Mėlynojo pirmadienio depresija - kas tai?

Prasidėjus žiemai, ir nepaisant su ja susijusiomis kalėdinėmis nuotaikomis, dauguma iš mūsų jau beveik pasiruošę pailsėti nuo darbo ir pasisemti naujų jėgų. Neabejotina, kad šis metų laikas gali šiek tiek varginti žmones, o viena iš labiausiai pripažintų to priežasčių yra sezoninis afektinis sutrikimas, tiesiogiai susijęs su natūralios šviesos trūkumu, kurį patiriame per dieną. Galbūt tikroji "mėlynojo pirmadienio" prasmė yra ta, kad visi turime psichikos sveikatą ir kad kiekvieną metų dieną galime imtis veiksmų, kad ją apsaugotume. Apie savo psichikos sveikatą turėtume galvoti ne tik žiemą, bet ir kiekvieną metų dieną, tada depresijos gydymas bus išvengiamas be vaistų.
Kodėl mėlynasis pirmadienis yra "labiausiai slegianti diena" per metus?
Sprendžiant, kuri diena yra "depresyviausia" metų diena, atsižvelgiama į įvairius veiksnius, įskaitant visus veiksnius, pradedant laikotarpiu iki Kalėdų ir baigiant skolų lygiu. Sezoninis afektinis sutrikimas mus gali paveikti įvairiai ir skirtingu mastu, tačiau jis susijęs su smegenų dalies, vadinamos pagumburiu, kuris kontroliuoja mūsų nuotaiką, apetitą ir miego režimą, veikla. Šviesos trūkumas mus veikia trikdydamas geros savijautos hormono serotonino gamybą ir sutrikdydamas melatonino hormono bei cirkadinio ritmo, reguliuojančio mūsų miegą, gamybą.
Psichikos sveikatos apsauga
Nors nenustatyta jokių mokslinių įrodymų, patvirtinančių "mėlynąjį pirmadienį", psichikos sveikatos problemų kyla ištisus metus, ypač šiuo metų laiku. Siekdami pagerinti psichinę gerovę šiuo sudėtingu laikotarpiu, patariame, kaip nauji įpročiai gali palengvinti tokias ligas kaip depresija ir nerimas.
Ką galite padaryti dėl mėlynojo pirmadienio?
Yra keletas būdų, kaip mėlynąjį pirmadienį paversti teigiama protui ir sveikatai. Štai keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad įveiktumėte slogią nuotaiką ir sulauktumėte pozityvios dienos.
- Prisiminkite, kad viską kontroliuojate - visų pirma svarbu prisiminti, kad viską
kontroliuojate jūs.
- Išgerkite puodelį arbatos - kreipkitės į draugą, šeimos narį ar kolegą ir
pakvieskite pasikalbėti ir išgerti arbatos kartu.
- Mankšta - pradėkite užsiimti veikla, kuria seniai norėjote užsiimti, ir
mėgaukitės laiku su artimaisiais - visa tai padeda išvyti žiemos liūdesį.
- Pasimėgaukite saule - jei tik galite, pasinaudokite saulės spinduliais. Per pietų
pertrauką eikite pasivaikščioti arba išbandykite naują veiklą lauke, kad padidintumėte vitamino D kiekį.
- Perskaitykite knygą - yra daugybė knygų, skirtų psichikos sveikatai gerinti,
kuriose pateikiami patarimai, kaip sumažinti stresą ir nerimą ir apskritai jaustis ramesniems ir laimingesniems.
- Pabendraukite su artimaisiais - vienas paprasčiausių būdų pagerinti
nuotaika - pabendrauti su šeima ir draugais.
- Pažiūrėkite smagų filmą - kodėl nepabandžius pažiūrėti geros nuotaikos filmo,
kuris privers jus nusišypsoti. Išsirinkite vieną iš mėgstamiausių arba klasikinį, kurio dar nematėte, ir atsipalaiduokite.
- Kreipkitės į kitus - kartais žiemos liūdesys būna kur kas gilesnis ir gali
būti, kad kenčiate dėl to, ko neįmanoma išspręsti paprastais būdais.
Mūsų psichikos sveikata gali būti sezoniškai skirtinga
Tačiau, nepaisant to, kad mėlynasis pirmadienis nėra realus, mūsų psichikos sveikata gali būti sezoniškai skirtinga. Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti sezoninis afektinis sutrikimas, kai depresijos simptomai atsiranda ir išnyksta priklausomai nuo metų laiko (paprastai jie būna intensyvesni tais mėnesiais, kai dienos šviesa būna trumpesnė). Kūno pokyčiai žiemą gali paveikti mūsų hormonus ir turėti įtakos mūsų miego ir valgymo įpročiams bei nuotaikai.
Geros ir blogos psichikos sveikatos dienos yra individualios kiekvienam iš mūsų. Beprasmiška bandyti nustatyti, kuri metų diena yra labiausiai slegianti, nes kiekvienam iš mūsų ji būtų skirtinga. Tokia pat skirtinga, kaip ir kiekvieno žmogaus aplinkybės. Be to, svarbu atskirti laikiną prislėgtą savijautą, su kuria retkarčiais susiduriame visi, nuo depresijos ar psichikos sveikatos problemų, kurios gali gana stipriai sutrikdyti mūsų kasdienį gyvenimą.
Paruošė Tomas Kregždėby HUMAN RACE SUPPORT