5 mitai ir faktai apie panseksualumą
Panseksualumo idėja yra naujesnė nei kai kurie kiti seksualinės orientacijos terminai, tačiau tai būtina unikalios ir svarbios patirties etiketė, kuri nuo pat pradžių buvo žmogaus egzistencijos dalis.
Kas yra panseksualumas?
Panseksualumas, pagrįstas graikų priešdėliu „pan“, reiškiančiu „visi“, yra seksualinis ir (arba) romantiškas potraukis žmonėms, nepaisant jų lytinės tapatybės.
Kitaip tariant, panseksualai nemano, kad kitų lytis ar lytinė išraiška yra svarbi jų potraukiui. Kai kurie žmonės vartoja žodį „aklas“, kad apibūdintų save ir savo seksualinį skonį. Tai dažnai gali būti painiojama su biseksualumu, tačiau jie nėra tapatūs – panseksualumas turi savitą filosofiją.
Panagrinėkime kai kuriuos faktus ir mitus apie panseksualumą.
1 mitas: Panseksualumas nėra tikras.
Panseksualumas, kaip ir biseksualumas, dažnai sulaukia kritikos kaip ne tokios „tikrosios“ orientacijos nei heteroseksualumas ar homoseksualumas, bet dažnai netgi mažiau priimtinas nei biseksualumas. Daugelis žmonių mano, kad biseksualai ir panseksualai turi „pasirinkti pusę“ arba kad jie yra neryžtingi, kai beveik visada taip nėra. Nors kai kurie biseksualai ir panseksualai gali pastebėti, kad vėliau prisipažįsta kaip heteroseksualūs arba homoseksualūs, dauguma ir toliau identifikuojasi kaip biseksualūs ir panseksualūs asmenys visą savo gyvenimą.
Faktas: Panseksualai mano, kad jų unikali seksualinė orientacija yra svarbi jų tapatybės dalis.
Panseksualūs žmonės dažnai sako, kad jų seksualinė orientacija yra mąstymo apie seksualumą būdas, kuris yra atitrūkęs nuo tradicinių idėjų, todėl jie dažnai nustumiami į šalį ir sumažinami iki minimumo.
Panseksualumas tampa plačiai priimta orientacija ir patirtimi. Yra net keletas žymių įžymybių, kurios viešai laikosi panseksualių asmenų, tarp jų dainininkės Miley Cyrus, Janelle Monae, Brendanas Urie ir Angelas Haze bei Teksaso įstatymų leidėja Mary Gonzalez.
2 mitas: Panseksualumas ir biseksualumas yra tas pats.
Biseksualas (kaip konkrečiau apibūdinsime kitame skyriuje) yra tas, kurio patrauklumas neapsiriboja viena lytimi. Tačiau jie paprastai neapibūdina, kad yra „aklas lyties atžvilgiu“, kaip tai daro panseksualai.
Faktas: yra daug priežasčių, kodėl kas nors gali nuspręsti save laikyti panseksualu, o ne biseksualu.
Biseksualai ir panseksualai gali būti traukiami tų pačių žmonių, tačiau jie atspindi unikalią seksualumo patirtį. Paprasčiau tariant, kito asmens lytis įtakoja biseksualų seksualumo patirtį, o panseksualų – ne.
3 mitas: Panseksualai yra vieninteliai žmonės, kuriuos traukia ne dvejetainiai asmenys.
Tai iš tikrųjų yra karštai diskutuojama LGBTQ bendruomenės žmonių problema.
Tiems, kurie galbūt nėra susipažinę su LGBTQ terminologija, ne dvejetainiai asmenys yra žmonės, kurie identifikuojasi už dviejų tradicinių vyrų ar moterų pasirinkimų. Jie gali patirti save kaip visų lyčių, be lyties, trečiosios lyties ar bet kurio iš daugybės kitų pasirinkimų. Ne visi transseksualūs žmonės yra ne dvejetainiai; daugelis translyčių žmonių mano, kad pavadinimas „vyras“ arba „moteris“ jiems tinka puikiai.
Faktas: Biseksualus ir panseksualus gali traukti bet kokios lyties žmonės.
Nors kai kurie kritikuoja biseksualumą dėl to, kad jis neapima ne dvejetainių žmonių, biseksualai pasisakė teigdami, kad „bi“ šiuo atveju reiškia „tiek tą patį, tiek skirtingą“, todėl jų orientacija apima potraukį ne dvejetainiams žmonėms. Jų orientacija buvo pavadinta laikotarpiu, kai žmonės mažiau išmanė ir priėmė transseksualų patirtį ir galėjo atspindėti pasenusias idėjas apie lytį, tačiau tai nereiškia, kad jų asmeniniai įsitikinimai ir potraukio modeliai nepasikeitė atsižvelgiant į laiką.
Maždaug 25 % transseksualių žmonių (įskaitant ne dvejetainius asmenis) laikosi biseksualiais, todėl matome, kad daugelis translyčių žmonių sutinka, kad biseksualumas yra įtraukus.
4 mitas: Panseksualūs žmonės negali būti laimingi monogamiškuose santykiuose.
Tai dar vienas mitas, kurį panseksualumas dalijasi su biseksualumu. Daugelis mano, kad biseksualai ir panseksualai negali būti laimingi monogaminiuose santykiuose, nes jiems reikia seksualinės patirties su įvairių lyčių žmonėmis.
Faktas: Panseksualūs žmonės gali būti monogamiški arba poliamoriški.
Taip nėra – kai kurie biseksualūs ir panseksualūs žmonės pasirenka būti poliamoriški, tačiau daugelis yra visiškai patenkinti savo monogaminiais santykiais. Nors biseksualūs ir panseksualūs žmonės gali būti traukiami įvairių žmonių, tai nereiškia, kad jie visada turi užsiimti seksualine veikla su visais jais.
Šis mitas yra toks pat juokingas, kaip teiginys, kad tiesi moteris negali būti patenkinta monogamija, nes jai reikia seksualinės patirties su visais skirtingais vyrais, kuriems ji gali pajusti potraukį.
Nesijaudinkite – jei jūsų monogamiškas partneris yra panseksualus, jis neturi didesnės apgaudinėjimo tikimybės.
5 mitas: Panseksualūs žmonės yra palaidi ir neturi standartų.
Nors priešdėlis „pan“ reiškia „visi“, tai yra paplitęs mitas, kad panseksualūs žmonės yra pasileidę ir mylėsis su bet kuo, ką sutiks.
Faktas: Panseksualūs žmonės mano, kad kažkieno lytinė tapatybė nėra svarbi jų potraukiui ar jo trūkumui.
Kaip apibrėžėme aukščiau, panseksualūs žmonės savo seksualinę orientaciją apibūdina kaip patirtį, kai neatsižvelgiama į kieno nors lytį – tai viskas. Tai nereiškia, kad panseksualius žmones traukia visi ir bet kas.
Šios seksualinės orientacijos žmonės, kaip ir visi kiti, turi savo potraukio tipus ir tendencijas.
Kaip sužinoti, ar aš panseksualus?
Galų gale tik jūs galite nuspręsti dėl savo seksualinės orientacijos. Nors visada gerai išgirsti apie kitų patirtį ir pasikalbėti apie savo, prieš priimdamas bet kokį sprendimą, jūs esate vienintelis asmuo, galintis padaryti išvadą apie savo orientaciją. (Taip pat galite laisvai niekada nepadaryti jokios išvados.)
Be to, daugelis žmonių, kurie prisipažįsta kaip panseksualūs, pradeda identifikuotis kaip biseksualūs, nes juos taip pat traukia vyrai, moterys ir kitos lytys, o biseksualumas yra dažniau vartojamas terminas. Tačiau jie mano, kad lytis neturi jokios reikšmės nustatant, kaip jie ką nors traukia, todėl jie pradeda labiau tapatintis su panseksualumu.
Atsiminkite, kad visada gerai pakeisti savo tapatybę, nepaisant to, kurioje gyvenimo vietoje esate ar kam išėjote!
Jei įtariate, kad esate panseksualus ar kito tipo LGBTQ, gali būti labai naudinga šiandien susitarti su terapeutu, kuris padėtų išsiaiškinti jūsų jausmus ir nuspręsti, ar panseksualumas yra žodis, su kuriuo galite susitapatinti.
Paruošė Tomas KregždėHUMAN RACE SUPPORT