9 žmogaus emocijos, kurias, remiantis psichologija, niekada neturėtumėte gėdytis

Autorius: Tomas Kregždė
Gyvenimas, pilnas emocijų ir jausmų, yra unikali kelionė, kurioje susiduriame su daugybe iššūkių ir galimybių. Kaip žmonės, mes ne tik gyvename pasaulyje, bet ir aktyviai jį kuriame per savo emocijas, veiksmus ir pasirinkimus. Kiekviena emocija – pyktis, baimė, džiaugsmas, liūdesys ar pažeidžiamumas – yra neatsiejama mūsų tapatybės dalis.
Per šias patirtis galime mokytis, augti ir suprasti save bei kitus. Svarbiausia – atpažinti, kad nėra "gerų" ar "blogų" emocijų. Jos tiesiog yra mūsų vidinės būsenos atspindžiai, suteikiantys galimybę giliau suvokti savo poreikius ir troškimus.
Šiame straipsnyje gilinamasi į emocijas kaip žmogaus gyvenimo pamatą. Kiekviena emocija čia aprašoma su pagarba, siekiant parodyti, kodėl jas svarbu priimti ir kokią naudą jos suteikia, jei tinkamai jas suprantame.
Kaip žmonės, esame sudėtingos būtybės, turinčios daugybę emocijų, kurios lemia mūsų mintis, veiksmus ir patirtį.
Šios emocijos gali būti džiugios, liūdnos ar net nepatogios, tačiau visos jos yra neatsiejama mūsų tapatybės dalis.
Dažnai visuomenės normos ir lūkesčiai moko mus užgniaužti tam tikras emocijas, todėl jaučiamės kalti ar gėda dėl jų išgyvenimo.
Tai žalinga praktika, nes kiekviena emocija mūsų gyvenime turi savo vertę ir reikšmę.
Tyrinėdami psichologijos pasaulį, galime suprasti, kad nėra tokio dalyko kaip „blogos“ emocijos. Kiekviena emocija, kurią patiriame, yra teisinga ir atlieka lemiamą vaidmenį mūsų bendrai gerovei.
Šiame straipsnyje mes pasigilinsime į kai kurias emocijas, kurios buvo nesuprastos arba stigmatizuotos. Aptarsime, kodėl ne tik gerai juos jausti, bet ir kodėl tai būtina mūsų, kaip individų, augimui.
Taigi pasinerkime ir apimkime visą savo emocinio aš spektrą be gėdos ar kaltės.
1) Pyktis
Pyktis dažnai laikomas neigiama emocija, kurią reikia slopinti ar kontroliuoti. Tačiau pyktis yra natūrali žmogaus emocija, turinti tikslą.
Psichologiškai kalbant, pyktis dažnai kyla tada, kai jaučiame grėsmę ar skriaudą. Tai signalas, kad mūsų ribos buvo pažeistos arba kad įvyko neteisybė.
Nors nekontroliuojamas pyktis tikrai gali būti žalingas, pyktis pats savaime nėra blogas. Tai, ką mes pasirenkame daryti su tuo pykčiu, gali būti problemiška.
Galbūt jums buvo liepta „nusiraminti“, kai esate piktas arba priversti jaustis kaltas dėl šios emocijos išreiškimo. Tačiau atminkite, kad pykti yra gerai. Tai ženklas, kad kažką reikia keisti, ir tai gali paskatinti jus imtis veiksmų ir ginti save .
Kaip aiškina visame pasaulyje žinomas šamanas Rudá Iandê, pyktis, tinkamai suprastas ir apkabintas, gali tapti galingu asmeninio augimo ir savęs stiprinimo įrankiu.
Jo mokymai pabrėžia, kad pyktis nėra kažkas, ką reikia nuslopinti, o gyvybiškai svarbus signalas, skirtas spręsti neteisybes ir apsaugoti savo ribas.
2) Liūdesys
Liūdesys yra jausmas, kuris mums visiems per daug pažįstamas. Jį gali sukelti įvairios aplinkybės, pavyzdžiui, praradimas, nusivylimas ar nesėkmė.
Dažnai mes stengiamės išvengti arba nuslėpti savo liūdesį, nes visuomenė jį dažnai tapatina su silpnumu. Tačiau svarbu suprasti, kad liūdesys nėra silpnumo požymis. Tai normali žmogaus emocija, kurią patiriame visi.
Liūdesio išgyvenimas iš tikrųjų gali būti naudingas keliais būdais. Tai leidžia mums pripažinti ir apdoroti savo jausmus, o tai lemia asmeninį augimą ir tobulėjimą. Tai gali būti signalas, kad kažkas mūsų gyvenime reikalauja dėmesio ar pokyčių.
Kai kitą kartą pajusite, kaip veržiasi ašaros, nesulaikykite jų.
Leiskite sau liūdėti ir suprasti, kodėl taip jaučiatės. Tai yra būties žmogumi dalis, ir tame nėra jokios gėdos.
3) Baimė
Baimė dažnai susilaukia prastos reputacijos. Tai suvokiama kaip kažkas, ką reikia užkariauti, emocija, kuri neleidžia mums išnaudoti viso savo potencialo. Tačiau baimė ne visada yra priešas.
Baimė yra mūsų kūno būdas apsaugoti mus nuo galimos žalos. Tai yra ta pirminė reakcija, kuri saugo mus, nurodanti, kada kovoti, skristi ar sustingti.
Dažnai baimė gali būti augimo katalizatorius . Tai išstumia mus iš komforto zonų ir įkvepia imtis naujų iššūkių.
Užuot vengę baimės, pabandykite ją pripažinti. Naudokite jį kaip augimo ir atsparumo įrankį. Apimkite pilvo mazgus ir pagreitinkite širdies plakimą.
Šie pojūčiai yra ženklai, rodantys, kad žengiate į nežinomybę ir tobulėjate kaip individas. Nėra gėdos jausti baimę; tai natūrali ir vertinga žmogaus patirties dalis.
4) Pavydas
Pavydas yra emocija, kurią daugelis iš mūsų jaučia, bet nenoriai pripažinti. Tai laikoma smulkmena, nesubrendusia, nesaugumo požymiu. Mums sakoma, kad tai emocija, dėl kurios reikia gėdytis, bet tiesa ta, kad tai yra žmogaus buvimo dalis.
Visi turime pavydo akimirkų, kai norime turėti tai, ką turi kiti. Tai gali būti jų darbas, santykiai, išvaizda ar gyvenimas apskritai.
Svarbiausia yra neleisti pavydui mūsų suvalgyti ar diktuoti mūsų veiksmus. Vietoj to galime naudoti jį kaip veidrodį, kad suprastume, ko, mūsų manymu, trūksta mūsų pačių gyvenime.
Jei patiriate pavydą, pripažinkite tai, supraskite, ką jis jums nori pasakyti apie jūsų troškimus ir siekius. Gerai jausti pavydą; tai reiškia, kad esate žmogus ir siekiate daugiau.
5) Vienatvė
Vienatvė yra emocija, kuri gali jaustis neįtikėtinai slegianti. Tai ne tik apie buvimą fiziškai vienam, bet ir apie atsiribojimą , negirdimą ar nesuprastą jausmą.
Pasaulyje, kuris vis labiau susijęs, pripažinimas, kad jaučiasi vienišas, gali jaustis kaip nesėkmės pripažinimas. Tačiau svarbu žinoti, kad mes visi skirtingais gyvenimo momentais patiriame vienatvę.
Vienatvė nėra jūsų vertės ar sugebėjimo būti mylimam atspindys. Tai signalas, kad jums reikia ryšio, supratimo ir empatijos.
Kai jaučiatės vienišas, svarbu pasidalinti savo jausmais su žmogumi, kuriuo pasitikite. Atminkite, kad esate ne vienas savo vienatvėje ir nėra gėda pripažinti, kad jums reikia kitų paramos.
6) Abejoti
Abejonė yra emocija, su kuria mes visi kovojame, nesvarbu, ar tai abejoja savo sugebėjimais, sprendimais ar net saviverte. Tai gali mus sutramdyti, todėl sunku judėti į priekį.
Mes dažnai abejonę vertiname kaip neigiamą emociją, matome tai kaip silpnumo ar neryžtingumo požymį. Tačiau tiesa ta, kad kiekvienas patiria abejonių. Net labiausiai pasitikintys ir sėkmingiausi žmonės turi netikrumo akimirkų.
Abejonė verčia mus abejoti, iš naujo įvertinti ir pasverti savo galimybes. Tai verčia mus siekti aiškumo ir priimti pagrįstus sprendimus.
Priimkite abejones kaip dalį savo kelionės link priimti geriausius sprendimus sau.
7) Jaudulys
Jaudulys yra jaudulys, energijos antplūdis, dėl kurio mes atsiduriame ant savo kėdžių krašto. Nesvarbu, ar tai naujas darbas, ar pirmasis pasimatymas, ar artėjančios atostogos, jaudulys yra emocija, kuri suteikia mūsų gyvenimui spindesio.
Tačiau kartais galime jaustis kalti dėl pernelyg didelio susijaudinimo. Galbūt nerimaujame dėl savo laimės, arba gali atrodyti, kad mūsų entuziazmas gali būti per didelis kitiems.
Jaudulys tikrai yra emocija, kurią reikia švęsti. Tai vilties, laukimo ir džiaugsmo ženklas.
Pasidalykite savo džiaugsmu, skleiskite savo entuziazmą . Gerai jaudintis; tai reiškia, kad esate tikintis ir laukiate to, ką gyvenimas jums paruoš.
8) Nusivylimas
Nusivylimas yra sunkiai nurijama tabletė. Tai slegiantis jausmas, kai viskas vyksta ne taip, kaip planuota, kai realybė neatitinka mūsų lūkesčių.
Mes dažnai bandome užmaskuoti savo nusivylimą, baimindamiesi, kad dėl to atrodysime nedėkingi ar teisūs. Bet būkime atviri, gyvenimas kartais gali nuvilti.
Nusivylimas yra ženklas, kad turėjote drąsos tikėtis, svajoti ir iškelti save. Tai emocija, kuri padeda mums perkalibruoti savo lūkesčius ir mokytis iš savo patirties.
9) Pažeidžiamumas
Pažeidžiamumas gali būti viena iš sunkiausių emocijų, kurias patiriame. Tai neapdorotas, atviras jausmas, kai atviraujame apie savo baimes, svajones ir nesaugumą.
Mes dažnai pažeidžiamumą siejame su silpnumu, manydami, kad saugojimasis yra stiprybės ženklas. Tačiau pažeidžiamumas nėra silpnybė; tai stiprybė.
Pažeidžiamumas leidžia mums užmegzti gilų ryšį su kitais, skatina empatiją ir supratimą. Tai atveria duris autentiškiems santykiams ir padeda visiškai suvokti save, trūkumus ir viską.
Tiesą sakant, mokslininkai teigia, kad pažeidžiamumo suvokimas yra būtinas autentiškiems ryšiams ir asmeniniam augimui, paverčiant jį iš jaučiamo silpnumo jėgos šaltiniu.
Gerai nusileisti ir parodyti savo autentišką save. Tai vienas drąsiausių dalykų, kurį galite padaryti. Nėra gėdos dėl pažeidžiamumo; greičiau tai liudija jūsų drąsą ir autentiškumą.
Taigi, jūs iškeliavote per devynias emocijas, kurias visuomenė dažnai stigmatizuoja arba nesupranta. Svarbu tai, kad kiekviena jūsų patiriama emocija yra tinkama ir atlieka lemiamą vaidmenį jūsų gyvenime.
Žinomo psichologo dr. Carlo Rogerso žodžiais : „Keistas paradoksas yra tas, kad kai priimu save tokį, koks esu, galiu pasikeisti“.
Tai apima visų emocijų , net tų, dėl kurių mums sakoma, kad turėtume jausti gėdą, priėmimą .
Emocijos nėra geros ar blogos; jie tiesiog yra. Jie yra mūsų proto ir kūno signalai, nurodantys, ko mums reikia arba kokių pokyčių gali prireikti mūsų gyvenime.
Naršydami emociniame kraštovaizdyje atminkite, kad gerai jaustis, gerai būti žmogumi. Neslopinkite savo emocijų; vietoj to apkabink juos. Tai savęs supratimo ir visiško priėmimo kelionė.
Šis straipsnis nėra skirtas diagnozuoti ar gydyti psichologines problemas. Jei kovojate su savo emocijomis ar psichine sveikata, kreipkitės pagalbos į specialistą.
Bet jei ką nors atimsite iš šio straipsnio, tebūnie taip: jums leidžiama jausti ir nėra gėdos patirti jokių emocijų. Kiekviena emocija yra jūsų dalis, ir jums pakanka tokio, koks esate.
Išvados
Emocijos yra mūsų vidinio pasaulio kalba, kurią svarbu išmokti skaityti ir suprasti. Kiekvienas jausmas – nuo pykčio iki džiaugsmo, nuo pavydo iki pažeidžiamumo – yra natūralus žmogaus būties elementas, leidžiantis gyventi pilnavertį ir autentišką gyvenimą.
Mes dažnai esame mokomi slopinti tam tikras emocijas, laikyti jas nepriimtinomis arba silpnumo ženklu. Tačiau tik tada, kai pripažįstame visas savo emocijas, pradedame suprasti jų vertę. Pyktis gali tapti pokyčių varikliu, baimė – augimo katalizatoriumi, liūdesys – gilios refleksijos ir atsinaujinimo šaltiniu, o pažeidžiamumas – tiltu į tikrą artumą.
Man, kaip straipsnio autoriui, svarbiausia mintis yra ta, kad emocijos nėra mūsų priešas. Jos – mūsų vedliai į geresnį savęs ir pasaulio supratimą. Kiekvienas iš mūsų turi teisę jausti, teisę būti žmogiškas ir teisę priimti save tokį, koks esame.
Kaip sakė Carl Rogers: „Keistas paradoksas yra tas, kad kai priimu save tokį, koks esu, galiu pasikeisti.“ Tad leiskime sau jausti, augti ir priimti savo emocijas – nes būtent per jas mes iš tiesų esame gyvi.
#EmocijųGalia #ŽmogausTapatumas #JausmaiIrSavęsPriėmimas #PsichologinėSveikata #AutentiškasGyvenimas #PyktisKaipPokytis #BaimėIrAugimas #LiūdesioPrasmė #PažeidžiamumoStiprybė #ŽmogausUnikalumas #GyvenimoKelionė #SavęsSupratimas
Paruošta Tomas Kregždė
dėl HUMAN RACE SUPPORT