Kuo skiriasi biseksualumas ir panseksualumas?
Norint suprasti seksualinės ir lytinės tapatybės spektrą , labai svarbu žinoti terminus, kuriais žmonės apibūdina save ir savo pomėgius. Du pripažinti terminai, biseksualumas ir panseksualumas (taip pat vadinamas visaseksualumu ), apibūdina romantišką arba seksualinį potraukį daugiau nei vienai lyčiai.
Tačiau yra konkretesnių skirtumų tarp šių dviejų terminų, susijusių su to, kuri lytis žmogų traukia ir koks potraukis gali būti susijęs.
Šiame straipsnyje aptariami jų apibrėžimai, panašumai ir skirtumai.
Kas yra Panseksualumas?
Būti panseksualiu arba susitapatinti su panseksualumu reiškia, kad jūsų seksualiniai, emociniai ar romantiški potraukiai nėra išskirtiniai vienos konkrečios lyties, lyties ar lytinės tapatybės žmonėms. Priešdėlis „pan-“ graikiškai reiškia „visi“. Tačiau nuoroda į visus nereiškia, kad visi. Atvirkščiai, tai reiškia platesnį traukos spektrą.
Kas yra biseksualumas?
Pripažinimas biseksualu reiškia, kad galite jausti seksualinį, emocinį ar romantišką potraukį arba elgtis pagal tą potraukį daugiau nei vienos lyties ar lyties žmonėms. Priešdėlis „bi-“ reiškia arba/arba, bet šiuo atveju konkrečiai nereiškia priešingybių.
Kuo skiriasi panseksualumas ir biseksualumas?
Abi seksualinės orientacijos patiria potraukį daugiau nei vienai lyčiai, lytinei tapatybei ar seksui. Tačiau žmonės, kurie identifikuojasi kaip panseksualūs, vienodai traukia bet kurią lytį, lytinę tapatybę ar lytį, o biseksualūs asmenys gali teikti pirmenybę kai kurioms lytims, o ne kitoms.
Žmonės, kurie prisipažįsta kaip biseksualūs, gali jausti potraukį tos pačios lyties ar lyties žmonėms. Taip pat gali būti, kad juos traukia žmonės, kurių lytis ar lytis skiriasi nuo jų pačių. Bet kuriuo atveju asmuo, kuris identifikuojasi kaip biseksualus, gali turėti daugiau potraukio ar patirties tam tikrai lyčiai ar lyčiai.
Pavyzdžiui, asmenį, kuris identifikuojasi kaip biseksualią moterį, pirmiausia seksualiai gali traukti kitos moterys, o didžioji jų seksualinė patirtis gali būti susijusi su kitomis moterimis. Tačiau kartais jie gali būti romantiškai ar seksualiai traukiami prie lyčių skirtingų žmonių.
Dažnos klaidingos nuomonės apie biseksualumą ir panseksualumą
Yra daug klaidingų nuomonių apie abi seksualines orientacijas. Tačiau yra keletas dalykų, kurie sutampa, pavyzdžiui, biseksualumas ir panseksualumas:
- Mada arba fazė : kai kurie žmonės mano, kad ši seksualinė orientacija yra tik atspirties taškas, norint kada nors ateityje identifikuotis kaip gėjus. Seksualinis potraukis gali išlikti toks pat visą gyvenimą arba pasikeisti. Jei jis pasikeičia, tai ne dėl ankstesnio susitapatinimo su tam tikra seksualine orientacija.
- Ta pati orientacija : susitapatinimas su tam tikra seksualine orientacija yra unikalus ir būdingas kiekvienam asmeniui. Kai kurie žmonės gali juos naudoti pakaitomis, atsižvelgiant į kai kuriuos sutapimus, o kiti interpretuos ir identifikuos skirtingai.
- Kverfobija : kai kurie mano, kad žmonės, kurie save laiko biseksualais ar panseksualais, gali bijoti tapti gėjais arba tapatybe, kuri nėra labiau susijusi su heteroseksualumu ar tiesumu. Tačiau šios tapatybės yra specifinės ir apibūdinančios to asmens trauką.
- Susijęs su pasileidimu : šią klaidingą nuomonę skatina mintis, kad biseksualų ar panseksualų asmenį traukia visi, su kuriais susiduria. Taip nėra. Šios orientacijos apima platesnę potencialių žmonių, kuriuos galima patraukti, įvairovę, tačiau tai nereiškia, kad juos traukia kas nors ar visi. Jie gali pasirinkti būti su vienu partneriu ar daugybe partnerių vienu metu, kaip ir bet kas kitas.
Seksualinė orientacija prieš romantišką orientaciją
Yra daug būdų, kaip žmones galima patraukti vienas prie kito (daugiau nei čia galima išvardyti). Kai kurie žmonės taip pat gali rasti savo seksualinio ar romantiško potraukio modelį, kuris gali būti orientuotas.
Be to, jei asmuo identifikuojasi kaip biseksualus, panseksualus ar kitos orientacijos, tai nebūtinai nuspės ar apibrėžs jo elgesį.
Seksualumo rūšys
Seksualumo tipai dažnai apibūdinami pagal seksualinį potraukį ir tai, kam paprastai seksualiai traukiate. Nors tai nėra baigtinis sąrašas, kai kurios seksualumo rūšys apima:
- Aseksualus : neturi seksualinio potraukio
- Heteroseksualas : traukia priešingos lyties žmones
- Homoseksualas (pavyzdžiui, gėjus ar lesbietė): pirmiausia traukia tos pačios lyties žmonės (nors šis terminas yra kliniškai įsišaknijęs, jis gali būti įžeidžiantis, atsižvelgiant į tai, kas jį vartoja ir kaip).
- Biseksualus : seksualiai traukia daugiau nei viena lytis
- Panseksualus : seksualiai traukia visų lyčių žmonės (bet ne visi).
Žmonės, kurie nėra tikri, kam juos seksualiai traukia, gali identifikuotis kaip klausinėjantys .
Romantinių orientacijų tipai
Panašiai kaip seksualumo tipai, skirtingos romantiškos orientacijos apima tai, kas jus romantiškai traukia ir kam paprastai jaučiate romantišką potraukį.
Romantiškos pramogos yra šios:
- Biromantikas : dviejų ar daugiau lyčių
- Heteroromantikas : priešinga lytis
- Homoromantikas : tos pačios lyties
- Panromantikas : visų lyčių žmonės
- Poliromantika: kelios lytys, bet nebūtinai kiekviena lytis
- Aromantiškas : trūksta romantiško potraukio bet kuriai lyčiai
Nors seksualinis potraukis ir romantiška orientacija dažnai sutampa, jie gali būti ne visiems.
Kaip sužinoti, ar aš esu Bi, Pan ar dar kažkas?
Nustatyti, kas jus traukia ir kaip gali nutikti su tiesiogine patirtimi ar be jos. Tyrimai parodė, kad pagrindiniai potraukiai, patirti suaugus, dažnai atsiranda vėlyvoje vaikystėje ir ankstyvoje paauglystėje. Laikui bėgant patrauklumas taip pat gali keistis.
Nereikia turėti ankstesnės patirties, kad galėtumėte nustatyti, ar turite tam tikrą seksualinę ar romantišką orientaciją. Tačiau kai kuriems patirtis gali padėti formuoti tapatybę.
Iššūkį gali sukelti stigma ir diskriminacija, susijusi su seksualinės tapatybės, kuri nėra heteroseksuali, atpažinimas ar išaiškinimas (potraukis priešingos lyties ar lyties žmonėms). Dėl to daugelis žmonių atidėlioja tapatybę, su kuria jie labiausiai lygiuojasi.
Santrauka
Nors ir panašus, biseksualus ir panseksualus nėra ta pati tapatybė. Abi seksualinės orientacijos apibūdina žmones, kuriuos emociškai, seksualiai ar romantiškai traukia daugiau nei vienos lyties žmonės. Tačiau pagrindinis skirtumas yra tas, kad žmones, kurie laikosi panseksualiais, traukia kiekviena lytis, o biseksualius žmones traukia daugiau nei viena lytis.
Yra daug klaidingų nuomonių apie abi seksualines tapatybes. Nors kai kuriems seksualinė orientacija ir romantiškas potraukis gali sutapti, tai ne visada. Tikroji patirtis nėra būtina seksualinei orientacijai ar tapatybei nustatyti. Tačiau kai kuriems patirtis padeda formuoti tapatybę.
Paruošta: Tomas Kregždė
HUMAN RACE SUPPORT