Kaip narcisizmas atrodo santykiuose?

Ar kada nors jautėtės sutrikę, abejojote savo sveiku protu ar emociškai išsekę dėl kažkieno elgesio? Jei taip, santykiuose galite susidurti su narcisizmu . Iš pradžių žavesys gali būti svaiginantis – tarsi būtumėte radę žmogų, kuris jus iš tikrųjų mato. Tačiau netrukus pradeda atsirasti įtrūkimų.
Narcizai dažnai iš pradžių apipila savo partnerius meile, bet laikui bėgant jiems trūksta tikros empatijos. Jie trokšta nuolatinio susižavėjimo ir naudoja manipuliavimo taktiką, kuri verčia jų partnerius abejoti realybe.
Smalsu, kaip narcisizmas atrodo santykiuose? Atraskite požymius ir sužinokite, kaip valdyti šią sudėtingą dinamiką.
Narcisizmo požymiai santykiuose
Narciziški santykiai yra tarsi amerikietiški kalneliai, ir ne patys smagiausi. Jie sukelia svaigulį, dezorientaciją ir abejones savo realybe.
Meilės bombardavimas
Iš pradžių narcisistinis partneris apipils jus meile ir dėmesiu. Tai vadinama meilės bombardavimu ir tai jų būdas jus suvilioti. Jie sakys, kad esate nuostabiausias žmogus, kokį jie kada nors sutiko, kad jūs puikiai tinkate vienas kitam ir kad jie neįsivaizduoja savo gyvenimo be jūsų. Tačiau esmė ta, kad visa tai yra manipuliavimo taktika. Jie iš tikrųjų jūsų nemyli; jie įsimylėję idėją jus kontroliuoti.
Empatijos stoka
Vienas didžiausių pavojaus signalų tokio tipo santykiuose yra empatijos stoka . Jūsų partneris gali ignoruoti jūsų jausmus, sumenkinti jūsų problemas ar net šaipytis iš jūsų, kai esate nusiminęs. Jis tiesiog negali įsivaizduoti savęs jūsų vietoje ar suprasti jūsų požiūrio. Visada viskas sukasi apie jį.
Nuolatinis susižavėjimo poreikis
Narcizai turi trapų ego, kurį nuolat reikia glostyti. Jie ieško komplimentų, giriasi savo pasiekimais ir tikisi, kad garbinsite žemę, kuria jie vaikšto. Tačiau kad ir kiek juos girtumėte, to niekada nepakanka. Jie – tarsi bedugnė poreikio duobė, ir tai vargina.
Manipuliavimo taktika
Manipuliavimas yra jų duona ir sviestas. Jie iškraipys tavo žodžius, žais proto žaidimus ir apšmeižs tave, kol nebežinai, kur viskas gerai. Jie gali tylėti, kai juos nuliūdini, arba grasinti palikti tave, jei nedarysi to, ko jie nori. Svarbiausia yra kontrolė, ir jie nieko nesustos, kad tai pasiektų.
Dujinis apšvietimas
„Gaslighting“ yra ypač klastinga manipuliavimo forma, galinti priversti suabejoti savo sveiku protu. Jūsų partneris gali neigti tai, ką pasakė, apkaltinti jus pernelyg dideliu jautrumu ar net įtikinti, kad neteisingai prisimenate dalykus. Laikui bėgant, tai gali sugriauti jūsų savigarbą ir priversti abejoti savo suvokimu. Tai pavojingas santykių modelis, iš kurio gali būti sunku išsivaduoti.
Kaip narcisistinis asmenybės sutrikimas veikia santykius
Narcisistinis asmenybės sutrikimas (NAS) yra daugiau nei nemalonių bruožų rinkinys. Tai diagnozuojama psichikos sveikatos būklė, galinti pakenkti santykiams.
Diagnostiniai kriterijai
NAS būdingas visur esantis didybės, susižavėjimo poreikio ir empatijos stokos modelis. Žmonės, sergantys NAS, dažnai turi išpūstą savęs svarbos jausmą, teisių jausmą ir polinkį išnaudoti kitus savo naudai. Jie taip pat gali būti apimti sėkmės, galios ir genialumo fantazijų.
Iššūkiai palaikant sveikus santykius
Nenuostabu, kad dėl šių bruožų žmogui, turinčiam NAS, gali būti nepaprastai sunku palaikyti sveikus, visaverčius santykius. Jiems gali būti sunku suartėti, ieškoti kompromisų ir laikytis abipusės pagarbos principų – visa tai yra būtini stiprios partnerystės elementai . Vietoj to, jų santykiai dažnai sukasi apie jų pačių poreikius ir norus, mažai kreipiant dėmesio į partnerio jausmus.
Poveikis partnerio emocinei gerovei
Santykiai su asmeniu, turinčiu NAS, gali rimtai paveikti jūsų emocinę savijautą. Nuolatinė kritika, manipuliavimas ir empatijos stoka gali sukelti išsekimą, nerimą ir net depresiją . Galite pradėti abejoti savimi, prarasti pasitikėjimą savimi ir jaustis taip, lyg visą laiką vaikščiotumėte kiaušinių lukštais. Tai narcisistinio smurto forma, kuri gali turėti ilgalaikių pasekmių net ir pasibaigus santykiams. Jei kas nors iš to skamba pažįstamai, žinokite, kad nesate vieni.
Santykiai su asmeniu, turinčiu NAS, yra dažnesni, nei galite pamanyti, ir pagalba yra prieinama. Kreipimasis į asmenybės sutrikimų specialistą gali būti labai svarbus žingsnis norint susigrąžinti savo savęs suvokimą ir išsivaduoti iš smurto rato. Atminkite, kad nusipelnėte būti traktuojami su meile, pagarba ir gerumu – nesitenkinkite niekuo mažiau.
Svarbiausia išvada:
Narciziški santykiai emociškai sekina. Meilės bombardavimas, empatijos stoka, nuolatinis susižavėjimo poreikis ir manipuliavimo taktika, tokia kaip provokacija, gali priversti jus abejoti savo realybe ir sugriauti savigarbą. Jei tai skamba pažįstamai, kreipkitės pagalbos; jūs nusipelnėte meilės ir pagarbos.
Narcisistinio smurto ciklo atpažinimas
Jei kada nors buvote santykiuose su narcizu, puikiai žinote emocinius amerikietiškus kalnelius. Pakilimai svaigina, bet nuosmukiai? Sielą traiško. Tai užburtas ratas, kuris gali palikti jus išsekusį, sumišusį ir suabejoti savo sveiku protu. Patikėkite, aš tai patyriau. Šios prievartos formos esmė yra ta, kad ji laikosi nuspėjamo modelio. Kai išmokstate atpažinti įspėjamuosius ženklus, lengviau išsivaduoti iš toksiško rato.
Idealizacijos fazė
Ak, medaus mėnesio fazė. Iš pradžių narcizas apipils jus meile, dėmesiu ir iškilmingais gestais. Jis iškels jus ant pjedestalo ir privers jaustis ypatingiausiu žmogumi pasaulyje. Tačiau neapsigaukite. Ši idealizavimo fazė tėra manipuliavimo taktika, kuria siekiama jus suvilioti ir įtvirtinti kontrolę. Tai nėra tikra meilė, kad ir kokia įtikinama ji atrodytų.
Devalvacijos etapas
Kai jie jus užkabina, kaukė pradeda slysti. Lėtai, bet užtikrintai prasideda kritika ir menkinimai. Jie kabinsis prie kiekvieno jūsų žingsnio ir vers jus jaustis taip, lyg nieko nemokate padaryti teisingai. Tai yra nuvertinimo fazė – emocinės prievartos forma, skirta sugriauti jūsų savigarbą ir padaryti jus priklausomą nuo partnerio patvirtinimo.
Išmetimo etapas
Kai žmogus, turintis NAS, jau yra įpratęs jus naudoti kaip narcisistinį tiekėją, jis staiga jus atmeta. Tai gali būti nepaprastai skausminga ir painu, ypač jei jus traumavo narcizas. Tačiau esmė ta, kad atmetimo fazė dažnai tėra galios demonstravimas. Narcizas nori pamatyti, ar jūs sugrįšite, maldaudami jo meilės ir dėmesio.
Siurbimas
Ir čia prasideda dulkių siurbimas. Kaip dulkių siurblys, įsiurbiantis jus atgal, narcizas bandys jūsų palankumą užkariauti atsiprašymais, pažadais pasikeisti ir didingais meilės gestais. Nepasiduokite tam. Tai tik dar viena manipuliavimo taktika, kuria siekiama jus įkalinti pasikartojančiame smurto modelyje.
Susidorojimas su narcistiniu partneriu
Santykiai su narcizu, švelniai tariant, yra emociškai sekinantis dalykas. Tai gali rimtai paveikti jūsų psichinę sveikatą ir gerovę. Tačiau yra būdų, kaip su tuo susidoroti ir apsisaugoti nuo tolesnės žalos.
Ribų nustatymas
Vienas svarbiausių dalykų, kuriuos galite padaryti, – tai nustatyti aiškias ribas su savo narcisistiniu partneriu. Tai reiškia, kad turite išsakyti savo poreikius, lūkesčius ir ribas bei jų laikytis. Tai nėra lengva, ypač kai narcisistas priešinasi arba bando jumis manipuliuoti. Tačiau savo pozicijos gynimas yra labai svarbus jūsų pačių gerovei ir savigarbai.
Ieškoma profesionalios pagalbos
Bendravimas su narcisistiniu partneriu nėra tai, ką turėtumėte daryti vieni. Kreipimasis į licencijuotą terapeutą, kuris specializuojasi narcisistinės prievartos srityje, gali būti nepaprastai naudingas. Terapeutas gali suteikti jums įrankių ir palaikymo, reikalingų norint įveikti toksiškus santykius, atkurti savigarbą ir priimti įgalintus sprendimus dėl savo ateities.
Pirmenybės teikimas savirūpai
Kai palaikote santykius su narcizu, lengva pamiršti savo poreikius ir norus. Tačiau savęs priežiūra yra būtina jūsų emocinei ir fizinei gerovei . Tai reiškia skirti laiko sau, užsiimti veikla, kuri teikia džiaugsmo, ir apsupti save palaikančiu draugų ir šeimos tinklu.
Atminkite, kad nusipelnėte būti traktuojami su meile, pagarba ir gerumu. Neleiskite narcizui įtikinti jūsų kitaip. Jei jums sunku narcistiniuose santykiuose, žinokite, kad nesate vieni. Yra vilties ir yra pagalbos. Jūs turite galią išsivaduoti iš smurto ciklo ir susikurti sau geresnę ateitį.
Svarbiausia išvada:
Narciziški santykiai vyksta tam tikru ciklu: idealizavimas, nuvertinimas, atmetimas ir siurbimas. Atpažinkite šias fazes, kad išsivaduotumėte iš emocinės prievartos.
Gydymas nuo narcisistinės prievartos santykiuose
Santykiai su narcizu yra emociškai sekinantis dalykas. Tai verčia nuolat abejoti savimi, kvestionuoti savo realybę. Aš tai patyriau. Iš patirties žinau, kaip skaudu užmegzti romantiškus santykius su žmogumi, kuris demonstruoja narcisistinį elgesį. Įžeidinėjimai, manipuliacijos, nuolatinis susižavėjimo poreikis – visa tai ardo jūsų savęs suvokimą. Tačiau esmė ta, kad atpažinti smurtą yra pirmas žingsnis gijimo link. Tai monumentalus suvokimas, suteikiantis jums galią susigrąžinti savo gyvenimo kontrolę.
Pripažinti piktnaudžiavimą
Narcisistinis smurtas gali pasireikšti įvairiomis formomis – emocine, psichine, fizine, seksualine, finansine. Jis turi pražūtingų pasekmių jūsų savigarbai, pasitikėjimui savimi ir net realybės jausmui. Pamenu, kaip jaučiausi kaip buvusio „aš“ kiautas. Tarsi mano tapatybė bėgant metams būtų pamažu nykusi. Jei jaučiatės taip, žinokite, kad nesate vieni.
Tyrimai rodo, kad narcizai dažnai išnaudoja savo partnerius ir kuria nestabilius, toksiškus santykius. Terapija dažnai būna neveiksminga keičiant narcizo elgesį. Svarbiausia yra atpažinti smurto modelius. Meilės bombardavimas, po kurio seka nuvertinimas. Įžeidinėjimas, verčiantis abejoti savo suvokimu. Šių manipuliacinių taktikų atpažinimas yra labai svarbus norint išsivaduoti iš smurto ciklo.
Savigarbos atkūrimas
Santykiai su narcizu menkina jūsų savivertę. Nuolatinė kritika, menkinimas ir įžeidinėjimai verčia jus jaustis beverčiais ir abejoti savimi. Savigarbos atkūrimas yra būtinas gijimo procese. Tai prasideda nuo savęs užuojautos, gerumo ir supratimo sau.
Apsupkite save palaikančiais žmonėmis, kurie patvirtina jūsų patirtį. Užsiimkite veikla, kuri leidžia jums jaustis kompetentingiems ir pasitikintiems savimi. Meskite iššūkį neigiamam savęs vertinimui, kurį sukelia narcizo elgesys. Atminkite, kad jūs nesate kalti dėl patirtos prievartos. Gėda ir kaltė priklauso smurtautojui, o ne jums. Jūs turite įgimtą vertę, kurios niekas negali iš jūsų atimti.
Sveikų santykių kūrimas
Patyrus narcisistinį smurtą, normalu jaustis nepasitikiamiems ir santūriems būsimuose santykiuose. Galite pastebėti, kad jus traukia pažįstami toksiški modeliai arba atstumiate tikrus ryšius. Gijimas apima mokymąsi kurti sveikus, subalansuotus santykius . Tai prasideda nuo ribų nustatymo, atkaklaus savo poreikių išreiškimo ir pagarbos savo intuicijai.
Atkreipkite dėmesį į įspėjamąsias vėliavėles ir pasitikėkite savo nuojauta. Neatmeskite ir neracionalizuokite tokių įspėjamųjų ženklų kaip meilės sprogdinimas, provokacija ar empatijos stoka. Rinkitės partnerius, kurie nuolat rodo jums pagarbą, gerumą ir emocinį saugumą. Terapija gali būti nepaprastai naudinga norint susidoroti su narcisistinės prievartos trauma ir ugdyti sveikesnius santykių modelius.
Kvalifikuotas terapeutas gali padėti jums išspręsti pasitikėjimo problemas ir išmokti puoselėti saugius, visavertiškus ryšius. Atminkite, kad gijimas yra kelionė. Būkite kantrūs ir užjaučiantys save. Jūs turite galią išsivaduoti iš narcisistinių santykių modelio ir sukurti mylinčius, sveikus ryšius, kurių nusipelnėte.
Svarbiausia išvada:
Narcisistinės prievartos atpažinimas yra pirmas žingsnis į gijimą. Atkurkite savo savigarbą, parodydami sau užuojautą ir palaikydami jus žmones. Ugdykite sveikus santykius, nustatydami ribas, pasitikėdami savo intuicija ir, jei reikia, kreipdamiesi į terapiją.
Išvada
Taigi, kaip atrodo narcisizmas santykiuose? Tai klastingas idealizavimo ciklas, po kurio seka nuvertinimo ir atmetimo fazės.
Vieną akimirką jautiesi pakylėtas, o kitą – visiškai palūžęs – tuo pačiu metu priversdamas mane galvoti, kad visa tai tavo kaltė.
Geros žinios yra tai, kad atpažinę šiuos modelius, jau esate kelyje į savo gyvenimo kontrolės susigrąžinimą. Kreipkitės pagalbos į draugus ar specialistus, kurie supranta šią dinamiką – tai labai svarbu!
Paruošė Tomas Kregždė
HUMAN RACE SUPPORT