LGBTI teisės
Visame pasaulyje žmonės puolami už tai, kas jie yra.
Daugelyje pasaulio šalių gyvenimas kaip lesbietė, gėjus, biseksualus, transseksualus ar interseksualus (LGBTI) gali kelti pavojų gyvybei. Tiems, kurie kasdien nekelia tiesioginio pavojaus savo gyvybei, diskriminacija dėl seksualinės orientacijos, lytinės tapatybės ir (arba) raiškos bei lytinių savybių gali turėti pražūtingos įtakos fizinei, psichinei ir emocinei jų gerovei. priverstas tai ištverti.
Diskriminacija ir smurtas prieš LGBTI asmenis gali būti įvairių formų: nuo pravardžiavimo, patyčių, priekabiavimo ir smurto dėl lyties iki darbo ar tinkamos sveikatos priežiūros atsisakymo. Protestai, kuriais siekiama ginti LGBTI žmonių teises, taip pat yra slopinami visame pasaulyje.
Nevienodo požiūrio spektras yra platus ir žalingas ir gali būti pagrįstas:
- jūsų seksualinė orientacija (kas jus traukia)
- lyties tapatybė (kaip jūs save identifikuojate, neatsižvelgiant į gimimo metu priskirtą lytį)
- lyties išraiška (kaip išreiškiate savo lytį, pavyzdžiui, per drabužius, plaukus ar manieras),
- lytinės savybės (pavyzdžiui, jūsų lytiniai organai, chromosomos, reprodukciniai organai arba hormonų lygis).
„Amnesty International“ organizuoja kampanijas, skirtas apsaugoti ir ginti LGBTI žmonių teises visame pasaulyje, įskaitant teisę į gyvybę, laisvę ir saugumą.
Ką reiškia būti LGBTI?
Sąvoka LGBTI reiškia plačią žmonių kategoriją, įskaitant tuos, kurie save laiko lesbietėmis, gėjais, biseksualais, translyčiais ar interseksualiais, nors pripažįstame, kad visame pasaulyje yra daug terminų, kuriuos žmonės vartoja norėdami apibrėžti savo seksualinę orientaciją arba lytinę tapatybę. . Naudojama terminija gali labai skirtis priklausomai nuo istorinio, kultūrinio ir visuomeninio konteksto.
Tarptautinėje žmogaus teisių teisėje nustatyta, kad valstybės turi imtis veiksmų, kad apsaugotų LGBTI žmonių teises.
Lytinė tapatybė prieš seksualinę orientaciją
Lytinė tapatybė reiškia kiekvieno žmogaus giliai jaučiamą vidinį ir individualų lyties jausmą, kuris gali atitikti arba neatitikti gimimo metu priskirtos lyties. Individo lytinė tapatybė gali būti vyro, moters arba už dvejetainių vyro ir moters kategorijų ribų; tai taip pat gali būti daugiau nei viena lytis, gali būti sklandžiai įvairiose lytyse arba visai nebūti.
Seksualinė orientacija reiškia asmens gebėjimą jausti gilų emocinį, meilės ir seksualinį potraukį bei intymius ir seksualinius santykius su kitais žmonėmis. Žmonės skirtingai išgyvena seksualinį ir romantišką potraukį. Jus gali traukti kitos lyties arba tos pačios lyties žmonės kaip jūs. Kai kurie žmonės yra aseksualūs, o tai reiškia, kad jie nejaučia seksualinio potraukio arba jo visai nejaučia.
Ką reiškia būti translytimi?
Transseksualių (arba translyčių) žmonių lytinė tapatybė skiriasi nuo tipiškų lūkesčių, susijusių su lytimi, kuri jiems buvo priskirta gimus.
Kai kurie translyčiai asmenys gali nuspręsti gauti teisinį lyties pripažinimą arba atlikti lytį patvirtinančias intervencijas, kad padėtų jiems labiau pasitikėti savimi ar patogiau gyventi kaip tikroji lytis.
Translytis neturi nieko bendra su asmens seksualine orientacija. Jūs galite būti trans vyras ir būti gėjus arba būti trans moteris ir būti lesbietė.
Ne visi transseksualūs žmonės identifikuojasi kaip vyrai ar moterys. Kai kurie nurodo, kad yra daugiau nei viena lytis arba jos visai nėra, ir savo lyties tapatybei apibūdinti gali naudoti tokius terminus kaip ne dvejetainis, gender, genderqueer arba gender fluid.
Kas yra lyties patvirtinimas?
Kai kurie translyčiai žmonės nusprendžia patvirtinti savo lytinę tapatybę, o tai yra procesas, kuriame gyvenate kaip lytį, su kuria susitapatinate.
Nėra vieno lyties patvirtinimo proceso. Kai kurie žmonės gali priimti naujus įvardžius, pakeisti savo vardą, kreiptis dėl teisinio lyties pripažinimo ir (arba) atlikti lytį patvirtinančią operaciją ar hormonų terapiją.
Kas yra lyties atpažinimas?
Lyties atpažinimas teoriškai leidžia translyčiams žmonėms suderinti savo teisiškai pripažintą lytį su savo lytinės tapatybės lytimi. Kai kuriems transseksualiems žmonėms teisiškai pripažinta jų lytis yra esminis žingsnis siekiant gyventi laisvai, autentiškai ir atvirai.
Deja, net ir tose šalyse, kur galima legaliai patvirtinti savo lytinę tapatybę, procesas dažnai yra nužmogėjęs, ilgas ir brangus.
Kai kuriose šalyse translyčiams asmenims reikia medicininio įrodymo, kad jie galėtų teisiškai pripažinti jų lytinę tapatybę. Tai gali būti invazinis procesas ir taip pat sustiprina klaidingą nuomonę, kad transseksualumas yra liga. Deja, nepaisant to, kad Pasaulio sveikatos organizacija atnaujino savo gaires, kad translytis nebepripažintų „sutrikimu“, toks požiūris vis dar vyrauja daugelyje pasaulio visuomenių.
Reikalavimas, kad translyčiai asmenys būtų gydomi be reikalo, norint gauti teisinį lyties pripažinimą, pažeidžia jų teisę į aukščiausią įmanomą sveikatos lygį, kuris yra saugomas pagal tarptautinę žmogaus teisių teisę, įskaitant JT ekonominių, socialinių ir kultūrinių teisių paktą.
Transseksualiems asmenims oficialūs asmens tapatybės dokumentai, atspindintys jų lytinę tapatybę, yra gyvybiškai svarbūs, kad jie galėtų naudotis žmogaus teisėmis. Jie svarbūs ne tik keliaujant, bet ir kasdieniame gyvenime. Valstybės turi užtikrinti, kad translyčiai asmenys galėtų gauti teisinį savo lyties pripažinimą taikant greitą, prieinamą ir skaidrią procedūrą, atsižvelgiant į paties asmens lytinės tapatybės jausmą, kartu išsaugant savo teisę į privatumą.
Ką reiškia būti ne dvejetainiu?
Ne dvejetainiai žmonės turi lytinę tapatybę, kuri egzistuoja už vyrų ir moterų kategorijų ribų. Tai skėtinis terminas įvairioms lyčių tapatybėms, kurios yra už lyties dvejetainio ribų. Nors kai kurie ne dvejetainiai žmonės gali identifikuotis kaip trans, kiti gali ne.
Kai kurie ne dvejetainiai žmonės gali naudoti lyties atžvilgiu neutralius įvardžius, pavyzdžiui, jie/jie. Kiti gali naudoti lyties ir lyties atžvilgiu neutralių įvardžių derinį, pvz., jie / jis / jie. Svarbu visada gerbti žmonių įvardžius. Jei nesate tikri, kokiais žodžiais juos apibūdinti, suraskite mandagių būdų jų paklausti.
Ką reiškia interseksas?
Yra prielaida, kad kiekvieno žmogaus fizinės, hormoninės ir chromosominės savybės tiksliai atitinka tiek vyro, tiek moters. Tačiau taip yra ne visada, apytiksliai 1,7% vaikų pasaulyje kasmet gimsta turėdami skirtingų lyčių savybių.
Šie variantai yra įvairūs; Pavyzdžiui, kai kurių vaikų lytiniai organai neatitinka standartinių vyrų ir moterų kūno normų, kiti turi moteriškus reprodukcinius organus, bet turi XY (vyrų) chromosomas arba vyrų reprodukcinius organus ir XX (moterų) chromosomas.
Šios savybės gali atsirasti gimus arba išryškėti brendimo metu arba po jo.
Daugelis žmonių, turinčių tarplytinių variacijų, yra priversti daryti invazines, neskubias ir negrįžtamas „normalizuojančias“ operacijas, dažnai būdami vaikai, todėl negali sutikti, tačiau kartais tai gali nutikti vėliau. Daugelis žmonių, su kuriais kalbėjo „Amnesty International“ ir kurie patyrė tokias operacijas, pranešė apie ilgalaikį neigiamą poveikį jų fizinei ir psichinei sveikatai, seksualiniam gyvenimui, psichologinei gerovei ir lyčiai.
Atliekant be informuoto sutikimo ar tinkamos informacijos, šios operacijos pažeidžia žmonių teisę į fizinę kūno neliečiamybę ir gali turėti ilgalaikių pasekmių jų teisei į sveikatą bei seksualinėms ir reprodukcinėms teisėms, ypač dėl to, kad jos gali labai pakenkti žmonių vaisingumui.
LGBTI asmenų diskriminacija
Kiekvienas esame apsaugoti nuo diskriminacijos dėl seksualinės orientacijos, lytinės tapatybės ir (arba) raiškos ir lytinių savybių pagal tarptautinę žmogaus teisių teisę.
Tačiau praktiškai daugelio šalių valdžios institucijos, pasirašiusios tarptautines sutartis, įpareigojančias ginti žmogaus teises, toliau įgyvendina ir priima teisės aktus, išskiriančius ir diskriminuojančius asmenis dėl jų seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės bei raiškos.
Pasaulyje yra 64 šalys, kuriose galioja homoseksualumą kriminalizuojantys įstatymai, daugelis kurių gali būti siejami su Europos kolonizacija.
Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Brunėjuje, Irane, Mauritanijoje, Saudo Arabijoje, Jemene, Ugandoje ir šiaurinėse Nigerijos valstijose, žmonės gali būti nuteisti mirties bausme, jei užsiima tos pačios lyties asmenų sutarimu.
Diskriminacija neapsiriboja patraukimu baudžiamojon atsakomybėn už tai, kad esate LGBTI asmuo, ir gali apimti ribotą prieigą prie sveikatos priežiūros, sunkumų įsidarbinant, patyčias ar priekabiavimą darbo vietoje ir daug daugiau.
LGBTI tapatybė ir susikirtimas
Intersekcionalumas yra terminas, kurį sugalvojo juodaodė, feministinė teisės akademikė, profesorė Kimberlé Crenshaw, ir pirmą kartą buvo viešai paaiškinta jos 1989 m. esė „Rasių ir sekso sankirtos demarginalizavimas“.
Sąvoka „intersekcionalumas“ iš pradžių buvo naudojama apibūdinti įvairias nelygybės ir diskriminacijos formas, su kuriomis JAV susiduria juodaodžiai moterys, tačiau dabar jis tapo tarptautiniu žymekliu, apibrėžiančiu būdus, kaip skirtingos priespaudos ir diskriminacijos formos susikerta viena su kita.
Daugelis pasaulio pietų šalių gali turėti savo žinių ir patirties sprendžiant susikertančią priespaudą. Feministinė akademikė Nivedita Menon pateikia Indijos pavyzdį, teigdama, kad jau seniai susikerta su daugybe, susikertančių tapatybių, kurias galima atsekti iki antiimperialistinės kovos, be jokios nuorodos į Crenshaw kūrybą.
Pavyzdžiui, LGBTI asmuo gali patirti diskriminaciją dėl savo lytinės tapatybės ar seksualinės orientacijos ir priespaudą dėl savo rasės, klasės, kastos, religijos, etninės priklausomybės, (negalios) ar amžiaus. Siekdami kovoti su sistemomis, kurios slegia LGBTI žmones, turime dekonstruoti visas priespaudos sistemas, įskaitant rasizmą, imperializmą, gebėjimą, seksizmą, ksenofobiją, ageizmą ar klasizmą.
Puikybė kaip protestas
Kas yra Puikybė?
Nors „Pride“ dažnai suvokiamas kaip šventė, ji iš pradžių prasidėjo kaip riaušės prieš policijos brutalumą „Stonewall Inn“ Niujorke. 1969 m. birželio 28 d. Stonewall Inn buvo surengtas policijos reidų, kaip ir anksčiau, dėl įstatymų, reikalaujančių, kad „vyras“ arba „moteris“ vilkėtų drabužius, „atitinkančius“ jų lytį. valstybės išduotas asmens tapatybės dokumentas. LGBTI bendruomenei „Stonewall Inn“, kuriai pirmiausia vadovavo spalvotos translytės moterys, kovojo, per šešias dienas trukusias riaušes išaugo policijos žiaurumas, o tai buvo LGBTI aktyvizmo JAV jėga.
Daugelyje pasaulio valstybių „Pride“ tebėra pagrindinis ir, svarbiausia, protestas, kuriuo pabrėžiamos LGBTI žmonių teisės ir kovojama už jų teises.
Pasididžiavimas įvairiose pasaulio šalyse vertinamas skirtingai. Daugelis bendruomenių organizuoja paradus, eitynes ir koncertus, kurie suburia LGBTI žmones, sąjungininkus ir visuomenę. Tačiau kitose vietose vyriausybės ir teisėsaugos institucijos aktyviai uždaro pasididžiavimą, o tai kelia pavojų dalyvių saugumui.
Nors Pride vis labiau tampa vienu iš labiausiai matomų keisto džiaugsmo ir pasipriešinimo šventimo būdų, LGBTI aktyvizmas, protestai ir būdai susiburti į bendruomenę visada egzistavo visame pasaulyje įvairiais pasikartojimais. Pasaulyje taip pat yra keletas vietų, kur „Pride“ kaip sąvoka gali neatitikti vietinių LGBTI žmonių, ir jie nori švęsti savo tapatybę subtilesniais, vietiniu požiūriu labiau tinkančiais būdais.
Ką Amnesty daro siekdama propaguoti LGBTI teises?
Amnesty yra įsipareigojusi nutraukti LGBTI asmenų diskriminaciją visame pasaulyje.
Mes mokomės iš LGBTI žmonių patirties ir teikiame rekomendacijas vyriausybėms ir kitiems įtakingiems lyderiams, kaip patobulinti įstatymus. Pavyzdžiui, mūsų atliktas tyrimas apie interseksualių asmenų teises buvo vienas pirmųjų tokio pobūdžio žmogaus teisių požiūriu ir padarė didelę įtaką naujiems įstatymams Danijoje, Suomijoje, Graikijoje ir Norvegijoje.
Amnesty taip pat padeda aktyvistams visame pasaulyje, kurdama išteklius įvairiomis problemomis, kurios turi įtakos LGBTI žmonėms. Šis darbas yra įvairių formų: nuo propagavimo priemonių rinkinio, skirto aktyvistams, kovojantiems su diskriminacija Afrikoje į pietus nuo Sacharos, iki serijos „Kūno politika“, kuria siekiama didinti informuotumą apie seksualumo ir dauginimosi kriminalizavimą.
Dar reikia daug nuveikti, todėl stengiamės ir toliau siekti, kad būtų įgyvendintos visos LGBTI žmonių teisės, glaudžiai bendradarbiaudami su partneriais, LGBTI grupėmis ir aktyvistais visame pasaulyje.
Paruošta HUMAN RACE SUPPORT