LGBTQ+ žmonės – mūsų vaikai ir artimieji
Laiškas Lietuvos visuomenei
pastaruoju metu viešojoje erdvėje aidėjo raginimai rūpintis mūsų vaikais. Visiškai sutinkame. Tik, deja, neretai taip kalbėję žmonės patys skleidė neapykantą prieš mūsų vaikus.Norėtume prisistatyti. Esame mamos, tėčiai, artimieji, draugai, kaimynai ir giminės, kurie galbūt gyvename jūsų kaimynystėje ar dirbame toje pačioje įstaigoje, gal lydime savo vaikus į tą patį būrelį ar užsiėmimą. Gali būti, kad esame tik prasilenkę gatvėje, tačiau vienas kito nepažįstame. O gal niekada ir nesusitikome ir nieko vienas apie kitą niekada nesužinosime.
Mūsų kasdienis gyvenimas, pareigos, atsakomybės ir vertybės neturi jokių išskiriamųjų bruožų. Bet mes esame LGBTQ+ vaikų tėvai ir artimieji. Ir norime kreiptis į jus visus šiuo atviru laišku, kad apgintume savo vaikus.
Mūsų šeimos ir artimieji yra tiesiogiai paveikti viešosios diskusijos, kuri pastaruoju metu drebina internetą. Reaguodami į visa tai, kas vyksta dėl Stambulo konvencijos, Partnerystės įstatymo, Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo, peticijų, mes nebegalime abejingai tylėti, kai mūsų vaikai ir artimieji lyginami su grėsme visuomenei.
Sužinoję, kad mūsų vaikai priklauso LGBTQ+ bendruomenei, kiekvienas mūsų praėjome savo susitaikymo ir priėmimo kelią. Kiekvienas iš mūsų atsakėme į milijoną klausimų. Iš kur? Kodėl? Kodėl mano šeimoje? Ką padariau ne taip? Skaitėme mokslinę literatūrą, ieškojome vieni kitų, bendravome, dalinomės, kol supratome viena – tai, kad mūsų vaikai myli tos pačios lyties asmenis ar yra trans, jų nepakeitė. Jie liko tais pačiais vaikais, su meile ir beprotišku laukimu išnešiotais, maitintais, vežiotais į įvairiausius būrelius ir mokyklėles, mokytais važiuoti dviračiu, riedlente ir žaisti krepšinį, šokti ir dainuoti. Jie liko tais pačiais vaikais, kaip ir visų mūsų pažįstamų ar nepažįstamų vaikai.
Todėl šiandien mums skaudu stebėti tas aistras, kurias internete kelia LGBTQ+ raidės.
Skaudu matyti visuomenės susiskaldymą ir girdėti neapykantos kalbą. Tie, kurie dedasi ginantys vaikus ir šeimas, patys dažnai naudoja neapykantos kalbą prieš mūsų vaikus ir artimuosius. Socialinėje erdvėje mus, LGBTQ+ vaikų tėvus, taip pat žemina, iš mūsų tyčiojasi, sulaukiame pačių įvairiausių komentarų: nuo Biblijos citavimo, komentarų „visa tai darantys verti mirties“, iki pasisakymų, kad homoseksualūs žmonės „pilni visokio neteisumo, netyrumo, piktybių, pavydo, žudynių, nesantaikos, klastingumo, panikos“ ir t.t.
Ne visiems LGBTQ+ artimiesiems kelias į atvirumą yra lengvas. Daugelis mūsų augo terpėje, kurioje homofobija ir transfobija buvo kasdienė norma, o pozityvių LGBTQ+ žmonių istorijų negirdėjome visai. Todėl nuo mūsų – savo tėvų – kartais turi slėptis mūsų vaikai, turime slėptis ir mes patys, bijodami nevaldomų neapykantos pliūpsnių mūsų atžvilgiu. Lyg turėti LGBTQ+ artimą būtų ne įvairovė, o auklėjimo klaida.
Bet mūsų vaikai nežudo. Mūsų vaikai gyvena tokį patį gyvenimą kaip ir bet kuris kitas jaučiantis žmogus.
Todėl mums, tėvams ir artimiesiems, yra nesuprantama, kodėl mūsų vaikus išskiria kaip keliančius tariamą grėsmę?
Vaikai tikrai nepasikeičia nuo to, ką jie myli. Jie netampa grėsme tradicinei šeimai, nes buvimas savimi suteikia paprasčiausią galimybę būti laimingu žmogumi. O juk kiekvienas mylintis tėvas ar mama to ir linki savo sūnui ar dukrai.
Pasaulis nesubyrės, jei Lietuvoje bus įteisinta partnerystė. Niekas nesubyrės, jei apie LGBTQ+ žmones vaikai sužinos mokyklose ir jiems nekils klausimų paauglystėje, ar mylėti tos pačios lyties asmenį yra gerai, ar blogai. Jiems nekils nė minčių apie tai, kad galima teisti tokius žmones.
Mums nusibodo matyti, kaip visuomenėje dergiami žmonės, kurie yra kažkieno sūnūs ir dukros. Kurių tėvai dėl vienos ar kitos priežasties nestoja jų ginti.
Kažkas turi pasakyti, kad jie nėra nevykėliai ir žudikai. Jie yra visaverčiai visuomenės nariai, praturtinantys Lietuvą savo darbais ir gebėjimais. O patyrę, ką reiškia būti „kitoje barikadų pusėje”, jie neretai pirmieji nori visuomenę tvirtinti. Už visus tuos vaikus mes atsakome. Ir esame pasiruošę juos ginti.
Paramos tėvams grupė
Sužinoję, kad jų vaikas yra LGBT*, tėvai dažnai pasijunta esantys vieni ir izoliuoti, jiems atrodo, kad neturi su kuo pasikalbėti, nes daugiau niekas nėra patyręs to, ką jie išgyvena. Ištrūkti iš izoliacijos gali padėti pokalbis su kitais LGBT* vaikų turinčiais tėvais. Asociacijos „In corpore“ bei Įvairovės ir edukacijos namų iniciatyva nuo pernai metų Vilniuje reguliariai susitinka grupė, kurioje padedant profesionaliam psichologui tėvai gali išsipasakoti, pasidalinti išgyvenimais arba daugiau sužinoti apie lyties tapatybę ir seksualinę orientaciją (daugiau informacijos apie grupę: ivairiseima.lt/tevams).
Informacijos trūkumas taip pat gali būti didelė problema tėvams, norintiems suprasti, ką reiškia jų vaiko homoseksualumas arba translytiškumas. Portalas „Išgirsti“, kitas Asociacijos „In corpore“ projektas, sistemingai pateikia informaciją, kuri gali praversti siekiantiems geriau suprasti, kas yra LGBT* ir su kokiais iššūkiais šie žmonės gali susidurti: kas yra lyties tapatybė ir seksualinė orientacija, ką reiškia raidės santrumpoje „LGBT*“ ir kuo skiriasi už kiekvienos iš jų besislepianti tapatybė. Trys portalo dalys skirtos jauniems LGBT* žmonėms, jų artimiesiems bei draugams ir emocinės paramos teikėjams.
Paruošė Tomas KregždėHUMAN RACE SUPPORT