Liūdesys prieš klinikinę depresiją

Liūdesys yra emocinė būsena, kuriai būdingas nelaimingas jausmas ir prasta nuotaika.
Tai laikoma viena pagrindinių žmogaus emocijų . Tai normalus atsakas į situacijas, kurios kelia nerimą, skausmingą ar nuviliančią situaciją. Kartais šie jausmai gali būti stipresni, o kitais atvejais jie gali būti gana lengvi.
Skirtingai nuo depresijos , kuri yra nuolatinė ir ilgalaikė, liūdesys yra laikinas ir praeinantis. Tačiau liūdesys gali virsti depresija. Gebėjimas atskirti įprastą liūdesį ir depresiją gali paskatinti jus imtis veiksmų ir ieškoti išteklių, kad pagerėtų nuotaika.
Ar liūdesys yra jausmas ar emocija?
Liūdesys yra normali žmogaus emocija, kuri dažnai kyla kaip atsakas į nerimą keliančias, skausmingas ar nuviliančias situacijas. Šios emocijos gali būti skirtingo intensyvumo. Kaip ir kitos emocijos, tai laikina ir laikui bėgant mažėja.
Liūdesio jausmai gali būti stiprūs, priklausomai nuo jų šaltinio, tačiau šią emociją taip pat dažnai lydi lengvesnės akimirkos. Net kai esate liūdnas, kartais galite jaustis gerai, o aplinkiniai jus paguos. Galite jaustis geriau po verkimo ar aptarę savo jausmus su draugu.
Susidoroti su liūdesiu
Štai keletas būdų, kaip sveikai patirti įprastą liūdesį ir leisti šiai emocijai praturtinti jūsų gyvenimą:
- Leiskite sau liūdėti. Tokių jausmų neigimas gali priversti juos po žeme, kur laikui bėgant jie gali padaryti daugiau žalos. Verk, jei tau taip norisi. Pastebėkite, ar pajusite palengvėjimą po to, kai nutrūks ašaros.
- Jei jaučiatės liūdnas, suplanuokite dieną pasinerti. Suplanuokite dieną ar vakarą tiesiog pabūti vienam, pasiklausyti melancholiškos muzikos ir stebėti savo mintis bei jausmus. Planuodami laiką būti nelaimingam, galite jaustis gerai ir galiausiai galite pereiti nuo liūdesio į laimingesnę nuotaiką.
- Pagalvokite ir (arba) rašykite apie liūdnų jausmų kontekstą. Ar esate liūdnas dėl netekties ar nelaimingo įvykio? Paprastai tai nėra taip paprasta, kaip atrasti liūdesio priežastį, tačiau suprasti, kodėl esate liūdnas, ir tyrinėti tuos jausmus gali padėti jaustis geriau. 1
- Pasivaikščioti . Kartais grynas oras ir šiek tiek tylos laikas gali pakeisti jūsų požiūrį.
- Paskambinkite artimam draugui ar šeimos nariui. Kartais jausmų išliejimas gali padėti juos apdoroti.
- Būkite malonūs sau. Tai gali apimti karštą vonią su burbuliukais, snaudimą ar išsiliejimą su tikrai skaniu šokoladu.
- Leisk sau juoktis. Sukurkite mėgstamą komediją, žiūrėkite ją įdėmiai arba suraskite juokingą „YouTube“ vaizdo įrašą.
- Apsvarstykite galimybę pradėti rašyti dėkingumo žurnalą . Dėmesys teigiamam, net jei kasdien galvojate tik apie vieną dalyką, už kurį galite būti dėkingi, padeda atsikratyti neigiamų, liūdnų jausmų.
- Atminkite, kad liūdesys gali kilti dėl pokyčių, kurių nesitikėjote, arba signalizuoti apie būtinybę keisti savo gyvenimą. Pokyčiai dažniausiai sukelia stresą, bet būtini augimui. Jei jums liūdna, nes jums reikia ką nors pakeisti, pagalvokite apie veiksmus, kuriuos galite pakeisti, kad jūsų gyvenimas būtų linksmesnis.
Svarbūs skirtumai
Svarbu mokėti atskirti įprasto liūdesio jausmus ir rimtesnės depresijos simptomus.
Tai yra laikinas liūdesio pobūdis, dėl kurio jis skiriasi nuo depresijos. Nors liūdesio trukmė yra ribota, depresija trunka ilgiau ir labai pablogina žmogaus gebėjimą veikti kasdieniame gyvenime. Liūdesys yra emocija, o depresija yra psichikos sutrikimas.
Žinokite apie liūdesio, virstančio depresija, požymius ir kreipkitės pagalbos, jei pastebėsite, kad šie simptomai reikšmingai paveiks jūsų gyvenimą dvi savaites ar ilgiau.
Liūdesys
Normalios žmogaus emocijos
Dažnai atsiranda po nusivylimų ir skausmingų išgyvenimų
Paprastai praeina su laiku
Paprastai vis tiek galite dirbti ir daryti tai, kas jums patinka
Depresija
Psichinis sutrikimas
Tai sukelia daugybė veiksnių, įskaitant genetiką, patirtį, socialinius veiksnius ir smegenų chemiją
Gali būti ilgalaikis be gydymo
Jaučiatės pavargę, nemotyvuoti ir nesidomite dalykais, kurie jums patiko
Depresijos simptomai
Depresijos simptomai yra šie:
- Nuolatinė liūdna, nerimastinga ar „tuščia“ nuotaika
- Beviltiškumo ir (arba) pesimizmo jausmas
- Kaltės, bevertiškumo ir (arba) bejėgiškumo jausmas
- Susidomėjimo ar malonumo praradimas pomėgiais ir veikla, kuri kažkada patiko, įskaitant seksą
- Sumažėjusi energija, nuovargis ir (arba) „sulėtėjimas“
- Sunku susikaupti, atsiminti ir (arba) priimti sprendimus
- Nemiga, ankstyvas pabudimas ir (arba) permiegojimas
- Apetito praradimas ir (arba) svorio kritimas arba persivalgymas ir (arba) svorio padidėjimas
- Mintys apie mirtį arba savižudybę ir (arba) bandymai nusižudyti
- Neramumas ir (arba) dirglumas
- Nuolatiniai fiziniai simptomai, kurie nereaguoja į gydymą, pavyzdžiui, galvos skausmas, virškinimo sutrikimai ir lėtinis skausmas
Jei tai patiriate, galite jaustis linkę tiesiog „ištempti“ ir palaukti, kol tai praeis. Tačiau kuo anksčiau atpažinsite šiuos požymius, tuo greičiau galėsite kreiptis pagalbos ir pakeisti situaciją.
Priežastys
Yra keletas veiksnių, kurie gali turėti įtakos depresijos atsiradimui. Kai kurie depresijos rizikos veiksniai yra šie:
- Šeimos psichikos ligų istorija
- Medžiagų vartojimas
- Kitų psichikos sveikatos būklių istorija
- Silpna socialinės paramos sistema
- Patyręs traumą
- Lėtinės sveikatos būklės
- Prasta savigarba
- Įtempti gyvenimo įvykiai
- Smegenų chemija
- Vaikystės trauma
Taip pat svarbu žinoti, kad liūdesio jausmas, reaguojantis į situaciją jūsų gyvenime, gali virsti depresija. Štai kodėl labai svarbu kreiptis pagalbos, jei įtariate, kad tai, ką jaučiate, yra daugiau nei įprastas liūdesys.
Depresijos gydymas
Depresija paprastai gydoma vaistais, vadinamais antidepresantais , arba pokalbio terapija. Paprastai geriausi gydymo planai apima abu.
Vaistai
Kai kurie populiarūs vaistai nuo depresijos yra šie:
- Selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI), tokie kaip Paxil (paroksetinas), Prozac (fluoksetinas) ir Zoloft (sertralinas)
- Serotonino ir norepinefrino reabsorbcijos inhibitoriai (SNRI), tokie kaip Cymbalta (duloksetinas), Effexor (venlafaksinas) ir Pristiq (desvenlafaksinas).
Gydytojas aptars su jumis, kuris variantas jums tinkamiausias .
Psichoterapija
Kognityvinė terapija yra populiari depresijos psichoterapijos rūšis. Tai moko žmones priimti savo neigiamus mąstymo modelius ir pakeisti juos pozityvesniais. Tai naudinga, nes mūsų mintys ir tai, ką sakome sau, daro įtaką mūsų nuotaikai ir motyvacijai.
Jei dažnai sakome neigiamus dalykus, sukuriame psichinę aplinką, susijusią su depresija. Kita vertus, pozityvus mąstymas sukelia teigiamas emocijas. Ir nors neįmanoma suvaldyti visų depresijos aspektų, tai yra vienas aspektas, kurį turime valdyti.
Gyvenimo būdas
Gydytojas taip pat gali rekomenduoti pakeisti gyvenimo būdą, kuris gali padėti susidoroti su simptomais. Reguliarus mankštinimasis, sveika mityba, tinkamas miegas ir bendravimas su artimaisiais gali padėti valdyti savo būklę.
Ieškodami būdų, kaip įveikti liūdesį ar depresiją, galite vėl jaustis kaip įprasta. Nors įprastas liūdesys paprastai yra laikinas ir dažnai gali būti sumažintas koreguojant gyvenimo būdą, turėtumėte pasitarti su gydytoju, jei simptomai trunka ilgiau nei dvi savaites. Jei tai, ką jaučiate, yra depresija, yra veiksmingų gydymo būdų, įskaitant vaistus ir psichoterapiją, kurie gali padėti.
Jei jūs arba jūsų mylimas žmogus kovoja su liūdesiu ar depresija, susisiekite su mumis, mes čia ir pasiruošę išklausyti ir išgyventi kartu: HUMANRACE SUPPORTParuošė Tomas Kregždė
by HUMAN RACE SUPPORT