Kaip galiu padėti žmogui, kuris atrodo prislėgtas?

Kai su kuo nors esi artimas, dažnai esi vienas iš pirmųjų žmonių, kurie pastebi, kad jiems blogai. Jūs žinote, kas jiems yra normalu ir kada atrodo, kad kažkas negerai, net kai jie negali jums pasakyti.
Depresija gali atrodyti kaip draugas ar šeimos narys, kuris rečiau atsako į žinutes, pyksta dėl dalykų, kurie jiems paprastai netrukdytų, atstumia jus arba nuolat kalba apie save. Tai, be kitų pokyčių, gali būti depresijos požymiai .
Jei nerimaujate, nebijokite prisiregistruoti. Kalbėti apie jausmus gali būti nepatogu, nepatogu arba lengva to išvengti, ypač jei tai nėra įprasta. Reikia drąsos. Tačiau švelniai ištiesdami ranką galiausiai parodote, kad jums tai rūpi. Jūs sukuriate erdvę, kad jie jaustųsi matomi, išgirsti ir palaikomi. Tai visada gerai – nesvarbu, ar jie pasirengę kalbėtis, ar ne .
Čia pateikiami konkretūs būdai, kaip galite paremti žmogų, kuris gali sirgti depresija.
1. Pradėkite pokalbį
Kai kas nors jaučiasi prislėgtas, paskutinis dalykas, kurio jam reikia, yra jausti kaltę ar kaltę. Tačiau tokie jausmai dažnai kyla, kai kas nors pastebi, kad jiems sunku, todėl svarbu išreikšti savo susirūpinimą meiliai ir nevertinant.
Pabandykite ką nors panašaus: „Pastebėjau, kad pastaruoju metu atrodai nusilpęs. Kas atsitiko?" Taip pat galite pradėti nuo lengvos registracijos, pavyzdžiui: „Ei, mes jau kurį laiką nekalbėjome. kaip sekėsi?" Jei jie gūžčioja pečiais nuo klausimo arba bando išvengti temos, praneškite jiems, kad tikrai domitės, kaip jie iš tikrųjų jaučiasi. Jei jie nusileidžia, priminkite jiems, kad jų mintys ir jausmai nėra jų kaltė. Jei jie sako, kad nenori jūsų pagalbos, žinokite, kad galite jiems padėti kitais būdais .
2. Būkite aktyvus klausytojas
Kai jie jaučiasi patogiai dalindamiesi savo jausmais ar atvirai apie tai, kas vyksta, būkite kiek įmanoma šalia ir klausykite atvira širdimi ir protu. Tai gali reikšti savo rūpesčių, neatidėliotinų reakcijų, sprendimų, darbų sąrašų ar bet ko kito, reikalaujančio jūsų dėmesio, atmetimą.
Net jei jie yra pasirengę kalbėtis, gali būti, kad jų mintys ir jausmai nėra sutvarkyti. Kantriai klausydami, pakartodami jiems tai, ką, jūsų manymu, jie nori pasakyti, ir užduodami klausimus, kad įsitikintumėte, jog suprantate, taip pat galite padėti jiems gauti aiškumo.
3. Nebandykite taisyti dalykų
Kad ir kaip norėtumėt palikti mylimąjį jaustis „pakylėtai“, kai pokalbis baigiasi, bandymas išspręsti kažkieno problemas ar juos nudžiuginti gali jaustis kaip nepageidaujamas spaudimas tam, kuris liūdi ar susimąsto. Tiesiog klausykite arba užduokite atvirus, nuoširdžius klausimus. Paprastai tai yra daug naudingiau nei išminties ar patarimų teikimas.
4. Paklauskite, kaip galite padėti
Leisk jiems pasakyti, ko jiems reikia. Jei jie neturi konkretaus atsakymo arba tiksliai nežino, dėl ko jiems reikia pagalbos, pasiūlykite keletą mažų, įgyvendinamų dalykų, kuriuos norėtumėte jiems padėti. Štai keletas idėjų:
- Būkite aktyvūs, prieinami klausytojai, kai kitą kartą jiems bus liūdna.
- Filmo, žaidimų vakaro ar kitos smagios veiklos planavimas.
- Padėkite jiems atlikti nedidelę užduotį, pavyzdžiui, skalbti, indus ar mokytis.
- Siūloma padėti jiems susirasti sveikatos priežiūros paslaugų teikėją, pvz., pirminės sveikatos priežiūros gydytoją ar terapeutą, kad būtų atlikta patikra, jei jie dar to neturėjo.
- Pasiūlymas palydėti juos į pirmąjį terapijos susitikimą arba gauti kavos ar pietų prieš ar po jo.
- Švelnūs stumtelėjimai, padedantys palaikyti jų tikslus ir sveikos gyvensenos pokyčius, pvz., priminimo tekstas arba bendras sprendimas, pvz., pasivaikščiojimas ar treniruotės pradžia.
Jei jie nėra erdvėje, kad galėtų ko nors iš jūsų prašyti, viskas gerai. Tiesiog klausykite ir pasirodykite, kai galite.
5. Jei manote, kad jie gali turėti minčių apie savižudybę, paklauskite jų
Neignoruokite to, jei įtariate, kad kažkas vyksta arba viskas blogėja. Pastebėkite pokyčius, kaip jie atrodo, ką sako ar kaip elgiasi. Jei jie rodo požymius, kad jie gali svarstyti apie savižudybę , pavyzdžiui, kalba apie tai, kad jaučiasi beviltiškai arba nori, kad jų čia nebūtų, nebijokite jų paklausti, ar jie galvoja apie savižudybę .
Galite nerimauti, kad savižudybės iškėlimas jiems gali įspėti mintį, tačiau yra priešingai. Jei jie galvoja apie savižudybę, gali būti palengvėjimas, kai kas nors mato, ką jie išgyvena, ir gali jaustis patogiau dalintis bet kokiomis baisiomis mintimis.
6. Nepamirškite pasirūpinti savimi
Remti depresija sergantį žmogų reikia daug jėgų. Kartais išgirdę, ką išgyvena kažkas kitas, galite jus nuvilti – ypač jei jums taip pat sunku. Tai ne jūsų ar jų kaltė; tai tiesiog kažkas gali atsitikti.
Atkreipkite dėmesį, jei pradedate kovoti, ir nustatykite ribas, jei reikia. Kai pajusite, kad jaučiatės priblokšti arba išsekę, nebijokite atsiprašyti pertraukos ir šiek tiek pasirūpinti savimi.
Jei nesate tikri, ką daryti toliau, arba manote, kad jums gali prireikti daugiau pagalbos, atminkite, kad jūs neprivalote to neštis patys – protinga žinoti savo ribas ir prašyti pagalbos. Kreipkitės į suaugusįjį, kuriuo pasitikite, pvz., šeimos narį, mokyklos konsultantą ar mokytoją, kad gautumėte pagalbos.
Jūsų psichinė sveikata ir gerovė taip pat yra svarbūs, o jūs galite būti dar geresnė pagalba kitam, kai pirmiausia pasirūpinsite savimi .
Paruošė Tomas KregždėHUMAN RACE SUPPORT