Galbūt girdėjote arba skaitėte terminą „panseksualus“ ir nesate tikri, pasimetę ir (arba) neaiškūs dėl tikslaus apibrėžimo. Arba jums gali kilti klausimas, kuo skiriasi panseksualumas nuo biseksualumo ir (arba) kuo panseksualumas ir poliseksualumas skiriasi vienas nuo kito. Kad ir kaip būtų, norint iš tikrųjų suprasti, ką iš tikrųjų reiškia panseksualumas, svarbu atidžiau pažvelgti į šią seksualinę orientaciją ir seksualinę tapatybę.
Ką Reiškia Žodis Panseksualus?
Paprasčiausia prasme panseksualumas reiškia, kad asmuo yra fiziškai, emociškai ir (arba) romantiškai traukiamas asmeniui, nepaisant šio kito asmens lytinės tapatybės ir (arba) seksualumo. Kitaip tariant, jus traukia visas asmuo ir jus traukia kažkas, neatsižvelgdami į tai, kaip šis asmuo identifikuojasi ir (arba) į jo lytį. Tiesą sakant, suskaidę žodį „panseksualus“, pastebėsite, kad „pan“ yra priešdėlis, kilęs iš graikų kalbos žodžio, reiškiančio „viskas“. Be to, daugelis panseksualių žmonių sako, kad juos traukia žmogaus dvasia ar siela – nėra jokių ribų ar apribojimų, kas patraukia jų dėmesį.
Kuo Panseksualumas skiriasi nuo biseksualumo?
Nors šiuo klausimu diskutuojama, buvo sakoma, kad biseksualumas yra platesnis terminas, apibūdinantis žmones, kuriuos fiziškai, emociškai ir (arba) romantiškai traukia tiek vyrai, tiek moterys. O kai dar atidžiau pažvelgsite į žodį „biseksualumas“, suprasite, kad priešdėlis „bi“ kilęs iš graikų kalbos žodžio, reiškiančio „du“.
Turint tai omenyje, panseksualumas gali būti vertinamas kaip konkretesnis ir išsamesnis terminas, leidžiantis kitiems dar daugiau sužinoti apie asmens seksualinę tapatybę. Visų pirma, panseksualus traukia ne tik vyrai ir moterys, bet ir kitos seksualinės bei lytinės tapatybės žmonės. Pavyzdžiui, panseksualą gali patraukti asmuo, kuris gali identifikuotis kaip transseksualas arba interseksualas.
Tačiau svarbu nepamiršti, kad biseksualus asmuo nebūtinai turi seksualinį, emocinį ir (arba) dvasinį potraukį kitam asmeniui. Tiesą sakant, būtent dėl šios priežasties sakoma, kad panseksualumas patenka į biseksualumo skėtį. Įdomu tai, kad yra žmonių, kurie vartoja terminą „biseksualus“ vien todėl, kad tai yra deskriptorius, kuris tam tikruose sluoksniuose yra geriau žinomas ir suprantamas, tačiau šie žmonės jokiu būdu nėra apriboti savo patrauklumu.
Kuo Panseksualumas skiriasi nuo poliseksualumo?
Jei jums įdomu, kuo skiriasi panseksualumas ir poliseksualumas, pravartu dar kartą atidžiau pažvelgti į priešdėlius. Ir nors žinote, kad „pan“ reiškia „visi“, turėtumėte pastebėti, kad „poli“ taip pat kilęs iš graikų, o tai reiškia „daug“. Kitaip tariant, pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų yra tas, kad poliseksualus domina ir traukia daugelis lyčių, bet nebūtinai visos.
Ką reiškia terminas „skystis“?
Kai nori sužinoti daugiau apie panseksualumą, neretai tenka susidurti su žodžiu „skystis“. Svarbu tai, kad tie, kurie identifikuojasi kaip skysti, traukia kitus žmones, kurie laikui bėgant gali keistis ir svyruoti. Pavyzdžiui, vaikystėje žmogus gali traukti vyrus, bet vėliau pastebėti, kad jį traukia moterys. Žodžiu, žmogaus seksualinė orientacija gali pereiti ir vystytis visą gyvenimą. Be to, tuos, kurie turi sklandų seksualumą, viena lytis gali traukti labiau nei kita, tačiau jie tikrai nėra ribojami jokia prasme. Taip pat įdomu pastebėti, kad seksualumo apibūdinimas kaip sklandus laikomas šiuolaikiškesniu terminu.
Ką reiškia heteroflexible?
Atidžiau pažvelgę į panseksualumą ir jo reikšmę, taip pat galite pamatyti terminą „heterolankstus“. Tiksliau, šis deskriptorius leidžia žmonėms detalizuoti ir apibūdinti savo potraukį kitiems. Iš esmės heterolankstūs žmonės daugiausia romantiškai, emocingai ir (arba) fiziškai traukia kitus priešingos lyties atstovus, tačiau jie taip pat turi minimalų potraukį tai pačiai lyčiai.
Ką reiškia homoflexible?
Turint tai omenyje, terminas „homoflexible“ vartojamas apibūdinti žmones, kuriuos pirmiausia seksualiai, emociškai ir romantiškai traukia tos pačios lyties atstovai, tačiau vis tiek jaučia potraukį priešingai lyčiai.
Paruošta: Tomas Kregždė
HUMAN RACE SUPPORT