Aseksualumas: neteisingai suprasta seksualinė orientacija

Beveik visi žino skirtumą tarp heteroseksualumo ir homoseksualumo, dauguma žmonių taip pat žino apie biseksualumą . Kai kurie iš naujausių žmonių yra girdėję apie panseksualumą. Bet ar girdėjote apie penktąją seksualinę orientaciją? Tas, kuris reiškia, kad kažkas visai nejaučia seksualinio potraukio?
Seksualinio potraukio trūkumas tapo žinomas kaip „aseksualumas“ ir buvo pripažintas tik maždaug dešimtmetį keistuose sluoksniuose. Nepaisant šio delsimo, tai nėra reta būklė – daugelis tyrinėtojų mano, kad aseksualumo paplitimas yra maždaug 1% gyventojų arba apie 70 milijonų žmonių. Savo knygoje Understanding Asexuality autorius Bogaertas patvirtina, kad tai yra didesnis suaugusiųjų procentas.
Taigi, kas tiksliai yra aseksualumas? O ką reiškia būti aseksualiu?
Kas yra aseksualumas?
Aseksualumas yra seksualinė orientacija arba jos trūkumas. Iš esmės aseksualūs žmonės niekam netraukia seksualiai .
Knygoje „Nematoma orientacija“ autorė Julie Sondra Decker apibrėžia, kas yra aseksualumas, atsveria klaidingus įsitikinimus ir įtraukia aseksualių žmonių patirtį jiems keliaujant per labai seksualizuotą pasaulį.
Norėdami išsiaiškinti kai kuriuos dažniausiai pasitaikančius klaidingus įsitikinimus, aseksualumas nėra :
- mažas lytinis potraukis. Aseksualūs žmonės gali turėti lytinio potraukio arba jo neturėti, o kai kurie aseksualūs žmonės masturbuojasi ir (arba) aktyviai gyvena seksualinį gyvenimą. Aseksualumas neturi nieko bendra su kieno nors libido ir iš tikrųjų yra susijęs su jų potraukiu kitiems žmonėms.
- nesugebėjimas susijaudinti ar patirti orgazmą. Aseksualumas nėra medicininė problema ir jo nereikia gydyti.
- nesugebėjimas patirti romantikos. Nors kai kurie aseksualūs žmonės taip pat netrokšta romantiškų santykių, daugelis nori ir (arba) turi sėkmingų, laimingų romantiškų santykių.
- sekso atstūmimas. Kai kuriuos aseksualius žmones seksas atstumia, bet tiek pat – ne.
- naivumas, nebrandumas ar nekaltybė. Žmonės nėra aseksualūs dėl nepatyrimo.
- traumos rezultatas. Aseksualumas yra orientacija, kaip ir bet kuri kita, ir įvardinti ją kaip užpuolimo ar prievartos rezultatą nėra tiksli. Net jei kas nors aseksualus yra patyręs seksualinių ir (arba) tarpasmeninių traumų, tai nereiškia, kad tai yra jo aseksualumo priežastis. Panašiai aseksualumas nėra nerimo dėl sekso rezultatas.
- celibato poreikis. Celibatas yra sąmoningas pasirinkimas susilaikyti nuo sekso dėl įvairių religinių ar asmeninių priežasčių, tačiau celibato pasirinkimas nereiškia, kad esate aseksualus. Celibato gyvenantys žmonės dažnai vis dar jaučia seksualinį potraukį ir turi seksualinį potraukį.
- noras niekada neturėti vaikų. Daugelis aseksualių žmonių kuria laimingas šeimas, kuriose augina vaikus, nesvarbu, ar tie vaikai su jais biologiškai susiję, ar ne.
- apskritai trūksta šiltų jausmų. Aseksualūs žmonės vis dar yra žmonės ir patiria meilę, meilę ir visas kitas emocijas.
- iš prigimties yra problema. Dauguma aseksualių žmonių puikiai orientuojasi ir nenori skirtis. Kai iškyla problemų, jos dažniausiai kyla dėl kultūros, kuri nesupranta problemos.
Aseksualumas galiausiai yra bendras terminas. Pavyzdžiui, vienas aseksualumo tipas, vadinamas „deseksualumu“, yra seksualinio potraukio stoka visiems, su kuriais asmuo nėra labai emociškai artimas. Juos gali traukti sutuoktinis arba ilgalaikis partneris (-iai), bet beveik niekas kitas. Taip pat yra „pilkasis aseksualumas“, kai kas nors nėra visiškai aseksualus, bet vis tiek labai retai kam nors jaučiasi seksualiai potraukis.
Kaip sužinoti, ar esate aseksualus?
Aseksualumas yra ypač sunkiai atpažįstama orientacija, nes pats seksualinio potraukio apibrėžimas yra toks miglotas ir neaiškus.
Galų gale, jūs esate vienintelis asmuo, galintis nuspręsti, kokia yra jūsų seksualinė orientacija, nes ji kiekvienam žmogui skirtinga ir unikali. Net ir apsisprendus dėl vieno, ši etiketė visada gali pasikeisti augant.
Tačiau žmonės, kurie abejoja savo seksualine orientacija, priimdami sprendimą dažnai vertina kitų patirtį, todėl čia yra keletas požymių, kad galite būti aseksualus:
- matai ką nors, kas patraukia tavo akį, tavo mintys dažniausiai nekrypsta į seksą
- jums atrodo, kad tam tikri žmonės yra mieli ar gražūs, bet nelabai seksualūs ar karšti
- nuogi kūnai paprastai nesukelia susijaudinimo
- nedažnai fantazuojate apie seksą
- Kai žiūrite pornografiją, jaučiatės kaip antropologas, studijuojantis nepažįstamą kultūrą
- manote, kad statistika, kad žmonės galvoja apie seksą kas tris sekundes, skamba nepagrįstai aukštai
- tai, kaip kiti žmonės kalba apie seksą, tau atrodo perdėtai
- užmezgate tarpasmeninius ir (arba) romantiškus ryšius ir labai mažai arba visai nenorite mylėtis su kitu asmeniu
- kitu atveju seksualinį potraukį jaučiate tik emociškai artimiems draugams/partneriams ir jokio įžymybėms ar nepažįstamiems žmonėms
- jums išvis sunku nustatyti savo seksualinę orientaciją
- užsiimate seksualine veikla tik tam, kad įtiktumėte savo partneriui arba dėl to, kad jaučiate, kad to tikimasi
- seksas tiesiog nėra svarbus jūsų gyvenimo akcentas, todėl verčiau kalbėkitės ar glauskitės
Jei manote, kad galite būti aseksualus, vienas dalykas, kurį galite padaryti, tai susitarti dėl susitikimo su terapeutu . Išsiaiškinti savo seksualinę orientaciją gali būti stresas ir painu, o terapeutas gali padėti. Jūs neprivalote to daryti vienam!
Kada turėtumėte pasakyti potencialiam partneriui, kad esate aseksualus?
Kaip ir visi sprendimai dėl seksualinės orientacijos, tai priklauso nuo jūsų. Kai kurie žmonės tai atskleidžia per pirmąjį pasimatymą, o kiti laukia, kol jis taps aktualesnis. Nors sąžiningumas paprastai yra geriausia santykių politika, atskleidimas yra susijęs su jūsų patogumu.
Ką daryti su seksu, jei mano partneris yra aseksualus, o aš ne?
Yra keletas variantų, kai kalbama apie partnerystę, kurioje vienas asmuo yra aseksualus. Štai keletas bendrų bendradarbiavimo susitarimų:
- Neaseksualus žmogus neprieštarauja, todėl jie tiesiog neturi lytinių santykių. Tai gali būti lengviau neseksualiems asmenims, turintiems mažą lytinį potraukį.
- Aseksualus asmuo neprieštarauja, todėl jie užsiima seksu. Tai gali būti arba ne rečiau nei su kitomis poromis.
- Jūs abipusiai sutinkate būti poliamoriški arba užmegzti atvirus santykius . Tai reiškia, kad jūs abu galite ieškoti kitų partnerių seksui ar romantikai, o neseksualus asmuo gali įgyvendinti savo seksualinius troškimus.
Jei manote, kad esate aseksualus, jums gali būti sunku nustatyti savo orientaciją ir susitaikyti su kitų nuomone, tačiau tiksliai pažinti save visada verta.
Jei abejojate, kreipkitės į terapeutą. Nėra gėda kreiptis pagalbos.
Paramos tėvams grupė
Sužinoję, kad jų vaikas yra LGBT*, tėvai dažnai pasijunta esantys vieni ir izoliuoti, jiems atrodo, kad neturi su kuo pasikalbėti, nes daugiau niekas nėra patyręs to, ką jie išgyvena. Ištrūkti iš izoliacijos gali padėti pokalbis su kitais LGBT* vaikų turinčiais tėvais. Asociacijos „In corpore“ bei Įvairovės ir edukacijos namų iniciatyva nuo pernai metų Vilniuje reguliariai susitinka grupė, kurioje padedant profesionaliam psichologui tėvai gali išsipasakoti, pasidalinti išgyvenimais arba daugiau sužinoti apie lyties tapatybę ir seksualinę orientaciją (daugiau informacijos apie grupę: ivairiseima.lt/tevams).
Informacijos trūkumas taip pat gali būti didelė problema tėvams, norintiems suprasti, ką reiškia jų vaiko homoseksualumas arba translytiškumas. Portalas „Išgirsti“, kitas Asociacijos „In corpore“ projektas, sistemingai pateikia informaciją, kuri gali praversti siekiantiems geriau suprasti, kas yra LGBT* ir su kokiais iššūkiais šie žmonės gali susidurti: kas yra lyties tapatybė ir seksualinė orientacija, ką reiškia raidės santrumpoje „LGBT*“ ir kuo skiriasi už kiekvienos iš jų besislepianti tapatybė. Trys portalo dalys skirtos jauniems LGBT* žmonėms, jų artimiesiems bei draugams ir emocinės paramos teikėjams.
Paruošė Tomas Kregždė
HUMAN RACE SUPPORT