6 LGBTQIA+ pasirodymo etapai
Nesvarbu, ar geriau, ar blogiau, kaip LGBTQIA (lesbietė, gėjus, biseksualas, transseksualas, keistuolis, interseksualus ar aseksualus) asmuo, išėjimo procesas trunka visą gyvenimą. Savo nenormacinės seksualinės orientacijos ir (arba) lytinės tapatybės atpažinimas, priėmimas ir išreiškimas yra jums ypatingų vystymosi etapų serija.
Deja, heteroseksualumas (cisgender reiškia, kad jūsų asmeninės tapatybės jausmas ir lytis atitinka jūsų gimimo lytį) yra numatytasis visame pasaulyje, todėl turėsite pakartotinai bendrauti su įvairiais žmonėmis – kol nepasikeis mūsų kultūra.
Vis dėlto viskas nėra blogai – kaip LGBTQI asmuo, jūs turite unikalią patirtį, nes nuolat tyrinėjate ir iš naujo apibrėžiate savo seksualinę orientaciją ir (arba) lytinę tapatybę, o tai lemia aukštesnį savimonės ir asmeninio įsitraukimo lygį nei daugelis žmonių. kada nors pasiekti.
Cass tapatybės modelį pirmą kartą paskelbė Vivian Cass 1979 m. ir iki šiol jis naudojamas apibūdinant bendrus gėjų išėjimo etapus. Vėliau tai buvo pakartota Ritter ir Tendrip 2002 m . patvirtinamosios psichoterapijos su lesbietėmis ir gėjais vadove.
Nors pradinėje teorijoje pagrindinis dėmesys skiriamas monoseksualiems, cisseksualiems keistuoliams, šis procesas taikomas visiems LGBTQI žmonėms, kurie ateina į homofobišką ir transfobišką visuomenę. Šis modelis gali padėti suprasti, kur esate išleidimo procese ir kur turite eiti toliau.
Pastaba: išėjimo etapai nėra linijiniai ir ne visada vyksta ta pačia tvarka. Iš pirmo etapo į antrą, į trečią ir pan. Galite laikinai praleisti etapus arba nusileisti į tą patį du kartus. Kiekvieno išėjimo procesas yra unikalus, todėl nesijaudinkite, jei jūsų kelionė atrodo šiek tiek kitaip nei aprašyta čia. Visos gėjų patirtys galioja!
Štai trumpa 6 išleidimo etapų santrauka:
1 etapas: tapatybės painiava
Šis etapas nėra labai įdomus, tačiau beveik kiekvienas LGBTQI asmuo jį išgyvena siekdamas atskleisti savo tikrąjį save. Galite pastebėti, kad tai gali trukti ilgus metus arba tik trumpą laiką, bet beveik visada apima jausmas, kad esate atskirtas ir skiriasi nuo kitų.
Kai kurios įprastos mintys, kurias galite turėti šiame etape, yra šios:
- Kas aš esu?
- ko aš noriu?
- Kodėl aš skiriuosi nuo aplinkinių žmonių?
- Kodėl aš negaliu tilpti?
Kai kurie žmonės šiame etape pradeda individualią psichoterapiją , siekdami išsiaiškinti, ką reiškia painiava.
Pavyzdžiui, translytė moteris Cassie buvo tokioje stadijoje, kai buvo vaikas ir negalėjo suprasti, kaip žaisti su kitais berniukais be erzinimo. Ji tiksliai nežinojo kodėl, bet tiesiog negalėjo sėkmingai naršyti vyriškose socialinėse erdvėse. Ji nėra informuota apie transseksualų tapatybę , todėl negalėjo sau priskirti šios etiketės, bet kažkas, kas susiję su buvimu berniuku, jai tiesiog netiko.
2 etapas: tapatybės palyginimas
Tai yra „derėjimosi“ arba „racionalizavimo“ etapas. Galbūt tam tikru lygmeniu prisipažinote sau, kad jaučiate potraukį tai pačiai lyčiai ir (arba) lyties neatitinkančius jausmus, tačiau nenorite prisiimti tam tikros etiketės.
Kai kurios įprastos mintys, kurias galite turėti šiame etape, yra šios:
- gal aš gėjus, o gal aš biseksualus
- gal šis jausmas tik laikinas
- gal aš pasimetusi dėl savo seksualumo
- gal man reikia pamiršti visą tai
- galbūt šis tos pačios lyties potraukis yra ypatingas atvejis ir niekada nepasikartos.
- ar aš viena išgyvenu tai?
- Aš niekur nepriklausau
Jonas, išgyveno šį etapą, kai per televiziją išgirdo apie gėjus ir suprato, kad galbūt tą etiketę jam galima priklijuoti. Jis daug laiko praleido „bandydamas“ įvairius žodžius ir vaizdus savo galvoje ir galvodamas apie galimybes. Ar jis tikrai buvo gėjus? O gal jis buvo biseksualus? O gal tai buvo tik fazė, iš kurios jis išaugs?
3 etapas: tapatybės tolerancija
Šiame etape jūs preliminariai priėmėte etiketę (pvz., gėjus, lesbietė, bi, keistuolis) ir jaučiatės tolerantiški, bet ne visiškai priimate savo gėjų tapatybę.
Kai esate šiame etape, paprastai ieškosite kitų gėjų, su kuriais galėtumėte susisiekti, nes jausmas, kad nesate panašus į heteroseksualius ir (arba) cisseksualius žmones, tapo stipresnis ir sunkiau paneigiamas.
Šiame etape ypač svarbu užmegzti konstruktyvius ryšius su kitais gėjais ir keistais žmonėmis, nes tai ugdys jūsų teigiamą savęs jausmą ir daugiau komforto įsipareigojus tam tikrai etiketei.
Šiame etape Jonelle pradėjo lankytis vietinėse lesbiečių paramos grupėse ir susirasti draugų lesbiečių pažinčių svetainėse. Kartais ji fantazuoja apie seksualiai intymius ir emociškai artimus santykius su kita moterimi, tačiau kol kas nelabai jaučiasi dėl lesbietės tapatybės.
4 etapas: tapatybės priėmimas
Šiame etape dažnai užmezgate tvirtą draugystę su kitais LGBTQI žmonėmis, todėl į savo seksualinę orientaciją ir (arba) lytinę tapatybę žiūrite labiau.
Kai esate šiame etape, jums nebereikia galvoti „kas aš esu? arba "kur aš priklausau?" nes į šiuos klausimus atsakė jūsų šiltas priėmimas į gėjų bendruomenę.
Gali būti, kad kai kuriose situacijose ir toliau apsimesite heteroseksualu ir cislytimi ir meluosite arba vengsite temos su šeimos nariais ir draugais, kurie gali nepriimti. Tačiau su artimais cislyčiais/heteroseksualiais draugais, kurie, jūsų žiniomis, bus gerai, galite nuspręsti išeiti.
Maksas, kuris save laiko biseksualu, užmezgė gerą draugystę su kitais biseksualiais žmonėmis, kurie yra skirtinguose išėjimo proceso etapuose. Jis pradeda jaustis savimi šalia savo naujų draugų ir daugiau stengiasi išreikšti save, kai yra jų kompanijoje. Jis nedirba ar nedirba su šeima, bet laukia laiko, kai galės būti nuoširdesnis kasdieniame gyvenime.
5 etapas: pasididžiavimas tapatybe
Šis etapas apima tam tikrus dviprasmiškus jausmus, kurie nėra tokie stiprūs kai kuriose kitose fazėse.
Šiame etape galite pasinerti į gėjų ir queer subkultūrą ir vartoti LGBTQI kūrėjų literatūrą, meną ir kitas žiniasklaidos priemones. Taip pat įprasta, kad šiame etape žmonės užmezga ilgalaikius gėjų santykius .
Galite suvokti didžiulę prarają tarp pasididžiavimo savo tapatybe ir homofobijos bei transfobijos visoje visuomenėje. Nors anksčiau buvote atstumtas atskirų asmenų, dabar jaučiatės atstumtas visos jų kultūros.
Šiuo metu galite jausti daug pykčio ir prarasti bet kokį tikėjimą tradicinėmis cislyčių heteroseksualiomis institucijomis, tokiomis kaip santuoka ir lyčių vaidmenys.
Kartais dėl šio ypatingo pykčio ir pasididžiavimo jūs tapsite atviru aktyvistu dėl jums rūpimų priežasčių, nesvarbu, ar jos susijusios su jūsų LGBTQI tapatybe, ar ne.
Jonui buvo sunku išeiti pas tėvus. Laimei, jis galėjo sulaukti paramos iš vietinės LGBTQI jaunimo paramos tarnybos. Jis aistringai siekia padėti jauniems LGBTQI žmonėms gauti jiems reikalingą paramą, todėl dabar skiria savo laiką vietos jaunimo tarnybai ir kartu su šia organizacija žygiuoja kasmetinėse Sidnėjaus gėjų ir lesbiečių Užgavėnėse. Jis yra LGBTQI jaunimo gynėjas ir pasisako prieš homofobiją ir transfobiją, kad pasaulis taptų geresne vieta sau ir tokiems žmonėms kaip jis.
6 etapas: tapatybės sintezė
Pyktis, persmelkęs penktą etapą, šiek tiek atslūgo, ir dabar esate pasirengęs pripažinti, kad yra cislyčių heteroseksualų, kuriais galima pasitikėti, ir kad anksčiau jūsų laikytas mentalitetas „mes prieš juos“ nebūtinai buvo tikslus pasaulio vaizdas.
Šiame etape jūs integravote savo LGBTQI tapatybę į savo asmenybę kaip visumą ir nebejaučiate dviprasmiškumo dėl savo seksualinės orientacijos ir (arba) lytinės tapatybės.
Šiame etape Jonas mažiau domisi aktyvizmu ir labiau domisi gyventi savo gyvenimą tiksliai taip, kaip jam patinka. Jis išdidžiai pasirodo kaip gėjus visiems savo gyvenime, nes supranta, kad nors jo kultūra gali turėti žalingų įsitikinimų apie gėjus ir lesbietes, daugelis jį supančių draugų turi gerų ketinimų. Johnas jaučia didžiulį pasididžiavimą savo seksualine orientacija ir mano, kad tai yra esminis jo asmenybės aspektas.
Išvada
Cass modelis nėra privaloma kelionė, kurią būtinai išgyvena visi LGBTQI žmonės, tačiau jis gali padėti suprasti, kur esate išleidimo procese ir kuriame etape galite įstrigti.
Apsupę save teigiamais LGBTQI pavyzdžiais, laikui bėgant galite išsiugdyti didesnį pasididžiavimo jausmą, o tai gali sukelti daugiau laisvės, pasitikėjimo ir sėkmės jūsų gyvenime.
Paramos tėvams grupė
Sužinoję, kad jų vaikas yra LGBT*, tėvai dažnai pasijunta esantys vieni ir izoliuoti, jiems atrodo, kad neturi su kuo pasikalbėti, nes daugiau niekas nėra patyręs to, ką jie išgyvena. Ištrūkti iš izoliacijos gali padėti pokalbis su kitais LGBT* vaikų turinčiais tėvais. Asociacijos „In corpore“ bei Įvairovės ir edukacijos namų iniciatyva nuo pernai metų Vilniuje reguliariai susitinka grupė, kurioje padedant profesionaliam psichologui tėvai gali išsipasakoti, pasidalinti išgyvenimais arba daugiau sužinoti apie lyties tapatybę ir seksualinę orientaciją (daugiau informacijos apie grupę: ivairiseima.lt/tevams).
Informacijos trūkumas taip pat gali būti didelė problema tėvams, norintiems suprasti, ką reiškia jų vaiko homoseksualumas arba translytiškumas. Portalas „Išgirsti“, kitas Asociacijos „In corpore“ projektas, sistemingai pateikia informaciją, kuri gali praversti siekiantiems geriau suprasti, kas yra LGBT* ir su kokiais iššūkiais šie žmonės gali susidurti: kas yra lyties tapatybė ir seksualinė orientacija, ką reiškia raidės santrumpoje „LGBT*“ ir kuo skiriasi už kiekvienos iš jų besislepianti tapatybė. Trys portalo dalys skirtos jauniems LGBT* žmonėms, jų artimiesiems bei draugams ir emocinės paramos teikėjams.
Paruošė Tomas Kregždė
HUMAN RACE SUPPORT