti, nustatymas
Kai pavydas tampa nesveikas, jis gali sugriauti santykius ir sukurti toksiškas santuokas . Dėl šios priežasties, jei patiriate didžiulį pavydą, kuris trukdo santykiams, svarbu susirasti terapeutą ar konsultantą, kuris padėtų suprasti, kodėl pavydas egzistuoja. Jie gali suteikti jums įrankių, kaip sveikai susidoroti su pavydu.
Paruošė Tomas Kregždė
HUMAN RACE SUPPORT