LGBTQ+ terminologija
Kalba ir terminija, kurią žmonės vartoja apibūdindami savo lyties ir seksualinės orientacijos patirtį, nuolat kinta ir tas pats terminas skirtingiems žmonėms gali turėti skirtingas reikšmes. Tačiau čia yra kai kurių dažniausiai vartojamų terminų žodynėlis. Turite klausimų ar norite sužinoti daugiau? Įdomu, ką reiškia visos tos raidės? Čia yra kai kurių dažniausiai vartojamų terminų žodynėlis. Turite klausimų ar norite sužinoti daugiau? Registruokitės būsimam D.E.A.C. Sąjungininkų seminaras arba susisiekite su mumis adresu lgbtq@wfu.edu.
Sąjungininkas – Sąjungininkas yra asmuo, kuris pasisako ir pasisako už asmenį ar grupę, kuri yra nukreipta ir diskriminuojama. Sąjungininkas stengiasi nutraukti priespaudą, palaikydamas ir propaguodamas žmones, kurie yra stigmatizuojami, diskriminuojami arba su kuriais elgiamasi nesąžiningai. Lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų (LGBTQ+) bendruomenėse sąjungininkas yra bet kuris asmuo, kuris palaiko LGBTQ+ žmonių teises ir gina už jų teises.
Aseksualus – Asmuo, kuris nepatiria seksualinio potraukio; jie gali patirti arba nepajusti emocinio, fizinio ar romantiško potraukio. Aseksualumas nuo celibato skiriasi tuo, kad tai seksualinė orientacija, o ne pasirinkimas.
Priskirta gimimo metu – terminas, kurį dažniausiai naudoja translyčiai asmenys, iliustruoja, kad asmens lytis (o vėliau ir lytis ankstyvame amžiuje) buvo priskirta neįtraukiant asmens, kurio lytis buvo priskirta. Dažniausiai vadinama „Gimimo metu paskirta moteris“ (FAAB arba AFAB) ir „Gimimo metu paskirtas vyras“ (MAAB arba AMAB).
Biseksualus – Asmuo, kurį traukia daugiau nei vienos lyties atstovai; nebūtinai turi teikti pirmenybę vienai lyčiai, o ne kitai.
Cisgender – asmuo, kuris susitapatina su lytinės tapatybės / raiškos lūkesčiais, priskirtais jiems pagal fizinę lytį gimimo metu.
Gėjus – paplitęs terminas vyrams, kuriuos traukia kiti vyrai; taip pat skėtinis terminas, vartojamas visai LGBTQ bendruomenei apibūdinti.
Dvejetainė lytis – lyčių padalijimas į dvi skirtingas ir priešingas kategorijas (vyrą ir moterį). Dvejetainė lytis yra pripažįstama kaip socialinis konstruktas, nes yra daug tapatybių tarp šių kategorijų ir už jų ribų.
Lyties raiška – išorinis savo lyties rodymas, derinant aprangą, elgseną, socialinį elgesį ir kitus veiksnius, paprastai matuojamas vyriškumo ir moteriškumo skalėmis. Taip pat vadinamas „lyties pateikimu“.
Lytinė tapatybė – vidinis savo lyties suvokimas ir tai, kaip jie save žymi, atsižvelgiant į tai, kiek jie atitinka arba nesutampa su tuo, ką supranta savo lyties galimybes.
Heteroseksizmas – visuomeniniai / kultūriniai, instituciniai ir individualūs įsitikinimai ir praktika, teikiantys pirmenybę heteroseksualams ir niekinantys LGBQ žmones. Esminis elementas, skiriantis heteroseksualizmą (ar bet kurį kitą „izmą“) nuo išankstinio nusistatymo ir diskriminacijos, yra institucinės galios ir autoriteto panaudojimas išankstiniams nusistatymams remti ir sistemingai vykdyti diskriminacinį elgesį, turintį toli siekiančių rezultatų ir padarinių.
Intersex – bendras terminas, vartojamas įvairioms sąlygoms, kai asmuo gimsta su reprodukcine ar seksualine anatomija, kuri, atrodo, neatitinka tipiškų moters ar vyro apibrėžimų.
Lesbietės – įprastas terminas moterims, kurias traukia kitos moterys
Nedvejetainis – būdvardis, apibūdinantis asmenį, kuris nėra vien tik vyras ar moteris. Ne dvejetainiai žmonės gali identifikuotis kaip ir vyras, ir moteris, kažkur tarp jų arba visiškai nepatenka į šias kategorijas. Nors daugelis taip pat identifikuojasi kaip translyčiai, ne visi žmonės, neturintys dvejetainių, taip elgiasi
Panseksualus – potraukis visų lyčių žmonėms, įskaitant tuos, kurie identifikuojasi kaip translyčiai, transseksualūs, androginiški, genderqueer, agender ir visi kiti lyčių tapatybės nustatymai, taip pat tiems, kurie nesijaučia turintys lytį; panseksualumas dažnai painiojamas arba susimaišo su biseksualumu.
Poliamorija – būsena, kai vienu metu užmezgami keli seksualiniai ar romantiški santykiai, gavus visų dalyvaujančių partnerių sutikimą.
Queer – bendras terminas, apimantis ne išimtinai heteroseksualios ir monogamiškos daugumos seksualinių pageidavimų, orientacijų ir įpročių matricą; taip pat seksualinės orientacijos arba lytinės tapatybės etiketė, nurodanti neheteroseksualią ir (arba) ne cislytinę orientaciją. Šis terminas anksčiau buvo naudojamas kaip šmeižtas, tačiau daugelis LGBTQ+ judėjimo dalių jį atgavo.
Klausimas – savo seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės tyrinėjimo procesas, įtakų, kurios gali kilti iš šeimos, religinio auklėjimo ir vidinių motyvų, tyrimas.
Romantiška orientacija – apibūdina asmens romantiško potraukio modelį, pagrįstą asmens lytimi, nepaisant jo seksualinės orientacijos.
Same Gender Loving (SGL) – 1. Terminas, vartojamas kai kurių juodaodžių bendruomenės narių tos pačios lyties/lyties potraukiams išreikšti. 2. Alternatyva eurocentrinėms LGBQ tapatybėms, kurios kultūriškai nepatvirtina visų keistųjų bendruomenių istorijos.
Lytis – medicininis terminas, apibūdinantis tam tikrą lytinių liaukų, chromosomų, išorinių lyties organų, antrinių lytinių požymių ir hormonų pusiausvyros derinį. Paprastai skirstoma į „vyrą“ ir „moterį“, ši kategorija nepripažįsta tarplytinių kūnų.
Seksualinė orientacija – seksualinis, romantiškas, fizinis ir (arba) dvasinis potraukis, kurį žmogus jaučia kitiems, dažnai įvardijamas pagal lytinį ryšį tarp asmens ir jį traukiančių žmonių; dažnai klaidingai vadinamas „seksualiniu pomėgiu“.
Translytis – bendras terminas žmonėms, kurių lytinė tapatybė ir (arba) lyties išraiška neatitinka tų, kurie paprastai siejami su lytimi, kuri jiems buvo priskirta gimus.
Paruiošta HUMAN RACE SUPPORT