Tarptautinė kovos su homofobija, transfobija ir bifobija diena, Vyriausiojo įgaliotinio deklaracija ES vardu
Visi gimsta laisvi ir lygūs orumo ir teisių atžvilgiu. Tarptautinę kovos su homofobija, transfobija ir bifobija dieną Europos Sąjunga dar kartą patvirtina savo tvirtą įsipareigojimą gerbti, saugoti ir propaguoti lesbiečių, gėjų, biseksualių, translyčių ir interseksualių (LGBTI) asmenų visapusišką ir lygų naudojimąsi žmogaus teisėmis.
Visame pasaulyje žmonės ir toliau kasdien patiria smurtą, atskirtį ir diskriminaciją dėl savo realios ar jiems priskiriamos seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės ar lytinių ypatybių. ES tebėra ypač susirūpinusi dėl to, kad 69 šalyse tos pačios lyties asmenų abipusiu sutikimu grindžiami santykiai laikomi nusikaltimu, o 11 iš jų tebetaiko mirties bausmę kaip teisėtą sankciją už homoseksualumą.
COVID-19 pandemija lėmė dar didesnį smurto prieš LGBTI asmenis ir jų diskriminacijos lygį, įskaitant smurtą namuose, neapykantos kalbą internete bei ne internete ir neapykantos nusikaltimus. Kreipdamiesi sveikatos priežiūros paslaugų jie dažnai patiria stigmatizavimą ir diskriminaciją. Be to, dėl pandemijos susitraukė pilietinė erdvė ir padaugėjo savavališko sulaikymo ir kalinimo atvejų, LGBTI asmenų teises saugančių žmogaus teisių gynėjų patiriamų fizinių išpuolių ir psichologinių traumų. Šie veiksmai yra nepriimtini ir ES pabrėžia, kad svarbu nutraukti nebaudžiamumą už juos.
ES imasi veiksmų visame pasaulyje, kad užkirstų kelią LGBTI asmenų visų formų diskriminacijai ir ją pasmerktų, įskaitant homofobišką, bifobišką ir transfobišką smurtą, kartu skatindama jų galimybes naudotis lygiomis galimybėmis visose gyvenimo srityse. Svarbu, kad visame pasaulyje būtų kovojama su diskriminaciniais įstatymais, politika ir praktika, įskaitant tos pačios lyties asmenų abipusiu sutikimu grindžiamų santykių kriminalizavimą. Be to, dėl tokios praktikos LGBTI asmenys neproporcingai patiria nedarbą, socialinę atskirtį ir skurdą.
ES ir toliau vadovaus pastangoms užtikrinti, kad LGBTI asmenys galėtų visapusiškai ir lygiai naudotis žmogaus teisėmis. Pasitelkdama atnaujintą vidaus ir išorės politikos sistemą, visų pirma ES veiksmų planą žmogaus teisių ir demokratijos srityje (2020–2024 m.) ir Europos Komisijos pirmąją istorijoje 2020–2025 m. LGBTIQ asmenų lygybės strategiją, ES skatina lygybę visose gyvenimo srityse tiek ES, tiek už jos ribų.
Tęsdama šių metų Tarptautinės kovos su homofobija, transfobija ir bifobija dienos temą „Kartu: priešintis, remti, pagyti!“ ES toliau spręs diskriminacijos dėl seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės problemas, akcentuodama pažeidžiamą LGBTI asmenų padėtį atsigaunant nuo COVID-19 ir ragindama kurti teisingesnes, įtraukesnes ir tvaresnes visuomenes. Ji bendradarbiaus palaikydama politinį dialogą su šalimis partnerėmis ir toliau rems pilietinės visuomenės organizacijas bei žmogaus teisių gynėjus, kad būtų apsaugotas ir skatinamas LGBTI asmenų visapusiškas ir lygus naudojimasis žmogaus teisėmis ir pagarba įvairovei.
Siekiant užtikrinti visų asmenų teisę laisvai būti tuo, kuo jie yra, ir mylėti tuos, kuriuos jie renkasi, reikia, kad sutelktas pastangas dėtų visi ir tai darytų kasdien.
Šalys kandidatės: Šiaurės Makedonijos Respublika, Juodkalnija, Serbija ir Albanija[1], stabilizacijos ir asociacijos procese dalyvaujanti šalis bei potenciali kandidatė Bosnija ir Hercegovina ir Europos ekonominės erdvės narėmis esančios ELPA šalys Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija, taip pat Ukraina, Moldovos Respublika ir Sakartvelas prisijungia prie šios deklaracijos.
[1] Šiaurės Makedonijos Respublika, Juodkalnija, Serbija ir Albanija toliau dalyvauja stabilizacijos ir asociacijos procese.
- Nabila Massrali
Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy - +32 2 29 88093
- +32 460 79 52 44
Ne žurnalistų prašome siųsti prašymus visuomenės informavimo tarnybai.
Paruošta HUMAN RACE SUPPORT