Kas yra Karma?

Galbūt susimąstėte: „Kas yra karma ir kaip karma veikia jūsų gyvenimą?
Karma yra sąvoka su keliais apibrėžimais, ypač induizme ir budizme, o paplitę posakiai „kas vyksta aplinkui, tas aplinkui“ ir „ką pasėsi, tą ir pjausi“ yra puikūs karmos veikimo pavyzdžiai.
Induizmas identifikuoja karmą kaip ryšį tarp asmens psichinių ar fizinių veiksmų ir pasekmių po to veiksmo. Tai taip pat reiškia visų žmogaus veiksmų dabartiniame ir ankstesniame gyvenime pasekmes bei priežasties ir pasekmės grandinę moralėje .
Budizme karma reiškia priežasties ir pasekmės principą. Veiksmo, kuris gali būti žodinis, protinis ar fizinis, rezultatas nėra nulemtas ne tik veiksmo, bet ir ketinimo.
Karmos darbai ir mokslas
Karma skatina tyčinius veiksmus. Pavyzdžiui, kai padedate kam nors, kuriam reikia pagalbos, veiksmas palieka pėdsaką, o kai šie pėdsakai vystosi kartu su patirtimi, tai atveria galimybę gauti pagalbą mainais, kai jums jos reikia. Ir atvirkščiai, žalingi veiksmai sukelia neigiamų pasekmių – negausite pagalbos, kai jos prireiks, bet galite nukentėti.
Bet kaip veikia karma? Pažiūrėkime į karmos pavyzdžius taip: jei pasodintumėte raudonėlį, ar tikėtumėte, kad jo vietoje augs kažkas kitas? Žinoma ne. Raudonėlio sėklos išaugtų į raudonėlį, kaip ir levandų sėklos išaugtų į levandą.
Karmos psichologija iš esmės yra ta pati. Jei elgsitės su gerais ketinimais, lydės laimė. Jei elgsitės turėdami blogų ketinimų, kils problemų.
Kai matote, kad nesąžiningi ir žiaurūs žmonės, užimantys galias, žengia į priekį gyvenime arba malonūs žmonės susiduria su sunkumais ir miršta jauni, jums gali būti sunku patikėti karma. Daugelis žmonių investuoja į karmą tik ištikus nelaimei arba kai ištinka nekontroliuojamos situacijos, pavyzdžiui, pablogėja sveikata.
Karma dažnai padeda žmonėms susidoroti su tokiomis situacijomis. Netgi karma netikintys žmonės dažnai mano, kad geri darbai veda į gerą rezultatą.
Tačiau šis įsitikinimas turi ir neigiamą pusę. Kai kurie žmonės yra nesavanaudiški aukotojai, kurie mano, kad jų geri darbai ir aukos padės jiems laimėti gyvenime. Tačiau daugeliui šių davėjų taip pat nepavyksta, nes jiems sunku nustatyti ribas padėdami kitiems. Jie gali atsisakyti savo ambicijų ir tikslų padėti kitiems, todėl jie atsiliks nuo gyvenimo.
Karmos rūšys
Karma gali būti individuali arba kolektyvinė. Pavyzdžiui, individualią karmą sukuria žmogaus mintys, žodžiai, veiksmai. Tačiau kai žmonės veikia kaip grupė, pavyzdžiui, kai kariai naudoja ginklus arba kai religinė grupė meldžiasi ar medituoja, jie sukuria kolektyvinę karmą.
Geroji karma prieš blogąją karmą
Karmą galima suskirstyti į gerą ir blogą. Gera karma yra gerų darbų, padarytų kitiems, rezultatas, o bloga – dėl tyčinės žalos kitiems.
Jei jūsų veiksmai sukelia ilgalaikį skausmą ir kančią, jie laikomi neigiamais, nedorais ar destruktyviais. Jei jūsų veiksmai sukelia laimę, jie laikomi konstruktyviais, teigiamais ir dorybingais. Nors veiksmai nėra tokie juodi ir balti, kaip iš esmės geri ar blogi, rezultatai gali būti identifikuoti kaip bet kuris iš jų.
Sanchita Karma vs. Prarabdha karma
Karma turi keturis matmenis. Iš jų sanchita ir prarabdha yra dvi labiausiai paplitusios.
Sanchita karma yra karmos sandėlis, kuris grįžta į evoliuciją. Manoma, kad kai žmonės užsimerkia ir suvokia, jie gali pažinti visatos prigimtį, nes turi informacijos sandėlį – arba sanchita karmą. Per šį sandėlį galite pasisemti žinių iš vienaląsčių gyvūnų ir negyvų medžiagų, siekiančių pačią kūrybos pradžią.
Prarabdha karma yra informacija, suteikta jums jūsų dabartiniame gyvenime. Ši informacija dažnai apsiriboja tik tuo, ką galite tvarkyti. Jei prisiimtumėte visus savo karmos prisiminimus, įskaitant tuos, kurie buvo iš jūsų praeitų gyvenimų, negalėtumėte su jais susitvarkyti ir galbūt mirtumėte. Keletą žmonių jau persekioja prisiminimai tik iš savo dabartinės egzistavimo. Čia atsiranda prarabdha karma.
Karmos principai
Karma turi keturis pagrindinius principus.
- Maži veiksmai gali duoti puikių rezultatų. Mažiausias veiksmas gali sukelti didžiulę laimę arba didelį liūdesį. Tai, ką galite laikyti nedideliu geros valios aktu, kitam gali būti didžiulis lygiai taip pat, kaip trumpa įžeidžianti pastaba gali turėti ilgalaikį poveikį. Galbūt to nesuvokiate, bet gerų darbų darymas kitiems, kad ir kokie maži būtų, gali pakeisti jų gyvenimą.
- Karma neperduodama. Tai yra, jūs esate atsakingi už savo karminius išgyvenimus. Niekas kitas negali patirti jūsų karmos už jus ir negali jos pašalinti už jus ir atvirkščiai.
- Neįsipareigoję veiksmai neduos norimų rezultatų. Turite visiškai įsipareigoti veiksmams ar ketinimams pasiekti norimų rezultatų.
Karminiai veiksmai savaime neišnyks. Turite patirti rezultatus, nesvarbu, gerus ar blogus, arba išgryninti juos per dvasines praktikas.
Kaip karma veikia jūsų gyvenimą
Budizmo filosofijoje jokia aukštesnė jėga neduoda atlygio ir bausmių. Jūs tiesiog elgiatės su tyčia ir patiriate veiksmų pasekmes. Tai reiškia, kad esate atsakingas už savo veiksmus ir pasekmes.
Kadangi karma grindžiama ketinimais, atsitiktiniai įvykiai neįskaičiuojami į karminį teisingumą ar pasekmes. Neįmanoma įrodyti, kad karma yra tikra, bet žmonėms, kurie ja tiki, ji dažnai gali sukelti stipresnę draugystę ir laimę. Taip yra todėl, kad dauguma žmonių, kurie tiki karma, paprastai daro gera, kad gautų ką nors gero mainais.
Net jei netikite karma, elgdamiesi su žmonėmis su piktais ketinimais dažnai kyla sunkių jausmų, kurie gali sukelti nelaimę ir pasipiktinimą . Vien šie jausmai gali sukelti rūpesčių gyvenime. Žmonės dažnai priskiria karmą elgesiui su kitais taip, kaip nori, kad elgtųsi su tavimi.
Karma gali turėti įtakos jūsų gyvenimui – arba bijodamas pasekmių, arba tikėdamasis ateities atlygio.
Paruošė Tomas Kregždė
HUMAN RACE SUPPORT