Kaip susidoroti su pavydo jausmu

Pavydas yra neigiama emocija, atsirandanti, kai žmogus jaučia pasipiktinimą ar baimę, kad dėl bendravimo su trečiuoju asmeniu praras kito žmogaus meilę ar dėmesį.
Nors yra normalu retkarčiais jausti pavydą, tai gali tapti problema, jei jis nebus išreikštas sveikai. Sužinokite daugiau apie tai, kas yra pavydas, kaip su juo susidoroti ir kaip su juo elgiamasi.
Kuo skiriasi pavydas ir pavydas?
Nors pavydas ir pavydas yra neigiamos emocijos ir dažnai (klaidingai) vartojami pakaitomis, iš tikrųjų jie yra gana skirtingi. Su pavydu pavydus asmuo piktinasi (arba gali bijoti) kitu asmeniu, kuris atima arba gali atimti kito jam rūpimo asmens meilę ir dėmesį.
Dažniausiai pavydą matote romantiškuose santykiuose, tačiau pavydas gali kilti bet kuriuose santykiuose, įskaitant tėvų ir vaikų santykius, draugystę ir net bendradarbius. Svarbu pažymėti, kad pavydas beveik visada apima bent tris žmones.
Tuo tarpu su pavydu pavydus žmogus jaučia nepasitenkinimą ar pasipiktinimą kitu žmogumi dėl jo pasiekimų, turto, savybių, savybių ir kt. Skirtingai nuo pavydo, pavydas paprastai apima tik du žmones – pavydintį asmenį ir žmogų, kuriam jie pavydi.
Kas sukelia pavydą?
Nors pagrindinė pavydo priežastis gali būti labai individualizuota, yra keletas bendrų savybių ir aplinkybių, kurios gali išlaikyti pavydą. Pavyzdžiui, žmogus gali būti labiau linkęs į pavydą, jei yra nesaugus, jaučiasi netinkamas, bijo būti apleistas ar vienatvės , turi žemą savigarbą arba yra linkęs lyginti save su kitais. Žmonės taip pat gali jausti pavydą, jei jų partneris buvo neištikimas arba draugas praeityje padarė ką nors, dėl ko jie atrodo nepatikimi.
Kai kurie evoliucijos psichologai mano, kad pavydas iš tikrųjų yra emocija, skirta leisti žmogui suprasti, kad gali iškilti pavojus svarbiems santykiams jų gyvenime. Jie tiki, kad įžvalgos apie nepageidaujamų emocijų evoliucines įžvalgas gali padėti žmonėms jas atsikratyti.
Tyrimai rodo, kad pavydas taip pat gali būti kontroliuojamas, ypač įžeidžiančiuose santykiuose . Tiesą sakant, pavydas dažnai yra pirmasis ženklas, kad santykiai gali pavirsti į nesveikus, ypač jei pavydo jausmai nėra išreiškiami sveikai. Įžeidžiančiuose santykiuose iš pradžių gali atrodyti, kad pavydas yra įsišaknijęs meilėje, tačiau iš tikrųjų šis atsakas labiau susijęs su savininkavimu ir kontrole.
Pavydo ženklai
Dažniausi pavydo požymiai yra pasipiktinimas, įskaudinimas ir pasitikėjimo praradimas. Tačiau įdomu tai, kad pavydas neturi tokios ryškios ar atpažįstamos veido išraiškos, kokią galėtumėte pastebėti su pykčiu ar liūdesiu. Vietoj to, pavydas laikomas sudėtine emocija, kurią sudaro kelios emocijos, įskaitant pyktį, liūdesį, baimę ir nuostabą.
Pavydas taip pat gali būti laikomas patologiniu, jei jo pasireiškimas viršija tai, ką visuomenė laiko priimtinu. Tokiose situacijose pavydas gali tapti obsesinis ir kliedesinis, ypač romantiško pavydo atveju. Kraštutiniais atvejais tai netgi gali sukelti smurtą tarp vyrų ir moterų, savęs žalojimą ir net žmogžudystes.
Įkyraus romantiško pavydo žmonės kenčia nuo nemalonių ir neracionalių minčių, kad jų partneris gali būti neištikimas, todėl jie gali priverstinai tikrinti savo partnerį. Tuo tarpu kliedesiai su pavydu formuoja tvirtus, bet klaidingus įsitikinimus, kad jų partneris yra neištikimas, neturėdami jokių įrodymų.
Piktybiškuose santykiuose pavydus žmogus gali supykti arba suabejoti savo partnerio ištikimybe ir sąžiningumu – net jei nieko to nepateisina. Jie taip pat gali dažnai skambinti, netikėtai užsukti, sekti savo partnerį socialinėje žiniasklaidoje ir kontroliuoti, ką ir kada gali matyti.6Štai keletas kitų nesveikų pavydo požymių:
- Jūsų partneris, draugas ar šeimos narys reikalauja, kad visą laiką praleistumėte kartu.
- Jie reikalauja, kad užsiregistruotumėte arba pasidalytumėte savo buvimo vieta.
- Jie nustato taisykles, su kuo galite kalbėtis.
- Jie yra įtarūs ir valdingi.
- Jie stebi jūsų el. laiškus, žinutes ir telefono skambučius.
Galimos pavydo komplikacijos
Nors pavydas yra normali žmogaus emocija ir kiekvienas išgyvena jį kaip tam tikrą savo gyvenimo momentą, kai kuriems žmonėms jis taip pat gali tapti ekstremalu. Kai taip atsitinka, pavydą patiriantis asmuo gali susidurti su daugybe neigiamų pasekmių ar komplikacijų.
Pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad pavydas gali sukelti daugybę neigiamų emocinių pasekmių. Tai apima miego sutrikimus, įkyrias mintis ir nerimo-depresijos simptomus. Jie taip pat gali pasitraukti iš socialinių santykių ir nustoti dalyvauti veikloje, kuri jiems patinka, kad galėtų skirti laiko santykiams, kuriuos bijo prarasti.
Žmonės, kurie patiria didelį pavydo lygį, taip pat gali neapkęsti vienatvės ir turėti iškreiptą realybės jausmą. Jie taip pat gali jausti baimę, nerimą ar tuščią viduje. Jei pavydą patiriantis asmuo yra jaunas žmogus, jis netgi rizikuoja piktnaudžiauti narkotinėmis medžiagomis ir dažnai užsiima rizikingu seksualiniu elgesiu.
Asmuo, kuriam kyla pavydas, gali patirti sumišimą, nerimą ir baimę, nes pavydas ir kontrolė didėja. Jie netgi gali jaustis taip, lyg vaikščiotų ant kiaušinių lukštų, bijodami, kad padarys ką nors, kad nuliūdintų savo partnerį. Kai pirmą kartą pasirodo pavydas, jie gali nustebti tokiu elgesiu ir pasijusti netikėtai užklupti. Tačiau laikui bėgant jie gali prarasti kantrybę ir norėti nutraukti santykius, bet dažnai nežino, kaip.
Kaip išreikšti pavydą teigiamai
Jei viename iš savo santykių patiriate pavydą, svarbu pasikalbėti su savo partneriu, draugu ar šeimos nariu. Būkite sąžiningi apie savo jausmus ir tai, ką galvojate, nekaltindami kitų. Tada klausykite jų atsakymo. Yra didelė tikimybė, kad jūsų pokalbis sustiprins jūsų santykius.4
Atviras apie savo pavydą suteikia kitam asmeniui galimybę pamatyti, iš kur tu kilęs. Tiesiog atminkite, kad jums gali tekti apie tai kalbėti keletą kartų, kol abu jausitės patogiai. Taip pat svarbu atsižvelgti į pokalbio laiką. Norite būti tikri, kad esate ramus ir galite pasidalinti savo mintimis be kaltinimų.
Kaip susidoroti su pavydu
Raktas į sveikus santykius yra atviras ir nuoširdus bendravimas apie tai, kaip pavydas jus veikia. Tačiau ne mažiau svarbu mokėti anksti atpažinti pavydo jausmus ir žinoti, kaip su jais elgtis sveikai ir produktyviai.
Štai keletas patarimų, kaip susitvarkyti su pavydu:
- Giliai įkvėpkite ir prisiminkite, kad pavydas yra jausmas, o ne realybė, ir jūs turite pasirinkti, ar veikti pagal jį, ar ne.
- Pripažinkite pavydo jausmą, bet nesigilinkite į tai. Jei įsivaizduojate, kad jūsų partneris apgaudinėja ir dėl to yra apsėstas, greičiausiai pamatysite įrodymų ten, kur jų nėra.
- Pagalvokite, ar ką nors laimėsite veikdami pagal savo pavydo impulsus. Dažniausiai tai tik pablogina situaciją. Jei jaučiate norą veikti dėl smurtinių impulsų arba pakenkti sau ar kitiems, galite kreiptis į Nacionalinę savižudybių karštąją liniją ir gauti nemokamos ir konfidencialios pagalbos.
- Sutikite, kad santykiuose nėra jokių garantijų ir jei tikrai negalite pasitikėti savo partneriu ar draugu, gali tekti paleisti santykius.
- Kartu nustatykite santykių ribas, kad nustatytumėte, kas jums patinka, o kas kelia nepatogumų.
- Atminkite, kad pasitikėjimas yra kažkas, ką jūs duodate, o ne tai, kas uždirbama. Net jei jūsų partneris apgaudinėjo praeitį, neturėtumėte mesti praeities jam į veidą arba panaudoti ja pateisinti savo pavydą.
Gydymas nuo pavydo
Jei jūsų polinkis į pavydą pradeda trukdyti jūsų kasdieniam gyvenimui, neigiamai paveikti jūsų santykius arba jums tampa sunku atlikti savo darbą ar rūpintis savimi ar kitais, svarbu pasikonsultuoti su psichikos sveikatos priežiūros specialistu dėl jūsų simptomų ir jausmai.
Mokymasis sveikai valdyti pavydo jausmus gali turėti teigiamos įtakos jūsų santykiams ir bendrai gerovei. Štai keletas būdų, kaip gydyti pavydą:
- Kognityvinė elgesio terapija (CBT): CBT yra psichoterapijos forma . Gydymas orientuotas į neigiamų mąstymo procesų ir probleminio elgesio nustatymą ir modifikavimą taikant elgesio metodus ir pažinimo restruktūrizavimą.
- Sąmoningumu ir priėmimu pagrįsti metodai: strategijos, apimančios dėmesingumą, naudojamos siekiant padėti atpažinti savo mintis, fizinius pojūčius ir emocijas bei užsiimti veikla, kuria siekiama pakeisti šiuos dalykus.
- Antipsichoziniai vaistai: šie vaistai yra naudojami siekiant padėti valdyti simptomus, susijusius su kliedesiais ar tikrovės atitrūkimu, įskaitant kliedesinį pavydą.
Greita apžvalga
Pavydas yra neigiama emocija, dėl kurios žmogus jaučia baimę, pyktį ar pasipiktinimą, kai mano, kad jų santykiams gresia pavojus. Nors normalu retkarčiais jausti pavydą, jei jam leidžiama paaštrėti ar pūliuoti, jis gali virsti kažkuo daug klastingesniu ar pavojingesniu. Pavydo jausmas gali tapti obsesinis ar net kliedesinis.
Geriausias būdas susidoroti su pavydu yra pripažinti savo jausmus ir imtis veiksmų, kad su jais susidorotumėte teigiamai. Taip pat yra pavydo gydymo būdų, įskaitant kognityvinę elgesio terapiją, sąmoningumą ir vaistus. Pasikalbėkite su psichikos sveikatos specialistu apie savo galimybes, jei jums sunku valdyti pavydo jausmus.
Paruošė Tomas KregždėHUMAN RACE SUPPORT